Jump to content
Giannis Ds

Polo VI (AW) 2018 Περέργος Ήχος και Δονήσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω εδώ και δύο χρόνια ένα Polo του '18 95 PS. Εχω παρατηρήσει το εξής αφύσικο. Όταν είμαι σταματημένος και ο δρόμος έχει μια μικρή (ελάχιστη) κλίση προς τα κάτω, τέτοια δηλαδή ώστε το αυτοκίνητο αν αφησεις το φρένο να αρχίσει δειλά δειλά να έρπει προς τα μπροστά, κάνει έναν έντονο θόρυβο (τσίριγμα σαν να στριγγλίζει κάτι) και νιώθω δονήσεις στο τιμόνι όσο συμβαίνει αυτό. Μόλις αποκτήσει λίγη φόρα σταματάει, καθώς και αν πατήσω γκάζι ή αφήσω συμπλέκτη. Στην αντιπροσωπεία πριν κανα χρόνο π τους ειχα πει να το κοιτάξουν δεν είχαν βρει κάτι αλλά δεν ήμουν τότε σε θέση να ορίσω τις συνθήκες π αυτό συμβαίνει. Είναι φυσιολογικό ? όσοι φίλοι έχουν ακύσει τον ήχο λενε οτι μονο νορμαλ δεν είναι..

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , Giannis Ds said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω εδώ και δύο χρόνια ένα Polo του '18 95 PS. Εχω παρατηρήσει το εξής αφύσικο. Όταν είμαι σταματημένος και ο δρόμος έχει μια μικρή (ελάχιστη) κλίση προς τα κάτω, τέτοια δηλαδή ώστε το αυτοκίνητο αν αφησεις το φρένο να αρχίσει δειλά δειλά να έρπει προς τα μπροστά, κάνει έναν έντονο θόρυβο (τσίριγμα σαν να στριγγλίζει κάτι) και νιώθω δονήσεις στο τιμόνι όσο συμβαίνει αυτό. Μόλις αποκτήσει λίγη φόρα σταματάει, καθώς και αν πατήσω γκάζι ή αφήσω συμπλέκτη. Στην αντιπροσωπεία πριν κανα χρόνο π τους ειχα πει να το κοιτάξουν δεν είχαν βρει κάτι αλλά δεν ήμουν τότε σε θέση να ορίσω τις συνθήκες π αυτό συμβαίνει. Είναι φυσιολογικό ? όσοι φίλοι έχουν ακύσει τον ήχο λενε οτι μονο νορμαλ δεν είναι..

 

Μήπως είναι θέμα με την κρεμαργιερα τιμονιού???

 

αν έχεις εγγύηση ακόμα κοίτα να το κυνηγήσεις το θέμα , γιατί ΑΝ είναι η κρεμαργιερα είναι αρκετά μεγάλο κόστος

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Polo sound.m4a

Ακούγεται ακριβώς έτσι. Σε 2 μήνες λήγει η εγγύηση. Δεν γνωρίζω πολλά σε περίπτωση που όντως είναι αυτό π αναφέρεις αλλά διαβάζω οτι συνηθως ακουγεται κρακ κρακ στο τριψιμο, κατι π δεν εχω. βεβαια ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος. Σιγουρα θα πρεπει να παω αντιπροσωπεια οπως ειπες εφοσον το κοστος ειναι μεγαλο, δεν αξιζει ρισκο..

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μ δε Μ φαίνεται φυσιολογικό...αλλο να ετριζαν λίγο τα φρένα μετά από πλύσιμο κτλ...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 11:48 PM, Giannis Ds said:

Polo sound.m4a 163.33 kB · 7 downloads

Ακούγεται ακριβώς έτσι. Σε 2 μήνες λήγει η εγγύηση. Δεν γνωρίζω πολλά σε περίπτωση που όντως είναι αυτό π αναφέρεις αλλά διαβάζω οτι συνηθως ακουγεται κρακ κρακ στο τριψιμο, κατι π δεν εχω. βεβαια ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος. Σιγουρα θα πρεπει να παω αντιπροσωπεια οπως ειπες εφοσον το κοστος ειναι μεγαλο, δεν αξιζει ρισκο..

 

τελικά το βρήκες τι ήταν; 

Από τον ήχο που άκουσα θα έλεγα ίσως κρεμαγιέρα και εγώ αλλά από την περιγραφή μου έδωσες για τις συνθήκες που στο κάνει δεν ξέρω αν είναι από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2020 at 11:30 ΠΜ, doggy said:

τελικά το βρήκες τι ήταν; 

Από τον ήχο που άκουσα θα έλεγα ίσως κρεμαγιέρα και εγώ αλλά από την περιγραφή μου έδωσες για τις συνθήκες που στο κάνει δεν ξέρω αν είναι από εκεί. 

Πήγα 2 διαφορετικές φορές αντιπροσωπεία. Μαζί βόλτα με το μηχανικό. Δεν κατάφερε να εντοπίσει τι είναι. Απέκλεισε το ενδεχόμενο να είναι πρόβλημα στην κρεμαγιέρα. Είπαν ίσως οφείλεται σε επικαθίσεις πάνω στη δισκόπλακα. Προσωπικά μου φαινεται λίγο άτοπο γτ θα το έκανε συνέχεια..ίσως μαθουμε στο μελλον τι ηταν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2020 at 12:19 AM, OMINUS said:

 

Μήπως είναι θέμα με την κρεμαργιερα τιμονιού???

 

αν έχεις εγγύηση ακόμα κοίτα να το κυνηγήσεις το θέμα , γιατί ΑΝ είναι η κρεμαργιερα είναι αρκετά μεγάλο κόστος

 

γεια σας και εγω ειμαι κατοχος polo 2018 115HP και στα 43000χλμ αλλαξα κρεμαργιερα , απλά η αντιπροσωπεια επειδή ήταν εκτος εγγυησης ανελαβε πανω απο το μισό το κόστος αντικαταστασης μετα απο εγκριση της μητρικής εταιρειας , εννοειται οτι δεν δικαιολογειται τετοια ζημία σε τοσα λιγα χλμ , απλα για να πω την αλληθεια το χρησιμοποιουσα σε χωματοδρομο τα καλοκαιρια νάξος και πρεπει να ταλαιπωρηθηκε πολύ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.