Jump to content
Panos9n

A/c vw polo 9n

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά...

Είμαι κάτοχος polo 9n 2005 και έχω μια απορία σχετικά με το a/c...

Το θέμα μου είναι ότι αργεί πολύ να φερει κρύο και δεν μου φαίνεται και αρκετά αποδοτικό....

Σήμερα το πχ το αμάξι όλη μέρα αραγμενο...βάζω το a/c και άρχισε μα φέρνει κρύο μετά από 3-4 λεπτά...ενω άλλα αυτοκίνητα φέρνουν σε δευτερόλεπτα...

Έχεις κάνει άλλος το ίδιο θέμα?

Φρεον του έβαλα...πήρε 200 γραμμάρια...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε...ακουγεται φυσιολογικος χρονος τα 3-4 λεπτα..σε αλλο αυτοκινητο πχ toyota corolla που εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους, ναι ισχυει αυτο που λες...μεσα σε λιγα δευτερολεπτα γινεται ψυγειο...αλλα αυτο οφειλεται κατα την γνωμη μου στον κατασκευαστη και στα διαφορετικα μερη που χρησιμοποιει ο καθενας...επισης σημαντικο κομματι να ειπωθει ειναι ο σωστος τροπος που χρησιμοποιουμε το a/c...πχ δεν γινεται να ειναι το αυτοκινητο παρκαρισμενο το καλοκαιρι (που οσο να ναι γινεται καζανι εσωτερικα) και μεις να μπαινουμε να βαζουμε μπροστα και να περιμενουμε να βγαλει δροσια αμεσως...δεν γινεται να γινει αυτο και δεν σημαινει οτι το a/c εχει καποια βλαβη..αντιθετως πρεπει να διευκολυνουμε, ανοιγοντας τα παραθυρα ωστε να φυγει η ζεστη απο το εσωτερικο ωστε να μπορεσει να υπαρξει ψυξη πιο γρηγορα...επισης μια φορα το χρονο πριν τις διακοπες μας στις ζεστες καλο ειναι μια συντηρηση του a/c για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο..ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ανοίγεις τα παράθυρα να φύγει από μέσα η ζέστη όταν ξεκινάς τον κλιματισμό; Ακόμη πιο σημαντικό, το βάζεις να δουλέψει στην ανακύκλωση; Επαλήθευσε πως το κλαπέτο δουλεύει αν ναι.

Πάντως και σε μένα που είχα το ίδιο αυτοκίνητο (1.4 75ps), δε μου φαίνεται πάρα πολύ το 3-4 λεπτά @Panos9n

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά ανοίγω τα παράθυρα πάντα στην αρχή....

Όχι δεν βάζω την  ανακύκλωση...το κλαπετο δουλεύει κανονικά...συντήρηση του έκανα πρόσφατα....έβαλα 200 γραμμάρια φρεον...απλά άνοιξα το θέμα μήπως υπαρχει κάποιο θέμα με το ερκοντισιον...Δεν ήξερα ότι έτσι είναι από κατασκευης...Γιατί σε άλλα αυτοκίνητα που οδηγώ φέρνει σε δευτερόλεπτα...ακόμα και σε ρουμανικο ντ...σία φέρνει σε 10 δευτερα  κρύο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Συγνώμη, τώρα που ξαναδιάβασα έχεις γράψει πως αργεί να φέρει κρύο, όχι πως αργεί να ψύξει την καμπίνα 3-4 λεπτά (που μάλλον συμβαίνει και αυτό).

Κάνε μια δοκιμή σε παρακαλώ με ανακύκλωση αέρα όποτε μπορέσεις και πες μας αν βλέπεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.