Jump to content
giskaki

Θορυβος στην καμπινα σε χωματοδρομο

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα!νεος κ γω στο forum!ειμαι κατοχος δυο μηνες τωρα του  t roc  experience dsg 1500χλμ και θελω να κανω μια ερωτηση για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω!οταν το αμαξι κινειτε σε δρομο με πολυ μικρα χαλικια η σε χωματοδρομο ακουγετε στην καμπινα ενας θορυβος σαν να τριβονται δυο πλαστικα(αν μπορω να το καταλαβω σωστα)!εχει τυχει σε καποιον παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πάτησα σε ανώμαλο και άκουσα κάτι το οποίο διαπίστωσα πως ήταν κάτι από την τσέπη της πόρτας του συνοδηγού. Έχεις τσεκαρει τα πάντα; 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 1:55 PM, giskaki said:

Καλησπερα και απο εμενα!νεος κ γω στο forum!ειμαι κατοχος δυο μηνες τωρα του  t roc  experience dsg 1500χλμ και θελω να κανω μια ερωτηση για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω!οταν το αμαξι κινειτε σε δρομο με πολυ μικρα χαλικια η σε χωματοδρομο ακουγετε στην καμπινα ενας θορυβος σαν να τριβονται δυο πλαστικα(αν μπορω να το καταλαβω σωστα)!εχει τυχει σε καποιον παρομοιο προβλημα?

Δεν έχω κάνει αρκετό off-road ακόμη αλλά δεν έχω ακούσει κάτι. Νομίζω είδα την ίδια ερώτηση και σε ένα T-Roc Facebook Group γερμανικό. Δε ξέρω αν ήσουν εσύ ή κάποιος άλλος, αν το βρω θα δω αν έχουν απαντήσει κάτι εκεί και θα ποστάρω και εδώ ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω μη νομιζεις οτι κανω off road........απλα φτιαχνουν τους δρομους εδω στο νησι κ οπου ειναι σκαμμενο για να πεσει πισσα και παταει ο τροχος κανει αυτο τον θορυβο!ναι εχω γραψει κ σε 2 site στο facebook.....ενα ξενο κ ενα ελληνικο! σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2020 at 10:18 ΜΜ, Yiannis_2 said:

Κάποια στιγμή πάτησα σε ανώμαλο και άκουσα κάτι το οποίο διαπίστωσα πως ήταν κάτι από την τσέπη της πόρτας του συνοδηγού. Έχεις τσεκαρει τα πάντα; 

Το εχω κανει φυλλο κ φτερο το εσωτερικο!υπαρχει περιπτωση να ναι τπτ απο αμορτισερ? 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εξ αποστάσεως...

Στο Polo , που είχα παλαιότερα από την μάνα του χτυπούσαν τα πιατέλα μπροστά μέχρι που μου άλλαξαν τετράδα αμορτισέρ στην εγγύηση και το βρήκαμε κατόπιν εορτής..

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει φυλλο κ φτερο το εσωτερικο!υπαρχει περιπτωση να ναι τπτ απο αμορτισερ? 
Δεν κάνεις μια ηχογράφηση να την βάλεις εδώ!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Στο δικό μου έχω παρατηρήσει θόρυβο στο εσωτερικό της καμπίνας, σαν 2 πλαστικά να χτυπάνε μεταξύ τους. Ακούγεται από το πίσω κάθισμα από την πλευρά του συνοδηγού όταν αυτό είναι σε κανονική όρθια θέση και κλειδωμένο. Αν δεν κουμπώσω το κάθισμα στην ασφάλεια που έχει δεν ακούγεται κάτι. Έχω το αυτοκίνητο 8 μήνες, το έχω αναφέρει στην αντιπροσωπεία αλλά δεν έχω προλάβει να πάω να το ελέγξουν. Αλλά ο ήχος είναι ιδιαίτερα εκνευριστικός. Σε κάποιο σημείο εσωτερικά κάποιο κούμπωμα θα είναι χαλαρό και δημιουργός το θόρυβο. 

