Jump to content
George 27

Πρόβλημα Air-Condition

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι,

Kάτοχος vw polo 6c 1.4 tdi bluemotion 2015. Πάνω που έπιασαν οι καλές ζέστες και χρειαζόμαστε τον κλιματισμό, πάω να τον ανοίξω, και .. τιποτα.

Το αυτοκίνητο έχει χειροκίνητο air condition και όχι ψηφιακό με την οθόνη. Το λαμπάκι ανάβει κανονικά στα χειριστήρια, αλλά το κομπρεσσερ δεν κομπλάρει/ξεκινάει , συνεπώς φυσάει αέρα κοπανιστό. Τσέκαρα γρήγορα τις ασφάλειες οπτικά κάτω από το τιμόνι και στον χώρο του κινητήρα αλλά δεν βρήκα κάτι. 

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η ασφάλεια για το κομπρεσσέρ του air condition  ή άλλη πιθανή αιτία του προβλήματος?  Ελπίζω να μην πάω για αλλαγή κομπρεσσέρ ...

Επίσης αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο θα ήταν πολύτιμη η αναφορά του.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων  

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποιον με το καπώ ανοιχτό να ακούσει και βρες το ρελε που οπλίζει το κομπρεσέρ. Αν δεν κομπλαρει καθόλου αλλά ακούς τον ηχο που οπλίζει ο ρελες τότε μπορεί να έχει χαλάσει ο συμπλεκτης του κομπρεσσερ. Ο ρελες πάντως σπάνια χαλάει και αν καεί η ασφάλεια του Α/C δεν ανοίγει ούτε ο διακόπτης. Αν ανοίγει το κομπρεσέρ αλλά δε φέρνει κρύο τότε ή δεν έχεις φρεον μέσα, ή τα χει παίξει το κομπρεσέρ. Για να ελέγξεις αν τα χει παίξει το κομπρεσέρ πρέπει να βάλεις φρεον και να γίνει έλεγχος των πιέσεων του συστήματος (μικρη - μεγάλη).

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε μου. Δοκίμασα βήμα βήμα όσα μου είπες, εν τέλει το κομπρεσέρ δεν κόμπλαρε με τίποτα..

Το συνδύασα ωστόσο με το ετήσιο σερβις και το πήγα στον μηχανικό... εκεί βρήκαμε ότι είχε χάσει όλο το φρέον το σύστημα και γι αυτό και δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά το κομπρεσέρ.. συμπλήρωσαμε το φρέον που έλειπε, σχεδον όλο δηλαδή και τώρα δουλεύει μια χαρά ...

Μου είπε ωστόσο ο μηχανικός ότι θέλει αλλαγή το ψυγείο του air condition (απλο εκεί χάθηκε το φρέον)... Αλλά θα με βγάλει κάνα χρόνο ακόμα μέχρις ότου μου ξαναχασει το φρέον ,και οτι έχουν βγάλει το συγκεκριμένο θέμα πολλά αυτοκίνητα του μοντέλου μου 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , George 27 said:

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε μου. Δοκίμασα βήμα βήμα όσα μου είπες, εν τέλει το κομπρεσέρ δεν κόμπλαρε με τίποτα..

Το συνδύασα ωστόσο με το ετήσιο σερβις και το πήγα στον μηχανικό... εκεί βρήκαμε ότι είχε χάσει όλο το φρέον το σύστημα και γι αυτό και δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά το κομπρεσέρ.. συμπλήρωσαμε το φρέον που έλειπε, σχεδον όλο δηλαδή και τώρα δουλεύει μια χαρά ...

Μου είπε ωστόσο ο μηχανικός ότι θέλει αλλαγή το ψυγείο του air condition (απλο εκεί χάθηκε το φρέον)... Αλλά θα με βγάλει κάνα χρόνο ακόμα μέχρις ότου μου ξαναχασει το φρέον ,και οτι έχουν βγάλει το συγκεκριμένο θέμα πολλά αυτοκίνητα του μοντέλου μου 

Καλημέρα.

Καθαρά ενημερωτικά για να συγκρίνω τιμές, μόνο για το κόστος πλήρωσης με φρέο (εννοείται και η ποσότητα που χρειάστηκες) πόσο χρεώθηκες;

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 3:47 ΜΜ, turbomaniac said:

Βάλε κάποιον με το καπώ ανοιχτό να ακούσει και βρες το ρελε που οπλίζει το κομπρεσέρ. Αν δεν κομπλαρει καθόλου αλλά ακούς τον ηχο που οπλίζει ο ρελες τότε μπορεί να έχει χαλάσει ο συμπλεκτης του κομπρεσσερ. Ο ρελες πάντως σπάνια χαλάει και αν καεί η ασφάλεια του Α/C δεν ανοίγει ούτε ο διακόπτης. Αν ανοίγει το κομπρεσέρ αλλά δε φέρνει κρύο τότε ή δεν έχεις φρεον μέσα, ή τα χει παίξει το κομπρεσέρ. Για να ελέγξεις αν τα χει παίξει το κομπρεσέρ πρέπει να βάλεις φρεον και να γίνει έλεγχος των πιέσεων του συστήματος (μικρη - μεγάλη).

