Jump to content
Δημητρης.

Ηχος υγρου πισω απτην κεντρικη κονσολα

Recommended Posts

Καλημερα. Αγορασα μεταχειρισμενο πριν 2 μηνες ενα golf 7 tdi bluemotion του 2014. Το πηγα στον μηχανικο μου για αλλαγη λαδιων, φιλτρων και ενα γενικο ελεγχο και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα. Την τελευταια εβδομαδα ομως αντιμετοπιζω ενα θεμα σε εισαγωγικα γιατι δεν ξερω αν ειναι σοβαρο η οχι. Παρατηρησα οτι γυρνωντας την μιζα μεχρι να σβησουν τα λαμπακια για να βαλω μπροστα το αμαξι ακουγεται ενας ηχος σαν να περναει υγρο μεσα απο σωληνες ακριβως πισω απο την κεντρικη κονσολα που ειναι το ραδιοφωνο. Ο ηχος συνεχιζεται και κατα την οδηγηση αλλα ακομη και οταν σβησω το αμαξι για περιπου 30 δευτερολεπτα ισως και παραπανω. Παρατηρησα οτι αυτο το κανει οταν ειναι κρυο το αμαξι. Το λεω γιατι ετυχε να παω μια σχετικα μακρινη βολτα οποτε ζεσταθηκε καλα το αμαξι και δεν ακουγοταν αυτος ο ηχος ουτε κατα την οδηγηση, ουτε οταν το εσβησα αλλα ουτε και οταν το ξανα αναψα σε συντομο χρονικο διαστημα περιπου 2 ωρων. Την επομενη μερα το πρωι επειδη ειχε κρυοσει το αμαξι παλι εκανε τον ιδιο ηχο. Τρομαξα πολυ. Πηγα λοιπον στον μηχανικο το ακουσε και μου λεει κανει αυτον τον ηχο γιατι περνουν θεση τα μοτερ του καλοριφερ και οτι το κανουν και αλλα golf 7 και να μην ανησυχω. Πηγα και σε ψυκτικο μηπως μου πει κατι αλλο και μου λεει και αυτος μην ανησυχεις ειναι αυτο που σου ειπε ο μηχανικος. Παω μετα και σε εναν ηλεκτρολογο το ακουει και μου λεει μην ανησυχεις το κανουν και αλλα αμαξια αυτο. Να πω επισης οτι δεν ειμαι κανενας που τρεχει, το παω πολυ νορμαλ το αμαξι. Τι να πω δεν ξερω... στην αρχη παντως δεν ακουγοταν αυτος ο ηχος. Μηπως αντιμετοπιζει καποιος το ιδιο θεμα και εχει βρει καποια λυση? Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι αυτος ο θορυβος...προκαλειται απο τα φλαπς του συστηματος κλιματισμου..

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

δεν ειναι κατι αυτος ο θορυβος...προκαλειται απο τα φλαπς του συστηματος κλιματισμου..

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν γινεται να σταματησει με καποιο τροπο? Στην αρχη δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο εχει clima ή air condition?εαν  εχει clima οπως φανταζομαι κανε αυτο δειχνει το βιντεο στο ακολουθο λινκ...με αυτον τον τροπο γινεται καλιμπραρισμα στα φλαπς του κλιματισμου...ξαναλεω οτι δεν ειναι ανησυχητικο..δεν ειναι κατι που υποδηλωνει βλαβη...

 

https://youtu.be/h9lqvjg8wOY

 

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

το αυτοκινητο εχει clima ή air condition?εαν  εχει clima οπως φανταζομαι κανε αυτο δειχνει το βιντεο στο ακολουθο λινκ...με αυτον τον τροπο γινεται καλιμπραρισμα στα φλαπς του κλιματισμου...ξαναλεω οτι δεν ειναι ανησυχητικο..δεν ειναι κατι που υποδηλωνει βλαβη...

 

https://youtu.be/h9lqvjg8wOY

 

Δεν εχει clima, εχει air condition. Ωραια ευτυχως που δεν ειναι καμια βλαβη γιατι δεν γνωριζω απο αυτα και αγχωνομαι ευκολα. Συγγνωμη αν επιμενω στο αν γινεται κατι ωστε να εξαφανιστει ο ηχος αλλα ειναι αρκετα ενοχλητικος. Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

σε air condition για καλιμπραρισμα δες το ακολουθο...

 

https://youtu.be/3JW9cnp4CXo

 

Ωραια, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 12:36 ΜΜ, Δημητρης. said:

Ωραια, ευχαριστω πολυ.

 

On 9/3/2020 at 12:32 ΜΜ, TMESSOLO said:

σε air condition για καλιμπραρισμα δες το ακολουθο...

 

https://youtu.be/3JW9cnp4CXo

 

Καλησπερα, απο οτι φαινεται μαλλον δεν ειναι κατι ασημαντο τελικα! Μολις εχασε ολο το παραφλου! Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Δημητρης. said:

 

Καλησπερα, απο οτι φαινεται μαλλον δεν ειναι κατι ασημαντο τελικα! Μολις εχασε ολο το παραφλου! Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? 

αν ισχυει αυτο που λες, τοτε πας για συνεργειο για τσεκαρισμα διαρροες κλπ....κατα τα πανω λεγομενα σου νομιζα οτι ηταν τα φλαπς του ac...αλλα αυτο ειναι αλλο πραμα και θελει μαστορα για να σαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

αν ισχυει αυτο που λες, τοτε πας για συνεργειο για τσεκαρισμα διαρροες κλπ....κατα τα πανω λεγομενα σου νομιζα οτι ηταν τα φλαπς του ac...αλλα αυτο ειναι αλλο πραμα και θελει μαστορα για να σαι σιγουρος

Απο το συνεργειο εφυγα τωρα. Απο οτι ειδε με τον φακο δεν βρηκε πουθενα διαρροες. Μου εδειξε ενα πραγματακι που συνδεεται με την εξατμιση και λεει θα κοιταξει αυτο αν ειναι σπασμενο γιατι και ενα αλλο golf 7 ειχε το ιδιο θεμα! 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Δημητρης. said:

Απο το συνεργειο εφυγα τωρα. Απο οτι ειδε με τον φακο δεν βρηκε πουθενα διαρροες. Μου εδειξε ενα πραγματακι που συνδεεται με την εξατμιση και λεει θα κοιταξει αυτο αν ειναι σπασμενο γιατι και ενα αλλο golf 7 ειχε το ιδιο θεμα! 

μαλιστα...υπομονη φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , TMESSOLO said:

μαλιστα...υπομονη φιλε μου..

Μονο αυτο μπορω να κανω και να ελπιζω να μην ειναι τιποτα πιο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Δημητρης. said:

Μονο αυτο μπορω να κανω και να ελπιζω να μην ειναι τιποτα πιο σοβαρο.

Γνωριζεται μηπως ποσο κοστιζει η αλλαγη της egr? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Δημητρης. said:

Μονο αυτο μπορω να κανω και να ελπιζω να μην ειναι τιποτα πιο σοβαρο.

Γνωριζεται μηπως ποσο κοστιζει η αλλαγη της egr? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2020 at 6:39 PM, stavrouliasp said:
On 3/9/2020 at 12:32 PM, TMESSOLO said:
σε air condition για καλιμπραρισμα δες το ακολουθο...
 

 

Τι ακριβώς κάνει το καλιμπραρισμα αυτό;

ουσιαστικα η διαδικασια παραπανω κανει επαναφορα του ac στις εργοστασιακες ρυθμισεις..σορυ για την αργη απαντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.