Jump to content
OMINUS

Αναζήτηση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (Γενική συζήτηση)

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι! :good:

 

Ανοίγω αυτό το θέμα , για μια γενική συζήτηση-αναζήτηση για ενα φτηνό αμάξι, και μικρό.

 

 

Λόγο δουλειάς πλέον, ψάχνω για μικρό αυτοκίνητο για μεσα στην πόλη.

 

Επειδή εκεί που εργάζομαι πλέον ,και σαν περιοχή ειναι και πυκνοκατοικημένη και το παρκάρισμα είναι πολύ μαρτύριο, και ειδικά για ενα αμαξι σαν το passat είναι σχεδόν βασανιστικό. (Μπορεί να βρεις χώρο να παρκάρεις αλλά να μην χωράς) 

 

Και επειδή λυπάμαι πάρα πολύ το passat να το κυκλοφορώ σε τέτοια μέρη.

Γιατί το σίγουρο είναι ότι κάποια μέρα θα το βρώ η γρατζουνισμενο η και χτυπημένο.

 

Τους τελευταίους δύο μήνες για να πάω στην δουλειά μου πηγαίνω με το μέτρο.

Αλλά λόγο ότι μπαίνω σε βάρδιες και τα πρωινά είναι πολύ μανίκι.

 

 

Ψάχνω για φτηνό αμάξι (βαριά βαριά εως 3000€)

Μικρό σαν μέγεθος-Σκαφος. (Να το παρκάρουμε και εύκολα)

Και κυβικά από 1400cc και κάτω.

 

 

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που κοιτάω μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε 2 μάρκες.

 

Για Hyundai atos και Fiat seicento?

 

 

Τι άποψη έχετε για αυτά τα δύο αμάξια,  και σαν αμάξια απο μοτέρ και βλάβες πως ειναι??

 

Υπάρχει κανείς που να έχει η να είχε κάποιο από αυτά τα αμάξι?

 

 

Η και γενικά έχετε να προτείνετε κάτι? 

 

 

Το αμάξι το θέλω καθαρά και μόνο για χρήση κυρίως μέσα στην Αθήνα από το σπίτι στην δουλειά και το αντίστροφο.

 

Και τουλάχιστον για μια τέτοια χρήση για τα επόμενα 2 χρόνια η ίσως και λίγο περισσότερο.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , stavrouliasp said:

Δες και για kia picanto. Το είχα και το θεωρώ με διαφορά το καλύτερο για αυτό που το θέλεις.

 

 

 

5 hours ago , gianniskar said:

Τσεκαρε και suzuki alto.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

σας ευχαριστώ πολύ! 

 

να και κάποια μοντέλα που δεν τα υπολόγισα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από εμένα.

Πριν 2 χρόνια που πούλησα τη μηχανή και έψαχνα δεύτερο μικρό αυτοκίνητο ήμουν ακριβώς στα λεφτά που είσαι. Είδα περίπου 18 αυτοκίνητα σε σύνολο 3 μηνών και τελικά κατέληξα σε ένα cintroen c1 2013 Που έδωσα τελικά 6000€. Δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Μετάνιωσα για τα τηλέφωνα που έκανα, τα δρομολόγια Αθήνα (μιλάμε για 8-9 φορές) για να δω αυτοκίνητα που ήθελαν διπλάσια λεφτά για να γίνουν αυτοκίνητα και οι φωτογραφίες τους είναι τραβηγμένες από όταν τα απέκτησαν οι κάτοχοι τους...

Με KIA PICANTO ξεκίνησα και εγώ και στο προτείνω αρκεί να βρεις κάτι καλό γιατί μην ξεχνάς το κανόνα...Το φθηνό το πληρώνεις ακριβό..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ.

 

καλά ναι εννοείται να ειναι σε καλή κατάσταση (τουλάχιστον στο μηχανικό κομμάτι) τωρα και τι χρώμα να εχει χαλάσει δεν με ενδιαφέρει.

