Jump to content
nikospaga

Αλλαγή πεντάλ

Recommended Posts

Σήμερα ασχολήθηκα έτσι ώστε να περάσω το footrest και του γκαζιού στο golf 6. Του συμπλέκτη και του φρένου τα είχα βάλει απευθείας μιας και είναι βγάλε-βαλε. Το footrest το έβαλα μια χαρά, αλλά στου γκαζιού υπάρχει πρόβλημα. Από ότι βλέπω σε όλα τα σετ το πεντάλ γκαζιού είναι ίδιο όπως και στα tutorial video στο YouTube.Όμως στο golf 6 το γκάζι είναι πιο χοντρό και δεν μπορεί το πεντάλ να το αγκαλιάσει έτσι ώστε να κλείσουν τα κλιψάκια. Πως γίνεται παντού να δείχνουν άλλο γκάζι??? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ειδα το μήνυμα σου,  δεν ξερω πως μπορώ να σε βοηθήσω???

 

Αποτι μου είχαν πει τα παιδιά του golf και του passat είναι διαφορετικά το ένα με το άλλο, και ας μοιάζουν μεταξύ τούς. 

 

Στην εγκατάσταση τους δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα  (μιλάω πάντα για τα πεταλ του passat 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ειδα το μήνυμα σου,  δεν ξερω πως μπορώ να σε βοηθήσω???

 

Αποτι μου είχαν πει τα παιδιά του golf και του passat είναι διαφορετικά το ένα με το άλλο, και ας μοιάζουν μεταξύ τούς. 

 

Στην εγκατάσταση τους δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα  (μιλάω πάντα για τα πεταλ του passat 

Ναι αυτό λέω. Ότι πουλάνε το πεντάλ σαν να ταιριάζει σε golf 6 ενώ δεν ταιριάζει. Είναι πιο βαθύ το γκάζι. Του golf 6 και δεν μπορουν να κλεισουν τα κλιψακια.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , nikospaga said:

Ναι αυτό λέω. Ότι πουλάνε το πεντάλ σαν να ταιριάζει σε golf 6 ενώ δεν ταιριάζει

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν,  δεν βλέπω να λέει ότι κάνουν για passat.

 

https://www.ebay.com/itm/Car-Fuel-Brake-Foot-Rest-Pedal-Cover-Pad-For-VW-Golf-5-6-MK5-MK6-JETTA-5-2009-11/202862655364?hash=item2f3b8e7784:g:T-wAAOSwcBpeA7pI&redirect=mobile

 

 

Δες και σε αυτόν που γράφει  διαστάσεις μέτρα και τα δικά σού 

 

https://www.ebay.com/itm/Clutch-Fuel-Brake-Sport-Foot-Rest-MT-Pedals-Pads-Fit-For-VW-Jetta-MK5-Golf-MK6/163703420797?epid=0&hash=item261d7bf77d:g:3gcAAOSwXulc5lOH&redirect=mobile

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν,  δεν βλέπω να λέει ότι κάνουν για passat.
 
https://www.ebay.com/itm/Car-Fuel-Brake-Foot-Rest-Pedal-Cover-Pad-For-VW-Golf-5-6-MK5-MK6-JETTA-5-2009-11/202862655364?hash=item2f3b8e7784:g:T-wAAOSwcBpeA7pI&redirect=mobile
 
 
Δες και σε αυτόν που γράφει  διαστάσεις μέτρα και τα δικά σού 
 
https://www.ebay.com/itm/Clutch-Fuel-Brake-Sport-Foot-Rest-MT-Pedals-Pads-Fit-For-VW-Jetta-MK5-Golf-MK6/163703420797?epid=0&hash=item261d7bf77d:g:3gcAAOSwXulc5lOH&redirect=mobile
Και αυτό που πήρα δες τι έλεγε. 412c4706e8aef82c372f2338321e19b8.jpg

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δες το δεύτερο link που σου έστειλα?  

 

Έχει φωτογραφίες με της διαστάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Για δες το δεύτερο link που σου έστειλα?  
 
Έχει φωτογραφίες με της διαστάσεις 
Το πρόβλημα είναι στο βάθος. Το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά σε κανένα site.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δες το δεύτερο link που σου έστειλα?  
 
