Jump to content
Self-made

Ηχοσύστημα αυτοκινήτου

Recommended Posts

Γεια σας είμαι ένα καινούργιο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα .

Ας τα πάρουμε από την αρχή είμαι κάτοχος ενός golf 4 το αμάξι το έχω περίπου ένα χρόνο το αμάξι το πείρα με χαλασμένα τα ηχεία του (παίζανε απλά όχι πολύ καλά) απόφαση να βάλω ηχοσύστημα άρχισα λιπών και πήρα τα πράγματα τα έβαλα όλα ωραία και καλά .

 

Έβαλα δύο ηχεία στης πόρτες και τα σύνδεσα στην πηγή μετά αλλά τέσσερα η χέρια στων ενισχυτή και όταν πήγα να το βάλω μπρος τα ηχεία μου κάναν παράσιτα ( Να ξεκαθαρίσω όλα έγιναν όπως έπρεπε τα rca από την μια πλευρά το ρεύμα από την άλλη σωστή γείωση στο σασί με γυαλισμένη επιφάνεια πολύς καλής ποιότητας καλώδια κλπ) δοκίμασα και άλλες γείωσης πέρασα αλλά καλώδια δοκίμασα τα ηχεία των ενισχυτή όλα.

Αυτό που δεν διευκρίνισα είναι ότι μου περνάει όλους τους ήχους του μοτέρ στα ηχεία με κάποιο τρόπο και δεν ξέρω τι φταίει .

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ πολύ από προτέρων

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τα rca απο μέρος που δεν περνάνε καλώδια ρεύματος του αυτοκίνητου και επίσης φτιάξε τις γειώσεις σου. εκεί που θα σφίξεις την κόσα του καλωδίου της γείωσης ξύσε την λαμαρίνα με υαλόχαρτο καλά να φύγουν μπογιές κλπ.

Γείωση κινητήρα, ηχείων, ενισχυτή,πηγής. Δες το καλώδιο γείωσης δυναμό - σασί, πέρνα ένα καινούργιο.

Τροφοδοσία ενισχυτή απευθείας από την μπαταρία με ασφάλεια μαζί.

 

Το επόμενο είναι αντιπαρασιτικό rca στον ενισχυτή, αλλιώς πολλές φορές έχει ηλεκτρολογικές πατέντες το αυτοκίνητο και πρέπει να τις ψάξεις.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά και εξακολουθεί να μου το κάνει μόνο το αντιπαρασιτικο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.