 

μηχανικά να ειναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Χιουνται και μάλιστα 1000άρι για να μη πληρώνεις τέλη και ασφάλεια. Έχει και ζωηρό μοτερ

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , turbomaniac said:

Χιουνται και μάλιστα 1000άρι για να μη πληρώνεις τέλη και ασφάλεια. Έχει και ζωηρό μοτερ

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

προς τα εκεί κινούμε.

 

εχεις να προτείνεις κάποιο σκάφος?

 

εγω λεω για Atos , εχεις καμια εμπειρία απο το συγκεκριμένο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

δες και το k12 micra σε 1.2. είναι σκυλί και το τιμόνι του δεν παίζεται στην πόλη

Edited by Derv_7
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το picanto που είχα εγώ το πήρα 3400€ και ήταν 8ετιας. Είναι αρκετά σπιρτοζικο, εύκολο στο παρκαρισμα, έχει μεγάλους χώρους μέσα (και να φανταστείς ότι είμαι 1.93), τέσσερα δισκόφρενα και φρένα άγκυρες, πολύ οικονομικό σε κατανάλωση, σταθερό εκτός πόλης (έκανα αρκετές φορές το Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς να αντιληφθώ καμία αστάθεια), σούπερ αξιόπιστο και φθηνά ανταλλακτικά (στα όρια του αστείου τα αφτερ μάρκετ και τα μεταχειρισμένα). Επίσης, κατά τη γνώμη μου, είναι και όμορφο. Εν ολίγοις θα το ξαναεπαιρνα με κλειστά τα μάτια.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Derv_7 said:

δες και το k12 micra σε 1.2. είναι σκυλί και το τιμόνι του δεν παίζεται στην πόλη

 

30 λεπτά πριν , stavrouliasp said:

Το picanto που είχα εγώ το πήρα 3400€ και ήταν 8ετιας. Είναι αρκετά σπιρτοζικο, εύκολο στο παρκαρισμα, έχει μεγάλους χώρους μέσα (και να φανταστείς ότι είμαι 1.93), τέσσερα δισκόφρενα και φρένα άγκυρες, πολύ οικονομικό σε κατανάλωση, σταθερό εκτός πόλης (έκανα αρκετές φορές το Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς να αντιληφθώ καμία αστάθεια), σούπερ αξιόπιστο και φθηνά ανταλλακτικά (στα όρια του αστείου τα αφτερ μάρκετ και τα μεταχειρισμένα). Επίσης, κατά τη γνώμη μου, είναι και όμορφο. Εν ολίγοις θα το ξαναεπαιρνα με κλειστά τα μάτια.

 

 

 

αποτι χρονολογίας είναι αυτά τα 2?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα Kia αξιόπιστα είναι. Ας πάρει ότι του αρέσει. Δεν εχω υπ όψη μου συγκεκριμένο αμάξι που να πωλείται, το atos 4d 1000cc του 2005 είχα νοικιάσει μου φανηκε αξιοπρεπεστατο. Οδήγησε τα όλα και όποιο σ αρέσει καλύτερα.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

προς τα εκεί κινούμε.
 
εχεις να προτείνεις κάποιο σκάφος?
 
εγω λεω για Atos , εχεις καμια εμπειρία απο το συγκεκριμένο?
 
 

Atos Βγαζουν προβλημα στο κιβωτιο και πολλα εχουν και στο ρελαντι προβληματα.
Μακρια.

Picanto lpg+1
Micra
Και Δες panda το προηγουμενο σε αεριο lpg cng και diesel


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για diesel και LPG CNG ούτε καν...

 

Αυτα ξεφεύγουν σε τιμές.

 

Το όριο είναι μέχρι 3000€ και όπως έγραψα η χρήση του θα είναι μόνο μέσα στην Αθήνα και αυτή από το σπίτι μέχρι την δουλειά.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν, αλλα αυτα ειναι για πολη η βενζινη θανεβει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2020 at 12:03 ΠΜ, nikdev said:

Ουτε καν, αλλα αυτα ειναι για πολη η βενζινη θανεβει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε τιμές νομίζω ανεβαίνουν αρκετά...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι, καλή εβδομάδα.

