Jump to content
traixz19944

Φρένα z18 σε gt mk5

Recommended Posts

Καλησπερα πρωτο post εδώ... Εχω παρει ένα gt 5αρι σκέφτομαι να βάλω z18 brembo θέλω να μάθω πληροφοριες και αν υπάρχει άλλο παρομοιο θέμα για τα συγκεκριμένα φρένα δεν βρίσκω κάτι, φοραω 18"αρα ζάντα et 40 j8.5" Κουμπώνουν κανονικά πανω? Εχω φαει τρελό σκαλωμα είναι ξεκάθαρα για εμφάνιση... Φοραω δίσκο 312mm

τώρα το kit έχει 350χ32 πειτε μου τη γνώμη σας παρακαλω πολυ... 

 

Καλως σα ς βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένα βρίσκει στα ψαλίδια, θες caliper carrier φτιαχτό, οι δίσκοι της Mercedes (λογικά) θα είναι φτηνιάρικοι και όχι oem αν τα πάρεις από εκεί που φαντάζομαι. O αντάπτορας θέλει προσαρμογή ακριβώς στις διαστάσεις για να είναι σωστός στις ζάντες που φοράς και να τον δοκιμάσεις σε στροφές και ζόρια.

Είναι δαγκάνες που για να δουλέψουν σωστά θέλουν χοντρό δίσκο για να πάρεις το 100%, θες δίσκο 34-36 πάχος για τις αξιοποιήσεις.

Αυτό σημαίνει μεγαλύτερο (ακριβότερο κατά πολύ) δίσκο και σωστά ακριβά τακάκια, σε μεγαλύτερες ζάντες.

 

Ο 32άρης που δίνουν σε λίγο θα πέσει στα 30-31 με αποτέλεσμα μειωμένη απόδοση και στραβώματα.

Στην αρχή θα ενθουσιαστείς εμφανισιακά, αλλά το μπλέξιμο δεν αξίζει, αν θες σωστό αναβαθμισμένο φρένο με φτηνές και αξιόπιστες επιλογές στα αναλώσιμα.

 

Οι Ζ18 που πωλούνται όπως και πολλές akebono, να έχεις υπόψη σου ότι είναι λιωμένες και θέλουν ανακατασκευή (τσιμούχες - έμβολα κλπ).

 

@

Να δεις ένα σετ R32/S3 345x30 ή από Gti MK7 340x30.

Βάλε τα oem τακάκια,δίσκους,σωληνάκια και θα έχεις κλάσεις ανώτερο φρένο από το 312, με εργοστασιακά και απόλυτα εγγυημένα φρένα.

Θα γεμίσει η ζάντα και με ήπια χρήση θα σε βγάλουν χρόνια χωρίς να ασχοληθείς ξανά ποτέ.

 

@

Αν εξακολουθείς να θες μεγαλύτερα σου προτείνω από Audi SQ5 356 πολύ δυνατό και δοκιμασμένο φρένο, Oem αναλώσιμα και βρίσκεις παντού και φτηνά.

Θέλει σε ορισμένες ζάντες αποστάτες, αυτό με δοκιμή. Χωράει σε 18άρα. Αργότερα βάζεις και πίσω μεγαλύτερα.

 

Αυτά προτείνω σε γνωστούς και φίλους..

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.