Έχει φωτογραφίες με της διαστάσεις 
Λοιπόν έχει γίνει ξεκάθαρα κάποιο λάθος. Σε όλα τα καταστήματα στο ίντερνετ αλλά και στα ελληνικά που πουλάνε τα αλουμινένια πεντάλ έχουν σαν φωτογραφία για το golf 6 την πρώτη φώτο.
Αλλά το κανονικό πεντάλ που φοράει το αυτοκίνητο είναι είναι η δεύτερη φώτο.
Μόνο ένα μαγαζί στο ίντερνετ το αναφέρει ότι δεν ταιριάζει.
Όπως βλέπετε είναι τελείως διαφορετικό γκάζι.
46c7fc7ba6462737db7a54111d1eaa67.jpg5f5af48e29482d1272f220c83d0bc892.jpg

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikospaga said:

Λοιπόν έχει γίνει ξεκάθαρα κάποιο λάθος. Σε όλα τα καταστήματα στο ίντερνετ αλλά και στα ελληνικά που πουλάνε τα αλουμινένια πεντάλ έχουν σαν φωτογραφία για το golf 6 την πρώτη φώτο.
Αλλά το κανονικό πεντάλ που φοράει το αυτοκίνητο είναι είναι η δεύτερη φώτο.
Μόνο ένα μαγαζί στο ίντερνετ το αναφέρει ότι δεν ταιριάζει.
Όπως βλέπετε είναι τελείως διαφορετικό γκάζι.
46c7fc7ba6462737db7a54111d1eaa67.jpg5f5af48e29482d1272f220c83d0bc892.jpg

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ναι γιατι υποτίθεται  ότι όταν αγοράζεις πεντάλ αλουμινίου, τα έχεις αγοράσει από την αντιπροσωπία VW τα γνήσια, 

 

Στα οποία η VW δίνει άλλο σχέδιο σε σχέση με αυτό που έχει από το εργοστάσιο (Όπως είναι το δικό σου)

 

 

Δες εδώ 

 

https://www.volkswagen.co.uk/owners/accessories/1K2064205A/pedal-caps-automatic-transmission

Link to comment
Share on other sites

 
Ναι γιατι υποτίθεται  ότι όταν αγοράζεις πεντάλ αλουμινίου, τα έχεις αγοράσει από την αντιπροσωπία VW τα γνήσια, 
 
Στα οποία η VW δίνει άλλο σχέδιο σε σχέση με αυτό που έχει από το εργοστάσιο (Όπως είναι το δικό σου)
 
 
Δες εδώ 
 
https://www.volkswagen.co.uk/owners/accessories/1K2064205A/pedal-caps-automatic-transmission
Αντε βγάλε άκρη. Ότι να ναι. Πως γίνεται το δικό μου μόνο να έχει άλλο γκάζι δεν μπορώ να καταλάβω.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντε βγάλε άκρη. Ότι να ναι. Πως γίνεται το δικό μου μόνο να έχει άλλο γκάζι δεν μπορώ να καταλάβω.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και εγώ φίλε μου το ίδιο γκάζι με εσένα έχω και το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με τα πετάλια
Στο δικό μου στο επάνω μέρος του γκαζιού πιάσανε τα κλιπς και κάτω το βίδωσα με 2 βίδες κοντά στο χρώματα των πεντάλ για μην φαίνεται και άσχημο και τώρα μετά από 5 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Και εγώ φίλε μου το ίδιο γκάζι με εσένα έχω και το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με τα πετάλια
Στο δικό μου στο επάνω μέρος του γκαζιού πιάσανε τα κλιπς και κάτω το βίδωσα με 2 βίδες κοντά στο χρώματα των πεντάλ για μην φαίνεται και άσχημο και τώρα μετά από 5 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ακριβώς. Μόνο τα πάνω κλιπ πιάνουν. Σε ποιο σημείο το βιδωσες?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μόνο τα πάνω κλιπ πιάνουν. Σε ποιο σημείο το βιδωσες?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


5f235c55138d852792e1e4954cca4b14.jpg

Αν ζουμάρεις λίγο την φωτό θα διακρίνεις τις βίδες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.