Jump to content
christoskas

Καμία βελτίωση ; Που κάνει το όχημα πιο ασφάλες ;

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα έχω ένα Golfv του 08 140

και πραγματικά ειναι αστέρι το αμαξάκι μιας και είμαι σχετικά νέος οδηγός (1,5 χρόνο )

θα ήθελα να μου πείτε Κάποια βελτιώσω αν υπάρχει που μπορώ να κάνω στο αμάξι ώστε να βελτιωθεί η ασφάλεια του ; Αν υπάρχει κάτι ξέρω μπορεί να ακούγεται χαζο αλλά επειδή θέλω να κάνω road trips φέτος το καλοκαίρι ενδιαφέρομαι να μάθω ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα έχω ένα Golfv του 08 140
και πραγματικά ειναι αστέρι το αμαξάκι μιας και είμαι σχετικά νέος οδηγός (1,5 χρόνο )
θα ήθελα να μου πείτε Κάποια βελτιώσω αν υπάρχει που μπορώ να κάνω στο αμάξι ώστε να βελτιωθεί η ασφάλεια του ; Αν υπάρχει κάτι ξέρω μπορεί να ακούγεται χαζο αλλά επειδή θέλω να κάνω road trips φέτος το καλοκαίρι ενδιαφέρομαι να μάθω ευχαριστώ για τον χρόνο σας  
Το γκολφ είναι ένα από τα καλύτερα και ασφαλέστερα hantchback μοντέλα που κυκλοφορούν. Είναι πολύ σωστά ισορροπημένο σε βάρος, φοράει άξια λάστιχα για κρατήματα είναι ελαφρώς χαμηλόμενο για να έχει τη σωστη αεροδυναμική και οι αναρτησεις του είναι μέτριες σε σκληρότητα που σημαίνει ότι σου δίνει ένα άνετο ταξίδι και παράλληλα ωραία πατήματα στις στροφές.
Ανάλογα τον κινητήρα (ξεκινάμε από 1200-3.200 κυβικά) φοράει τα αντίστοιχα καλούδια (από άνετο οικογενειακό ως σπορ ραλιστικο)
Τα μυον ολλων αυτών είναι ότι έχει λίγο υψηλότερη κατανάλωση και κάπως λίγο βαρύτερο τιμόνι συγκριτικά με άλλα της κατηγορίας του.
Τώρα

Δε βρίσκω λογο Από τη στιγμή που το αμάξι είναι μηχανικά μαμά να πειράξεις τίποτα
Αλλά αν θες να δώσεις λεφτά αυτο που μπορείς να αλλάξεις για καλύτερη ασφάλεια είναι τα εξις

-Αμορτισέρ σκληρότερα μαζί με ελατήρια ελαφρώς χαμηλότερα. Καλύτερες μάρκες kw και bilstein μέτριες koni, φθηνότερη kayaba
-διάταξη ζάντας από 16αρα σε 17αρα. (όχι παραπάνω γιατί μετά γονατίζει σε επιδώσεις αισθητά) και ελαστικα αντίστοιχα. Καλή διάταξη είναι 220/45/17 από 205/55/16 που μάλλον φοράς τώρα συμβολεβουμενος πάντα έναν λαστιχά.
- και τέλος αν σε περνει οικονομικά να αλλάξεις και τις δαγκάνες μαζί με τις δισκοπλακες. Μπορείς να επιλέξεις από γκολφ μετέπειτα γενιάς (160hp+) η να επιλέξεις σετακια της brembo αποκλειστικά για τον τύπο του αυτοκινήτου σου. Συνήθως αλλάζεις μόνο τα μπροστά τα πίσω είναι στη κρίση σου.

Αυτα τα λίγα... Ελπίζω να βοήθησα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα έχω ένα Golfv του 08 140
και πραγματικά ειναι αστέρι το αμαξάκι μιας και είμαι σχετικά νέος οδηγός (1,5 χρόνο )
θα ήθελα να μου πείτε Κάποια βελτιώσω αν υπάρχει που μπορώ να κάνω στο αμάξι ώστε να βελτιωθεί η ασφάλεια του ; Αν υπάρχει κάτι ξέρω μπορεί να ακούγεται χαζο αλλά επειδή θέλω να κάνω road trips φέτος το καλοκαίρι ενδιαφέρομαι να μάθω ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

Αλλαξε τα εργοστασιακα αμορτισερ και φρενα αν εχουν φθαρει και βαλε καινουργια λαστιχα.

Μην πετας λεφτα χωρις λογο


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις άλλαξα λάστιχα πριν 5 μήνες με Michelin Τέλεια αφού και το αμάξι λέτε ότι είναι σωστο ακομα καλύτερα ίσως προς χειμώνα θα προβώ σε αγορα αμορτισέρ φρενών να γίνει λίγο καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, christoskas said:

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις άλλαξα λάστιχα πριν 5 μήνες με Michelin Τέλεια αφού και το αμάξι λέτε ότι είναι σωστο ακομα καλύτερα ίσως προς χειμώνα θα προβώ σε αγορα αμορτισέρ φρενών να γίνει λίγο καλύτερο 

τα λάστιχα είναι το Α και το Ω. Αμορτισέρ  και φρένα άλλαξε αν έχουν φθαρεί ή ήρθε η ώρα τους. Γενικά μην αλλάζεις το set up του αυτοκινήτου σου και προσπάθησε να βάζεις ανταλλακτικά επώνυμα και δοκιμασμένα/ συμβατά με τα μαμά. Στο λέω γιατί πολλοί το κάνουν χειρότερα από πριν!

Μην πετάς λεφτά άσκοπα σε ανούσιες τροποποιήσεις. Κράτα τα λεφτά σου για το μέλλον δε περίπτωση που ζητήσει κάτι το αμάξι λόγω βλάβης.

Όπως είπαν και οι παραπάνω το golf είναι μελετημένο να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται για την εποχή του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.