Jump to content
Derv_7

κινητήρας 1.0 tsi επιδόσεις-απόψεις-εντυπώσεις

Recommended Posts

19 hours ago, gianniskar said:


Ποιο διαγνωστικό χρησιμοποιείς ακριβώς; Ανάβει κάποιο λαμπάκι; Μήπως η μπαταρία έχει θέμα; Επίσης για το dsg έτσι ήταν από την αρχή; Μήπως θέλει επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων;


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι ευτυχώς οπότε το σβήνω και το προσπερνάω.

Έχω πάρει ένα obd2 reader με το αντίστοιχο app απο amazon που λέγεται Carista.

Το οποίο κάνει την δουλεία του βρίσκει τα error.

Το αμάξι είναι έτσι από την αρχή. Αυτή είναι η συμπεριφορά του dsg 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, balander said:

 

Ποιο μοντελο εχεις; Να υποθεσω οχι το τελευταιο

το 6c έχω αλλά δεν νομίζω οτι η συμπεριφορά θα είναι διαφορετική στο τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2021 at 11:36 PM, forza said:

Χωρίς να θεωρώ ότι έχεις άδικο, νομίζω όμως ότι υπερβάλεις λίγο. Για το start stop έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν βρίσκομαι σε στενάκια, το απενεργοποιώ, αν και το γεγονός ότι η μηχανή παίρνει μπρος όταν αφήνεις το πόδι από το φρένο, διευκολύνει λίγο την κατάσταση.

Αυτό με την όπισθεν ειλικρινά δεν το έχω παρατηρήσει. Αυτό που έχω δει είναι ότι όταν αλλάζεις από D σε όπισθεν, αν πατήσεις γρήγορα το γκάζι, δεν πάει προς τα πίσω το αμάξι αμέσως.

Πάντως, την ευκολία του αυτόματου δεν την άλλαζα με τίποτα. Φίλος που είχε Yaris 2016 με cvt μου είπε ότι το dsg του polo του φάνηκε πολύ καλύτερο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία όμως ώστε να εκφράσω άποψη.

έχει αρκετή υστέρηση στο γκάζι..ίσως δεν το καταλαβαίνεις γιατί το έχεις συνηθίσει αλλά εγώ όταν παίρνω άλλο αυτοκίνητο αυτόματο έχει μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2021 at 12:43 PM, balander said:

 

Ετσι οπως τα γραφεις, ναι ειναι. 

τι να σου πω, έχω κάποιες επιφυλάξεις σε αυτο. Λίγοπερίεργο μου φαίνεται να έχουν αλλάξει τόσο πολύ την συμπεριφορά στο καινούργιο μοντέλο αν αναλογιστείς οτι μιλάμε για ακριβώς τον ιδιο κινητήρα και κιβώτιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το 2019 που πήγα να πάρω το polo οδήγησα και 95 και το 115 άλογα σε 1.000 κυβικά. Μπορώ να πω ότι το 95αρι το αισθανόμουν αισθητά πιο αργό. Μήπως όλο αυτό επηρεάζεται και από τον κινητήρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gianniskar said:

Εγώ πάντως το 2019 που πήγα να πάρω το polo οδήγησα και 95 και το 115 άλογα σε 1.000 κυβικά. Μπορώ να πω ότι το 95αρι το αισθανόμουν αισθητά πιο αργό. Μήπως όλο αυτό επηρεάζεται και από τον κινητήρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιάννη δεν έχω θέμα με το γκάζι, στις προσπεράσεις στο ταξίδι είναι απόλαυση. Πολύ ξεκούραστο.

Στην πόλη υπάρχει το θέμα. Όπως εξήγησα έχει μεγάλη καθυστέρηση στο σταμάτα ξεκίνα.
Σήμερα δοκίμασα με απενεργοποιημένο το start and stop, το traction control και το αυτόματο στο sport και το αμάξι είναι νορμαλ. Φαίνεται πως για να σε κάνουν να οδηγείς οικονομικά έχουν κάνει αυτοκίνητο «νοθρό» στα σταμάτα ξεκίνα.

Για αυτό το λόγο και το αυτόματα σε σχέση με το χειροκίνητο εμφανίζεται στα specs να έχει μικρότερη κατανάλωση και καυσαέρια.....

Σε μια άλλη Ευρωπαική πόλη με πιο ήπιους ρυθμούς ίσως είναι ok αλλά στο χαμό των δρόμων της Αττικής που στην νοοτροπία υπάρχουν πολλές ομοιότητες με τους δρόμους του Καράτσι δεν ταιριάζει το στυλ αυτό για καθημερινό αυτοκίνητο πόλης. Εγώ για την πόλη χρησιμοποιώ πλέον ένα micra k12 auto που ταιριάζει γάντι. Το polo με κουράζει από όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ πήρα το αυτοκίνητο το 02/19 δεν ίσχυε αυτό σύμφωνα με τα τεστ του wltp Σεπτέμβριο του 2018 το αυτόματο έκαιγε παραπάνω και ειχε περισσότερα καυσαέρια. Μήπως αναβαθμίσανε(υπό) το λογισμικο στο κιβωτιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gianniskar said:

Όταν εγώ πήρα το αυτοκίνητο το 02/19 δεν ίσχυε αυτό σύμφωνα με τα τεστ του wltp Σεπτέμβριο του 2018 το αυτόματο έκαιγε παραπάνω και ειχε περισσότερα καυσαέρια. Μήπως αναβαθμίσανε(υπό) το λογισμικο στο κιβωτιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

πολύ χρήσιμη πληροφορία. Μάλλον μπορεί να παίζει αυτό.
Όποιος έχει dsg χιλιάρη με 95 άλογα μπορεί να μοιραστεί την γνώμη του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα ήθελα την άποψή οσων εχουν Polo.

Σκέφτομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο με 1.0 TSI, 95 PK / 70 kW του 2019, με λίγα χιλιόμετρα.  

Ήθελα μια γενική εκτίμησή για το αυτοκίνητο  άλλα κυρίως για την κατανάλωσή.

Είδα οτι εχει αναφερθεί παραπάνω αλλά θα ήθελα και τη γνώμη περισσότερων.

  

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 
θα ήθελα την άποψή οσων εχουν Polo.
Σκέφτομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο με 1.0 TSI, 95 PK / 70 kW του 2019, με λίγα χιλιόμετρα.  
Ήθελα μια γενική εκτίμησή για το αυτοκίνητο  άλλα κυρίως για την κατανάλωσή.
Είδα οτι εχει αναφερθεί παραπάνω αλλά θα ήθελα και τη γνώμη περισσότερων.
  
Ευχαριστώ 

Ρωτά συγκεκριμένα φίλε μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι, αν εισαι σε πολη με cng παρε tgi οχι tsi


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.