Jump to content
Katramis

Αναβάθμιση Golf 5 1.4 TSI 122hp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να δώσω μια νότα παραπάνω στο 12ετίας γκολφάκι μου με 145.000χλμ. Σε γενικές γραμμές δε θέλω ακραία πράγματα, τα παρακάτω:
1. Αλλαγή σε ελευθέρας εισαγωγής αέρα  (short ram) με θερμοασπίδα κατά προτίμηση
2. Καινούριο τελικό για λίγο (όντως λίγο) παραπάνω ήχο και μπάσο. Για την εμφάνιση βλ. φωτογραφία.

3. Ολική βαφή σε διαφορετικό χρώμα μεταλλικό (μέσα-έξω)

4. Σύστημα αμορτισέρ γιατί τα μαμά έχουν κλατάρει. Περισσότερο ψάχνω προς την άνεση και την ποιότητα κύλισης πάρα την σπορ πλευρά στο συγκεκριμένο.
5. Από 16x6.5 (pilot sport 4 205/55/16) ζάντες σε 18x8 (με pilot sport 4 245/40/18)

6. Και στο τέλος για να δέσει ένα πρόγραμμα stage 1 ή 2

Όπου και όσο μπορείτε για μαγαζιά, ανταλλακτικά, τιμές και προτάσεις,υποδείξεις, εμπειρίες βοηθάτε! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά!

5df97fa657d2d0fb2e5b961f01471216.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανο ολες οι αλλαγες που αναφερεις να φτασουν κοντα στην τωρινη αξια του αυτοκινητου σου...

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάς με λίγο τύχη 5000€. Η αλλαγές που θέλεις και με μεταχειρισμένες ζάντες ξεπερνούν τις 2500€.

Με 7500€ παίρνεις golf 6 με σαφώς λιγότερα χιλιόμετρα και 160 άλογα.

Πχ https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/29089607-volkswagen-golf-golf-6-tsi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αυτό θα ήταν η μόνη συνετή επιλογή, όμως έχει βγει σαν αυτοκίνητο τρομερά αξιόπιστο και σε βυθίζει στο κάθισμα αν το θέλει ακόμα κι έτσι, οπότε και λόγω τρέλας θα ήθελα να το κρατήσω και απλώς να το βελτιώσω κι άλλο.

 

Ωστόσο για να θίξω λίγο και το θέμα για το Mk6, στενό συγγενικά μου πρόσωπο το πήρε με διαφορά ενός χρόνου και δεν έχει σταματήσει να βγάζει σοβαρά προβλήματα (πιστόνια, εγκέφαλο, πεταλούδα, αισθητήρες λάμδα, ηλιοροφές που ανοίγουν μόνες τους κτλ) το 5 μια καδένα στα 100.000 και την επιτακτική οροφή. Χωρίς βέβαια το ένα αυτοκίνητο να είναι ισχυρό στατιστικό στοιχείο για συμπεράσματα. Επίσης, εμφανισιακά το προτιμώ η αλήθεια είναι αν και προσωπική άποψη καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

κατοχος και εγω ενος golf 5 12ετίας χωρίς διάθεση να το δώσω έκανα τις εξής αλλαγές:

ζαντες (οταν ήταν η ώρα να αλλάξω τα λάστιχα) και ένα αναβαθμισμένο πρόγραμμα μαζί με αλλαγή downpipe. και συνεχίζω να το χαίρομαι.

 

Τωρά για τα αμορτισερ που λες ειναι φυσιολογική φθορά οποτε δεν ποιανονται για upgrade. μπορείς να βάλεις sachs (ιδια με αυτά που φοράει) ή οτι αλλο θέλεις εαν θες να το χαμηλώσεις αναλογα και το ποσό που διαθέτης.

όσο αφορά το τελικό που λες εγω δεν το αλλαξα γιατι δεν θελω θόρυβο απλά προσθεσα μπούκες και το κατω κομματι απο προφυλακτίρα gti.

 

τώρα για βαψιμο που λες και ολικο μαλιστα τα χρηματα ειναι πολλά και η ποιοτητα η τελικη παίζει με τον μαστορα. 

 

εάν δεν είναι πολύ χαλι το χρωμα σου του κανεις ενα detailling και είσαι οκ.

 

δες το πριν και το μετά στο δικο μου

IMG_20160619_204552.jpg

IMG_20180621_201024.jpg

received_951186055002532.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.