On 15/7/2020 at 12:08 ΠΜ, doggy said:

Δεν κάνεις μια ηχογράφηση να την βάλεις εδώ!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 6:18 ΜΜ, TMESSOLO said:

η αγκραφα της ζωνης μηπως χτυπαει στο πλαστικο;;;

Καλησπέρα σήμερα το πρόσεξα κ εγώ αυτό στο πίσω κάθισμα του συνοδηγού η αγκραφες των ζωνών πίσω έχουν ύφασμα ζώνης για να μην χτυπάνε... Τι μπορεί να είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουριά δεν κουμπώνεις τις πίσω ζώνες (να το αποκλείσουμε τελείως), και κάνε ξανά μια βόλτα/δοκιμή.

Ένα αντίστοιχο θέμα που είχα εγώ, ανακάλυψα πως έρχονταν από το πορτ παγκαζ, ένα σπρέι αντιψυκτικό για τα τζάμια που έχω, χτύπαγε στο subwoofer που είναι στη θέση της ρεζέρβας

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρίξε και λίγο σπρέι σιλικόνης μέσα στους μηχανισμούς που πάει και κουμπώνει η ζώνη.

 

επίσης πέρασε και με κάτι γράσο-βαζελίνη - πάστα σιλικόνης κάτι τέτοιο.

 

στης βάσεις που πάνε και κουμπωνουν η πλάτες τον πίσω καθισμάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έφαγα το κεφάλι μου από που μπορεί να είναι γιατί είμαι και λίγο μυστήριος κατέληξα στο πόρισμα μαζί με την αντιπροσωπεία στο οποίο δεν ήθελα να το παραδεχθώ στον εαυτό μου με αυτό που μου είπαν ήταν να είναι από τις εμπρός δαγκάνες των φρενών,ισχυριζόμενοι ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι το κενό από τα τακάκια που έχουν φαγωθεί αν και έχουν παρα πολύ ψωμί ακόμα..

Ωστόσο έβαλα τον κουμπαρο/μηχανικό να βρούμε εάν είναι από αυτό και όντως πήγαμε σε χωματόδρομο με κατηφόρα και την ώρα που το έκανε πάτησα ελάχιστα φρένο και σταμάτησε ο θόρυβος ο οποίος με ενοχλεί στο αυτί αλλά συμβιβάζομαι εν μερη..

Η δε Αντιπροσωπεία Ισχυρίζεται σε φυσική και σωστή λειτουργία των φρένων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έφαγα το κεφάλι μου από που μπορεί να είναι γιατί είμαι και λίγο μυστήριος κατέληξα στο πόρισμα μαζί με την αντιπροσωπεία στο οποίο δεν ήθελα να το παραδεχθώ στον εαυτό μου με αυτό που μου είπαν ήταν να είναι από τις εμπρός δαγκάνες των φρενών,ισχυριζόμενοι ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι το κενό από τα τακάκια που έχουν φαγωθεί αν και έχουν παρα πολύ ψωμί ακόμα..
Ωστόσο έβαλα τον κουμπαρο/μηχανικό να βρούμε εάν είναι από αυτό και όντως πήγαμε σε χωματόδρομο με κατηφόρα και την ώρα που το έκανε πάτησα ελάχιστα φρένο και σταμάτησε ο θόρυβος ο οποίος με ενοχλεί στο αυτί αλλά συμβιβάζομαι εν μερη..
Η δε Αντιπροσωπεία Ισχυρίζεται σε φυσική και σωστή λειτουργία των φρένων..
Νομίζω πως εσύ πρέπει να άκουγες μεταλλικό ήχο να έρχεται από έξω και όχι σαν δυο πλαστικά να χτυπάνε μεταξύ τους (συνεχόμενο τακ τακ τακ), σωστά;

