Jump to content
yannis1394

1.4 tsi 122, απωλεια δυναμης/επιταχυνσης

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!
Ειμαι κατοχος ενος golf 6 tsi 122 (142000 χλμ).
και τις τελευταιες 2 βδομαδες το αυτοκινητο δεν τραβαει οπως τραβαγε,σα  να δινει το τουρμπο λιγοτερη πιεση σε ολο το φασμα ή να μην ανοιγει καποιες φορες.
Με 2α,3η δινει πιεση απο τις 2500 στροφες με αποτομο γκαζι,αλλα σιγουρα αρκετα λιγοτερη απο οση ηταν ,σε σημειο που θυμιζει ατμοσφαιρικο.
Επισης στο ρελαντι ,παρατηρω καποιο τρεμουλο.
Πηγα συνεργειογια διαγνωστικο και δε βγαζει καποιο fault code.Εγινε σερβις με αλλαγη σε μπουζι,λαδια,φιλτρα κτλ
Ο μηχανικος μου πε οτι μπορει να ναι τουρμπινα(ανακατασκευη), ή intercooler  ή καπακια μηχανης και λεει να περιμενω να βγαλει engine check για να δειξει σφαλμα και να βρουμε τι φταιει.

Σκεφτομουν για n75,n249 ,αλλα μου λεει ο μηχανικος ,αφου δε βγαζει κατι στο διαγνωστικο ,να μην κανω κατι.Εχει κανεις καμια ιδεα ή καποιον που μπορει να χει ιδεα,μπας και αποφυγω να πληρωνω τουρμπινες αντιπροσωπια?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Edited by yannis1394
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ,δεν εχω τη συσκευη για να το κανω μονος μου εν κινηση και στο συνεργειο μου ειπαν οτι αμα ειχε θεμα η πιεση θα φαινοταν στο διαγνωστικο.

Edited by yannis1394
Link to comment
Share on other sites

Δειτε τη wg κολλαει κλασικο στο μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο πιστευα ,αλλα  μου παν οτι θα φαινοταν στο διαγνωστικο προγραμμα.
Παρολ'αυτα αν παιζει κατι τετοιο ,μου προτειναν ανακατασκευη τουρμπινας ως μονη επιλογη.
Γνωριζετε αν υπαρχει καποια αλλη λυση ή καποιον που να ειδικευετε στα περι τουρμπινας?

Edited by yannis1394
Link to comment
Share on other sites

Ωραία γτ δεν έλεγξαν την τουρμπίνα για τζόγο κάποιο ράγισμα κτλ? Αυτή η λογική πάμε επισκευάζοντας και αλλάζοντας ακριβα ανταλλακτικά φίλε μου θα σου κοστίσει ακριβά. Πιστεύω τα μέλη με εμπειρία θα σου προτείνουν κάποιο εξειδικευμένο να σε βοηθήσει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο σκεφτομουν και γω φιλε ...

Πηγα και εκανα το μεγαλο service εκει πριν μια βδομαδα ,(οπου μου επιασαν τον κ@λο),

γιατι υποτιθεται ειναι εξειδικευμενος αντιπροσωπος και θα μου ελεγε κατι που δε θα μου λεγε ενα απλο συνεργειο.

Τους λεω οτι το αυτοκινητο εχει θεμα και μου λενε οτι ειναι ιδεα μου,μεχρι που το οδηγησε ο αρχιμηχανικος και ειπε οτι οντως

υπαρχει προβλημα .αλλα και παλι, δεν εκατσαν να δουν τι και πως ,περα απο το να προτεινουν να περιμενω για check engine ή προληπτικη

αλλαγη τουρμπινας.Τελοσπαντων..οπως και να χει,ευχαριστω για το χρονο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε δλδ να χαλάσει κάτι ολοκληρωτικά! Δεν έχει λογική αυτό..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε έλεγχος για τυχόν επικαθήσεις (Carbon Build Up) στις βαλβίδες εισαγωγής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, yannis1394 said:

Το ιδιο σκεφτομουν και γω φιλε ...

 

Πηγα και εκανα το μεγαλο service εκει πριν μια βδομαδα ,(οπου μου επιασαν τον κ@λο),

 

γιατι υποτιθεται ειναι εξειδικευμενος αντιπροσωπος και θα μου ελεγε κατι που δε θα μου λεγε ενα απλο συνεργειο.

 

Τους λεω οτι το αυτοκινητο εχει θεμα και μου λενε οτι ειναι ιδεα μου,μεχρι που το οδηγησε ο αρχιμηχανικος και ειπε οτι οντως

 

υπαρχει προβλημα .αλλα και παλι, δεν εκατσαν να δουν τι και πως ,περα απο το να προτεινουν να περιμενω για check engine ή προληπτικη

 

αλλαγη τουρμπινας.Τελοσπαντων..οπως και να χει,ευχαριστω για το χρονο σου!!

 

 βασικα οι ανθρωποι ειναι για γελια για να μην γραψω καμια βαρια κουβεντα...τα τσεπωσαν ομως για το μεγαλο σερβις και τωρα λενε οτι να ναι...απο κει καταλαβαινεις ποσο γτπ ειναι....βλεπω για ελεγχο τζογου τουρμπινας κλπ..ρε παιδια αυτα ειναι πυρηνικη φυσικη για αυτους...απο την πολλη «εξειδικευση» που εχουν, αυτο που σου λενε ειναι να περιμενεις να το παρεις μασχαλη για να τα ξανατσεπωσουν παλι....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yannis1394 said:

οχι δεν εγινε.μπορω να το κανω μονος μου ή χρειαζεται καποιο μηχανικο?

φιλε πηγαινε σε εναν μηχανικο που δεν ειναι τοσο «εξειδικευμενος» σαν αυτους να δουν το αμαξι...αυτοι αν δεν βγαλει βλαβη το διαγνωστικο θα λενε οτι το αμαξι ειναι μια χαρα...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , yannis1394 said:

οχι δεν εγινε.μπορω να το κανω μονος μου ή χρειαζεται καποιο μηχανικο?

Πρέπει να βγει η πολλαπλή εισαγωγής και να γίνει οπτικός έλεγχος στις βαλβίδες.

Οι επικαθήσεις (Carbon Build Up) στις βαλβίδες εισαγωγής είναι ένα πρόβλημα που άφορα τους GDI κινητήρες όλων των κατασκευαστών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δειτε τη wg κολλαει κλασικο στο μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πηγαινε σ’ έναν τουρμπινα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.