Jump to content
spiros6

Θερμοκρασια βεντιλατερ

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!!!!

 

Εχω το εξης προβλημα με το ενα βεντιλατερ απο τα δυο....

 

Εχω ενα golf 4 1600 cc APF κινητηρα και εχει στο ψυγειο δυο βεντιλατερ,ενα μικρο δεξια και ενα μεγαλυτερο αριστερα.

Δεδομενου οτι το μεγαλο βεντιλατερ που δεν λειτουργει ειναι καινουργιο γνησιο.

Αλλαξα εγκεφαλακι συστηματος ψυξης και εβαλα ακριβως το ιδιο ανταλακκτικο με τον ιδιο κωδικο.

Οταν αλλαξα αυτο το ανταλλακτικο λειτουργουσαν και τα δυο βενιλατερ κανονικα οταν επερναν εντολη στη μικρη σκαλα οπως συνηθως.

Περασαν καποιες μερες,και σημερα ακουω μονο το ενα να λειτουργει το μικρο  δηλαδη,ανοιγω καπω και κανω λιγο με το χερι μου να κουνησω ο βεντιλατερτο μεγαλο,και ως δια μαγειας πηρε μπροστα κανονικα.

Βεβαια περιμενα να σβησουν και να δω αν παρουν ξανα μπροσατα και τα δυο οταν ζεσταθει ο κινητηρας.Πηρε ξανα μονο το μικρο,και παλι κουναω αυτο που ηταν νεκρο με το χερι και ξαναπερνει παλι μπροστα....

Δεν ξερω θα κουφαθω εντελως τι συμβαινει...

Οπως εγραψα και πριν ειναι καινουργιο βεντιλατερ δεν εχει κανενα προβλημα αυτο και ειναι δοκιμασνεο με τη μπαταρια απο την αρχη δηλαδη περνει μπροστα μολις το βαλω στη μπαταρια.

 

Τα φωτα σας αν ακποιος ξερει τι παιζει με αυτο το θεμα...

 

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Edited by spiros6
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη πολυ βάζεις τα χέρια κοντά στο βεντιλατερ γατί θα σου φάει κανένα δάχτυλο.

Εσυ θα αφήσεις το αμάξι ρελαντί και θα δεις αν ανοίγει κάποιο βεντιλατερ όταν πάει να περάσει τους 90. Επίσης θα ελέγξεις αν ανοίγει κάποιο με το ac. Αν περνά αυτο το τεστ είναι οκ, άσε το εγκεφαλακι να κανονίζει ποιο βεντιλατερ θα ανοίγει κάθε φορά.

Εσένα σε νοιάζει να μη σηκώνει θερμοκρασία και να φέρνει κρύο αέρα στο ac, όταν είναι ακίνητο το όχημα.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2020 at 8:21 ΠΜ, turbomaniac said:

Καταρχήν μη πολυ βάζεις τα χέρια κοντά στο βεντιλατερ γατί θα σου φάει κανένα δάχτυλο.

Εσυ θα αφήσεις το αμάξι ρελαντί και θα δεις αν ανοίγει κάποιο βεντιλατερ όταν πάει να περάσει τους 90. Επίσης θα ελέγξεις αν ανοίγει κάποιο με το ac. Αν περνά αυτο το τεστ είναι οκ, άσε το εγκεφαλακι να κανονίζει ποιο βεντιλατερ θα ανοίγει κάθε φορά.

Εσένα σε νοιάζει να μη σηκώνει θερμοκρασία και να φέρνει κρύο αέρα στο ac, όταν είναι ακίνητο το όχημα.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!!

Με το ac δουλευ κανονικα,δουλευουν και τα δυο φυσικα....

Μαλλον ειχε κολησει γιατι του εριξα λιγο σπρευ wd-40 και ολα καλα με θερμοκρασια κανενα προβλημα,και τα δυο περνουν εντολη και δουλευουν αψιγα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , spiros6 said:

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!!

Με το ac δουλευ κανονικα,δουλευουν και τα δυο φυσικα....

Μαλλον ειχε κολησει γιατι του εριξα λιγο σπρευ wd-40 και ολα καλα με θερμοκρασια κανενα προβλημα,και τα δυο περνουν εντολη και δουλευουν αψιγα

να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

 

και την περίπτωση να φταίει ίσως και κάποιο από τα ρελε τον βεντιλατερ 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!!

 

Με το βεντιλατερ μου εξοκολουθω να εχω και ενα αλλο προβλημα...

Ζεστανεται παρα πολυ το μεταλικο περιβλημα του σε βαθμο να καει εντελως να μην μπορεις να το αγγιξεις,δεν ξερω γιατι τοσο πολυ..

Με αποτελεσμα οταν φθασει σε αυτη τη θερμοκρασια να μην λειτουργει.Αφου του ριξω σπρευ (wd-40) στην επομενη φαση λειτουργει.

 

Nεωτερα....

Επειδη ανεβηκε και η θερμοκρασια,πηγα στο μηχανικο το ειδε και μου λεει θελεις καινουργιο βεντιλατερ....

Η ερωτηση μου ειναι αν ξερεις κανεις μια καλη μαρκα να παρω να μην εχω προβλημα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 9:10 ΜΜ, activious said:

merge

Καλησπερα σε ολους!!!!

Μετα απο μερες επανερχομαι απλα και μονο να σας δειξω τη βλαβη του μποτερ που δεν δουλευε..

Ειχε λειωσει η μια καρβουνοθηκη και ετσι ειχε φρακαρει εντελως με αποτελεσμα να μην κανει κυκλωμα και να ειναι νεκρο.

Το ανοιξα με πολυ προσοχη γιατι ειναι δυσκολο, να δω τι γινεται,οποτε αυτο ειναι το αποτελεσμα.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας!!!

IMG_20200614_122928.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες τελικα;

Δες valeo, prasco, hella, denso


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Αλλαξες τελικα;

Δες valeo, prasco, hella, denso


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nαι εβαλα ενα καλο μεταχειρισμενο και δουλευει μια χαρα,απλα συτονιζει λιγο ελαχιστα μπορω να πω,ξερεις ενα σαν τρεμουλο οπως οι τροχοι οταν δεν εχουν ζυγοσταθμιση...Αλλα οκ δουλευει τελεια και στις 2 ταχυτητες.

Αυτες οι μαρκες που γραφεις ειναι πολυ καλες σωστα το λες,αλλα ειναι πανακριβες.Το εψαξα για καινουργιο αλλα πηγαινε πανω απο 100 ευρω ειδικα το valeo και το hella.

Edited by spiros6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.