Γιατί από όσο φαίνεται εδώ, από τα λεγόμενα κανά δύο ατόμων, ήταν οι ζώνες

Σε κάθε περίπτωση, πολύ καλή παρατήρηση για τα φρένα! Έχω υποφέρει και εγώ με το Polo στο παρελθόν.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , doggy said:

Νομίζω πως εσύ πρέπει να άκουγες μεταλλικό ήχο να έρχεται από έξω και όχι σαν δυο πλαστικά να χτυπάνε μεταξύ τους (συνεχόμενο τακ τακ τακ), σωστά;

Γιατί από όσο φαίνεται εδώ, από τα λεγόμενα κανά δύο ατόμων, ήταν οι ζώνες emoji16.png

Σε κάθε περίπτωση, πολύ καλή παρατήρηση για τα φρένα! Έχω υποφέρει και εγώ με το Polo στο παρελθόν.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ίσως,μεταλλικός πάντως ο θόρυβος δεν γιατί μεταφέρετε μέσα από το ταμπλό,ωστόσο απαράδεκτο,είναι λες και το αυτοκίνητο θέλει αμορτισέρ.. Η Αντιπροσωπεία λέει οταν αλλάξετε τακάκια ίσως ο θόρυβος να σταματήσει,κλείνω 2 χρόνια σε δυο μήνες με 30.000km και κόστος 27.000€ και έχω τέτοια απάντηση..

Τους είπα ότι έπρεπε στο ταμπελάκι του αυτοκινήτου στην έκθεση πέρα από τις τιμές και τα χαρακτηριστικά να γράφει ότι μετά τα δύο χρόνια το αυτοκίνητο θα αρχίσει να παίζει καρσιλαμά για το υπόλοιπο τη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην ομαδα!περασε καιρος απο τοτε που ειχα γραψει για το θεμα που ειχα αλλα τλκ δεν βρηκα κτ και για καποιο λογο σταματησε να το κανει!τωρα σας γραφω παλι για κτ αλλο μηπως το εχει παρατηρησει καποιος απο εσας!οταν βαζω μπρος και περιμενω να ζεσταθει μολις πεσουν οι στροφες ακουγετε ενα τουκ τουκ τουκ τουκ τουκ απο το χωρο του κινητηρα!εχω 2100χλμ και ουτε χρονο δεν εχω κλεισει!μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν το εκανε απο την αρχη......το παρατηρησα κανενα 2μηνο τωρα!εχω το 1.5 experience dsg! 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπερα και παλι στην ομαδα!περασε καιρος απο τοτε που ειχα γραψει για το θεμα που ειχα αλλα τλκ δεν βρηκα κτ και για καποιο λογο σταματησε να το κανει!τωρα σας γραφω παλι για κτ αλλο μηπως το εχει παρατηρησει καποιος απο εσας!οταν βαζω μπρος και περιμενω να ζεσταθει μολις πεσουν οι στροφες ακουγετε ενα τουκ τουκ τουκ τουκ τουκ απο το χωρο του κινητηρα!εχω 2100χλμ και ουτε χρονο δεν εχω κλεισει!μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν το εκανε απο την αρχη......το παρατηρησα κανενα 2μηνο τωρα!εχω το 1.5 experience dsg! 


Αν το ακούς όσο είναι κρύο το μοτέρ μόνο, δεν είναι τίποτε. Λογικά τα ωστήρια είναι.
Έχω το ίδιο και στο T-Roc, και στο 6N.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2020 at 1:56 ΜΜ, doggy said:

 

 

 

Καλησπερα κ παλι!οχι δεν ακουγετε μονο οταν ειναι κρυο!ακουγετε κ οταν ζεσταθει απλα δεν το κανει συνεχεια!το κανει π.χ για 20 δευτερολεπτα σταματαει για λιγο και μετα παλι το ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι καλά!

