Jump to content
ΝΙΚΟΣ1992

Αλλαγη λαμπας πορτ μπαγκαζ

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Εχω ενα polo 2010 tsi και μου εχει καει η λαμπα στο πορτ μπαγκαζ!αλλαξα τη λαμπα αλλα παλι δε μου ανεβε!σκεφτηκα μηπως ειναι καποια ασφαλεια!μετρησα μια μια ολες τις ασφαλειες κατω απο το τιμονι με πολυμετρο αλλα ηταν ολες κομπλε! Ξερει κανεις τι φταιει?μηπως εχει η λαμπα του πορτ μπαγκαζ ξεχωριατη ασφαλεια? ΝΙΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το φωτιστικό έχει επάνω του μια μικρή αντίσταση μαύρη.

 

αυτή αν έχει καεί δεν δίνει ρεύμα και δεν ανάβει, τι λάμπα έβαλες κανονική αλογόνου η led??    

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα OMINUS εβαλα κανονικη λαμπα!μετρησα με το πολυμετρο και πηγαινει ρευμα σε ολα μερη και πριν και μετα την αντισταση! Αλλα δεν μου μετραει ρευμα πριν το φωτιστικο!ετσι θεωρησα οτι ειναι καποια ασφαλεια !αλλα δεμ ξερω αν εχει καπου αλλου αυτη την ασφαλεια γτ στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι τις μετεησα ολες και δεν ηταν καποια καμμενη

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν , ΝΙΚΟΣ1992 said:

Καλησπερα OMINUS εβαλα κανονικη λαμπα!μετρησα με το πολυμετρο και πηγαινει ρευμα σε ολα μερη και πριν και μετα την αντισταση! Αλλα δεν μου μετραει ρευμα πριν το φωτιστικο!ετσι θεωρησα οτι ειναι καποια ασφαλεια !αλλα δεμ ξερω αν εχει καπου αλλου αυτη την ασφαλεια γτ στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι τις μετεησα ολες και δεν ηταν καποια καμμενη

 

δες το βιβλίο σου τι ασφάλεια λέει για το πορτ μπαγκαζ.

 

υπαρχει και περίπτωση να ειναι μια ασφάλεια για ολα αν θυμαμε καλά? (είχα και εγώ polo 6R) .

 

η ασφάλεια που σου λέω  που ειναι ΠΆΝΩ στο φωτιστικό, ειναι ετσι 

 

cp007897-hatch-trunk-light-lamp-05-09-vw-jetta-rabbit-gti-r32-mk5-7l6-947-101-a-oe-2.jpg.c0cf9f704e8d54e70a048c7adafe1b9f.jpg 

 

 

Για αρχή δες αν κάνει καλή επαφή η αντισταση αυτή στα ποδαράκια που πάει και πατάει. 

 

και καλό θα ειναι να την μετρήσεις ΧΩΡΙΣ να ειναι κουμπωμένη επάνω στο αμάξι. 

 

μετά κανε το άλλο δες την λάμπα τα ποδαράκια που έχει αν ειναι ενταξει και δεν ειναι κομμένα, και δες και το ντου που πάει και κουμπωνει  η ιδια η λαμπα να κανουν καλη επαφη τα σιδεράκια μέσα στο ντουι         

 

 

αλλιώς βγάλε το φωτιστικό εντελως  και δες ρεύμα στην φύσα του φωτιστικού, και κοίτα τα 2 σιδεράκια του φωτιστικού που πάνε και κουμπώνουν στην φύσα.    

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

OMINUS σε ευχαριστω πολυ!μετραω ολα τα σημεια του φωτιστικου και περανει ρευμα!το προβλημα ειναι οτι στη φισσα του φωτιστικου που εκει δεν φθανει ρευμα !ετσι σκεφτηκα οτι ειναι καποια ασφαλειαα...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , ΝΙΚΟΣ1992 said:

OMINUS σε ευχαριστω πολυ!μετραω ολα τα σημεια του φωτιστικου και περανει ρευμα!το προβλημα ειναι οτι στη φισσα του φωτιστικου που εκει δεν φθανει ρευμα !ετσι σκεφτηκα οτι ειναι καποια ασφαλειαα...

 

διάβασε το βιβλίο το που ειναι , και τι ειναι η κάθε ασφάλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι  δίοδος. Δεν  είναι  αντίσταση  και  θέλει  μέτρηση  διόδου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , επειδή ήταν μέσα στη εγγύηση δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά υποθέτω ότι εννοούσαν τις επαφές που υπάρχουν όταν κλείνει η πόρτα του χώρου αποσκευών. Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο σε μια αντιπροσωπεία και θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , TASOS M, said:

Είναι  δίοδος. Δεν  είναι  αντίσταση  και  θέλει  μέτρηση  διόδου.

άμα του έλεγα δίοδος (αντί για αντίσταση) ακόμα θα το έψαχνε :startle: 

θα με κοιτούσε σαν εξωγήινο...:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.