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Υπάρχει  ο  πρεσσοστάτης  υψηλής  πίεσης,  ο  οποίος  όταν  δεν  έχει  ψυκτικό  υγρό  το  σύστημα  δεν  επιτρέπει  την  εμπλοκή  του  συμπιεστή.

 

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε μου. Δοκίμασα βήμα βήμα όσα μου είπες, εν τέλει το κομπρεσέρ δεν κόμπλαρε με τίποτα..
Το συνδύασα ωστόσο με το ετήσιο σερβις και το πήγα στον μηχανικό... εκεί βρήκαμε ότι είχε χάσει όλο το φρέον το σύστημα και γι αυτό και δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά το κομπρεσέρ.. συμπλήρωσαμε το φρέον που έλειπε, σχεδον όλο δηλαδή και τώρα δουλεύει μια χαρά ...
Μου είπε ωστόσο ο μηχανικός ότι θέλει αλλαγή το ψυγείο του air condition (απλο εκεί χάθηκε το φρέον)... Αλλά θα με βγάλει κάνα χρόνο ακόμα μέχρις ότου μου ξαναχασει το φρέον ,και οτι έχουν βγάλει το συγκεκριμένο θέμα πολλά αυτοκίνητα του μοντέλου μου 
Φίλε μου αν το ψυγείο είναι τρύπιο υπάρχει τρόπος να δεις που είναι η τρύπα. Εμένα για παράδειγμα σε golf iv 2001 είχε ξεβιδωθει ελαφρός μια βίδα και έχανε από εκεί και εμείς νομίζαμε ότι είχε τρυπήσει το ψυγείο!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε μου αν το ψυγείο είναι τρύπιο υπάρχει τρόπος να δεις που είναι η τρύπα. Εμένα για παράδειγμα σε golf iv 2001 είχε ξεβιδωθει ελαφρός μια βίδα και έχανε από εκεί και εμείς νομίζαμε ότι είχε τρυπήσει το ψυγείο!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστός. Σου ρίχνει μία αμπούλα στο κύκλωμα και θα σου βγάλει χρώμα στη διαρροή.

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Yiannis_2 said:

Καλημέρα.

Καθαρά ενημερωτικά για να συγκρίνω τιμές, μόνο για το κόστος πλήρωσης με φρέο (εννοείται και η ποσότητα που χρειάστηκες) πόσο χρεώθηκες;

Καλησπέρα φίλε μου,

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω για το φρέον μόνο πόσο έδωσα γιατί έκανα και άλλη δουλειά στο συνεργείο. Συνολικά πάντως για :

  • 4.3lt Castrol Edge Titanium 5w-30,
  • Φίλτρο Πετρελαίου Mann,
  • Φίλτρο Λαδιού Hengst,
  • Πλήρωση φρέον σχεδόν πλήρης 500 γρ. (είχε χαθει πλήρως)
  • Εργατικά 

έδωσα 130 ευρώ. 

 

Υπολογίζω λοιπόν πως το φρέον έκανε 30-40 ευρώ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , TASOS M, said:

 

Σωστός.. υπάρχει σίγουρα διότι και εμένα δεν κόμπλαρε ο συμπιεστής λόγω του ότι δεν είχα καθόλου φρεον.. Σε παλαιότερου τύπου κλιματιστικά λειτουργεί ο συμπιεστής ακόμη και χωρίς φρέον και έρχεται μόνο ο αέρας του ανεμιστήρα στην καμπίνα..

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , gianniskar said:

Φίλε μου αν το ψυγείο είναι τρύπιο υπάρχει τρόπος να δεις που είναι η τρύπα. Εμένα για παράδειγμα σε golf iv 2001 είχε ξεβιδωθει ελαφρός μια βίδα και έχανε από εκεί και εμείς νομίζαμε ότι είχε τρυπήσει το ψυγείο!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα φίλε μου, 

