Jump to content
Aztec

Polo GTI AW φυσιολογικός ο θόρυβος κύλησης ?

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

 

έχω ένα POLO GTI αγορασμένο καινούργιο το 2020. Τα ελαστικά είναι Michelin Primacy 3 215/45r17 91W. Ερχόμενος από VW Scirocco παρατηρώ ότι έχει αυξημένο θόρυβο κύλησης ο οποίος φυσικά αλλάζει ανάλογα το οδόστρωμα η\και τα χιλιόμετρα.Ουσιαστικά το έχω διαπιστώσει με κλειστα παράθυρα κλειστό ραδιόφωνο και χωρίς να πατάω γκάζι σε κατηφόρα ώστε να μην επισκιάζεται από άλλους ήχους. Γίνεται όμως αρκετά αντιληπτός στην εθνική οδό υπό κανονικές συνθήκες. Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει το συγκεκριμένο μοντέλο αν είναι φυσιολογικό λόγω χαμηλού προφίλ , στησίματος του αυτοκινήτου η και όχι τόσο καλής ηχομόνωσης του αυτοκινήτου . 

 

Ευχαριστώ

Edited by Aztec
Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο. Ειναι εν μερη λογικο να ειναι λιγο αυξημενος, αφου τα λαστιχα ειναι καινουρια αν και εχουν σχετικα χαμηλο θορυβο κυλησης. Ο καθενας εχει διαφορετικο μετρο συγκρισης αναλογα στο τι εχει συνηθισει και αναλογα την ακοη του. Δεν εχω μπει στο GTI απο τα Polo AW, αλλα στο δικο μου ταπεινο TSI ο θορυβος κυλησης απο 15αρες εως 17αρες ζαντες που εχω δει ειναι σε καλα επιπεδα. Ισως επειδη το σιροκο ειναι μια κατηγορια πιο πανω σαν αυτοκινητο να ηταν διαφορετικο σε αυτον τον τομεα, οποτε να ειναι θεμα συνηθειας. Γνωμη μου ειναι πως αν δεν ακους περιεργους ηχους δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Αν παρολαυτα θεωρεις οτι κατι δεν παει καλα τοτε μπορεις να πας στην αντιπροσωπεια μπας και σε κατατοπησουν λιγο ή σε καποιο βουλκανιζατερ.

Link to comment
Share on other sites

 Έχεις αφαιρέσει μήπως την εταζέρα από το πορτ μπαγκάζ? Δες οτι έχει εφαρμόσει όπως πρέπει. 

Εγώ μια φορά την είχα βγάλει σε ένα ταξίδι γιατί είχα πολλά πράγματα και νόμιζα οτι είχα ανοιχτά παράθυρα! Άκουγα μέχρι και το πετραδάκι.

Σε προηγούμενα αυτοκίνητα παλιότερα που την έβγαζα δεν άκουγα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν νομίζω και εγώ οτι κάτι κακό συντρέχει δεν έχω παρατηρήσει περίεργη συμπεριφορά. Παρόλα αυτα θα κάνω μια ερώτηση στους μηχανικούς με την πρώτη ευκαιρία

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.