 

Μια ερώτηση για όσους έχουν η είχαν ,η ξέρουν βεβαίως.

 

Ποια είναι η γνώμη σας για το seat cordoba με τον κινητήρα 1.4 100hp η 101hp? 

 

Χρονολογίας 2006-2007

 

Αναφέρομαι σε αυτό το σκάφος 

 

ddaf40cfdc6d9e27ac5f1f6d49caa666.jpg

 

5ede6f750ede63d725f537576bea0074.jpg

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

δωσε μερικες πληροφοριες για ποια χρηση το προοριζεις?

ταξιδια?για μεσα στην πολη?

το θες για θεμα οικονομιας καυσιμου?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , activious said:

δωσε μερικες πληροφοριες για ποια χρηση το προοριζεις?

ταξιδια?για μεσα στην πολη?

το θες για θεμα οικονομιας καυσιμου?

 

 

για ολα αυτά που ανέφερες αγαπητέ^_^, (για το θεμα καυσίμου δεν εχω αποψη για τον κινητήρα που φοράνε?) αν έχεις καμια πληροφορία δεχτή το 1400 ειναι 

 

σαν αμάξι ειναι αξιόπιστο το cordoba? βγάζει τίποτα προβλήματα στα ηλεκτρικά κτλ το μοτερ ειναι αξιόπιστο αυτο το 1400? η θα είμαι στα συνεργεία.

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2022 at 7:34 ΜΜ, OMINUS said:

 

για ολα αυτά που ανέφερες αγαπητέ^_^, (για το θεμα καυσίμου δεν εχω αποψη για τον κινητήρα που φοράνε?) αν έχεις καμια πληροφορία δεχτή το 1400 ειναι 

 

σαν αμάξι ειναι αξιόπιστο το cordoba? βγάζει τίποτα προβλήματα στα ηλεκτρικά κτλ το μοτερ ειναι αξιόπιστο αυτο το 1400? η θα είμαι στα συνεργεία.

Δεν έχει και τεράστια διαφορά από το πασατ σε μήκος. Δεν είναι για πόλη. Θα πληρώνεις 240 για τέλη και θα είναι 2ο αμάξι. Πάρε ένα μικρό οποία μάρκα να είναι αρκεί να βρεθεί σε καλή κατάσταση. Για να μη χαλάς το πασατ σε μικρές αποστάσεις πας να δώσεις αρκετά λεφτά σε 2ο. Πάρε ένα μικρό όσο πιο φτηνό γίνεται.

Το κορντομπα καίει βενζίνη αρκετάεσα σε πόλη και ανάλογα ποιο κινητήρα έχει μπορεί να έκαιγε λαδια

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:

Δεν έχει και τεράστια διαφορά από το πασατ σε μήκος. Δεν είναι για πόλη. Θα πληρώνεις 240 για τέλη και θα είναι 2ο αμάξι. Πάρε ένα μικρό οποία μάρκα να είναι αρκεί να βρεθεί σε καλή κατάσταση. Για να μη χαλάς το πασατ σε μικρές αποστάσεις πας να δώσεις αρκετά λεφτά σε 2ο. Πάρε ένα μικρό όσο πιο φτηνό γίνεται.

Το κορντομπα καίει βενζίνη αρκετάεσα σε πόλη και ανάλογα ποιο κινητήρα έχει μπορεί να έκαιγε λαδια

Καλησπέρα! 

 

Φίλε μου,το Passat δεν υπάρχει πια το έχω πουλήσει εδώ και μήνες.

 

Το cordoba το σκεφτόμουν ως ποίο οικονομική λύση να σου πω την αλήθεια? 

 

Σκεφτόμουν για να πάω σε καινούργιο για i30Nline αλλά έχει πολύ μεγάλο χρόνο παράδοσης (8μηνες+ ) και δεν θέλω να μείνω πάλι χωρίς αμάξι άλλους τόσους μήνες.

 

Αυτό το cordoba που βρήκα είναι το 1400με τα 101hp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.