Σ ευχαριστώ για την αναφορά. Γνωρίζω τη μέθοδο όπως την αναφέρει και ο Yiannis_2 πιο κάτω με το φωσφορούχο υγρό το οποίο με ένα φακό δείχνει τη διαρροή. Δεν το κάναμε επειδή ο μηχανικός φάνηκε βέβαιος για το πρόβλημα, λόγω του ότι το έχει συναντήσει σε αρκετά ακόμη αυτοκίνητα με τον ίδιο τύπο ψυγείου, και επειδή μου είπε πως αν είναι αυτό το θέμα θα μου αντέξει το φρέον μέχρι του χρόνου τετοιο καιρό. Έτσι, είπα να πάρω το ρίσκο και να μη μπω σε περαιτέρω διαδικασία. Αν το ξανακάνει και μου χάσει το φρέον σαφώς και θα δοκιμάσω πρώτα τη μέθοδο με το υγρό αυτό για να μην πεταξω 200 ευρώ άδικα .   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω πάλι για φρεον του χρόνου. Αλλά δε πειραζει, αν βγάλεις 2 καλοκαίρια αντί 1 θα σε συμφέρει.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2020 at 12:29 AM, George 27 said:

Καλησπέρα φίλε μου, 

Σ ευχαριστώ για την αναφορά. Γνωρίζω τη μέθοδο όπως την αναφέρει και ο Yiannis_2 πιο κάτω με το φωσφορούχο υγρό το οποίο με ένα φακό δείχνει τη διαρροή. Δεν το κάναμε επειδή ο μηχανικός φάνηκε βέβαιος για το πρόβλημα, λόγω του ότι το έχει συναντήσει σε αρκετά ακόμη αυτοκίνητα με τον ίδιο τύπο ψυγείου, και επειδή μου είπε πως αν είναι αυτό το θέμα θα μου αντέξει το φρέον μέχρι του χρόνου τετοιο καιρό. Έτσι, είπα να πάρω το ρίσκο και να μη μπω σε περαιτέρω διαδικασία. Αν το ξανακάνει και μου χάσει το φρέον σαφώς και θα δοκιμάσω πρώτα τη μέθοδο με το υγρό αυτό για να μην πεταξω 200 ευρώ άδικα .   

έχω και εγώ το ίδιο μοντέλο με εσένα αλλά σε βενζίνη 1.0 tsi. Σε εμένα όταν βάζω το χέρι μου στον αεραγωγό νιώθω τον παγωμένο αέρα αλλά σε γενικά μέσα στην καμπίνα δεν παγώνει καλά το aircondition....Το βάζω στο φουλ κρυο και στην δεύτερη σκάλα και δεν δροσίζει τόσο. Έχω απλό aircondition και όχι κλίμα. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορούμε να ελέγξουμε αν το aircondition δουλεύει κανονικά ή πρέπει να μπει σε μηχάνημα συμπλήρωση φρέον.

Αν δεν σου είναι κόπος στείλε μου σε μήνυμα την διεύθυνση του μηχανικού σου αν είσαι Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα και ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν! Όταν το αμάξι δουλεύει στο ρελαντί δεν βγάζει κρύο αέρα όταν όμως κινείται βγάζει!! Ο μάστορας λέει ότι δεν δουλεύει το βετιλαντερ και ότι υπάρχει πρόβλημα στον εγκέφαλο!! Ισχύει κάτι τέτοιο? Το βετιλαντερ δουλεύει κανονικά όταν το αμάξι ανεβάσει θερμοκρασία! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 9:15 ΜΜ, turbomaniac said:

Το βεντιλατερ του air-condition πρέπει να ανοίγει όταν ανοίγει το air-condition, νομίζω.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

 

On 13/8/2021 at 9:15 ΜΜ, turbomaniac said:

Το βεντιλατερ του air-condition πρέπει να ανοίγει όταν ανοίγει το air-condition, νομίζω.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Ναι το γνωρίζω ότι πρέπει να δουλεύει!! Γιατι όμως δεν δουλεύει?? Υπάρχει ξεχωριστός εγκέφαλος για το αιρ κοντισιον  polo tdi 2012 bluemotion

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας θα ήθελα μια βοήθια  αν γνωρίζει κάποιος έχω ένα polo 1.4 του 2007 και για κάποιο λόγω όταν ανάβω αιρκοντίσιον  και σταματάω σε φανάρι σβίνει το αμάξι, μια φορά μου έτυχε και σε κίνηση μόλις έβαλα νεκρά λίγο πριν σταματήσω σε φανάρι πάλι...ξέρετε τη μπορεί να φταιει?? τi θα έπρεπε να κοιτάξω πρώτα ? τα ρεύματα πάντως είναι τα μόνα που είδα και είναι σωστά  και μπαταρίας και δυναμό..

Link to comment
Share on other sites

Στον εγκέφαλο, ο ρυθμιστής στροφών ρελαντί, όταν προστίθεται το φορτίο του συμπιεστή, πρέπει να ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ααα κατάλαβα θα το ελέγξω..αν και για κάποιο λόγο εμένα οι στροφές κάθονται στης 1000 είναι δεν είναι αναμένω το air-condition θα το τσεκαρο μια πάντως και ελπίζω να είναι αυτό  σε ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.