 

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του T-ROC και θα ήθελα την άποψή σας για την ανάρτησή του. Έκανα test drive πριν λίγο καιρό και διαπίστωσα αρκετό θόρυβο από την ανάρτηση ο οποίος εισέρχεται μέσα στην καμπίνα. Το αμάξι κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλό εκ πρώτης όψεως οδηγικά. Οι κάτοχοι του αυτοκινήτου μέχρι τώρα τι γνώμη έχουν, έχει ελαττωθεί ο θόρυβος μετά από κάποια χιλιόμετρα (επειδή λογικά μαλάκωσε και η ανάρτηση;), πως σας φαίνεται γενικά; και πάλι τονίζω μόνο για τον θόρυβο και όχι για κλίσεις του αμαξώματος η τη συνολική λειτουργία της ανάρτησης.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , leony1974 said:

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι καλά!

 

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του T-ROC και θα ήθελα την άποψή σας για την ανάρτησή του. Έκανα test drive πριν λίγο καιρό και διαπίστωσα αρκετό θόρυβο από την ανάρτηση ο οποίος εισέρχεται μέσα στην καμπίνα. Το αμάξι κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλό εκ πρώτης όψεως οδηγικά. Οι κάτοχοι του αυτοκινήτου μέχρι τώρα τι γνώμη έχουν, έχει ελαττωθεί ο θόρυβος μετά από κάποια χιλιόμετρα (επειδή λογικά μαλάκωσε και η ανάρτηση;), πως σας φαίνεται γενικά; και πάλι τονίζω μόνο για τον θόρυβο και όχι για κλίσεις του αμαξώματος η τη συνολική λειτουργία της ανάρτησης.

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος κινητήρα 1.0 tsi advance design pack 2 με 32.000km και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος με όλα και χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα εκτός από έναν θόρυβο φυσιολογικό βάση κατασκευής,μέχρι στιγμής θεωρό είναι τίμιο,χρίση στην πόλη κυριος και ταξίδια ανα περιοδους και σε δυσκολες καιρικές συνθήκες,τρομερά κρατήματα,οικονομικό..

Σιγουρα αν κάτσω θα σου βγαλω χίλιαδυο πράγματα ανεπίτρεπτα γιατί είμαι μυστήριος και περιεργος,δεν στο χαρίζουν το πληρωνεις και καλά μάλιστα,ωστόσο δεν έχω κάποιο παράπονο..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Στο δικο μου ο μονος ηχος που ειχα καποια στιγμη κ ακουγοταν, αρχικα, απο ταμπλο, συνοδηγο κλπ κατεληξα οτι ερχοταν απο την επαφη του καθρεπτη με το παρμπριζ. Ακομα δ εχω κανει το 1ο σερβις, οποτε δ το εχω λυσει κιολας. Απλα ο θορυβος εχει εξαλειφθει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!τλκ όσον αφορά το θόρυβο στο χώρο του κινητήρα που σασ είχα πει είναι από τη βαλβίδα καυσαερίων!όπως κοιτάμε το μοτέρ από μπροστά είναι στα αριστερά!πήγα αντιπροσωπεία που το πήρα αλλά δεν το δέχτηκαν για κανένα λόγο για αλλαγή από τη στιγμή που δεν το βγάζει σε βλάβη ο εγκέφαλος!κ ένας δικός μου που ασχολείται με αυτό το γκρουπ κινητήρων μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά δεν είναι κ φυσιολογικό να φέρνει αυτόν τον θόρυβο στο χώρο τισ καμπίνας!τλκ ξαναπήγα αντιπροσωπεία για να κάνω κ το πρώτο σέρβις 1 έτος 4,600χιλ και να τους το ξαναπώ αλλά πάλι η ίδια απάντηση!και μου φάνηκε και ακριβώς το κόστος για λάδια 0w20-φιλτρο λαδιού-ταπα και ροδέλα κάρτερ=175 ευρώ+10 ευρώ κάρτα καυσαερίων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.