Jump to content
doggy

Περί ζάντας η κουβέντα

Recommended Posts

 

Ψάχνομαι για αλλαγή ζάντας στον Μανταρίνη.

Στην παρούσα φάση έχω τις Sebring 18" οι οποίες από την πρώτη εβδομάδα που πήρα το αμάξι, πήγαν για ηλεκτροστατική βαφή σε μαύρο γυαλιστερό.

Χρώμα σίγουρα μαύρο αλλά πλέον ψάχνομαι για 19"

Αν και μου αρέσουν οι Pretoria, είναι πανάκριβες γ@#&!? την VW! Σκέφτηκα για replica αλλά τις φοβάμαι.

Οπότε λέω να πάω σε aftermarket αλλά σε παρόμοιο σχέδιο.

Καμία ιδέα η πρόταση κανείς;

 

Υ.γ. θα πάω σε ένα μαγαζί το Σάββατο να ρίξω μια ματιά από κοντά σε μερικές

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν την B38 από την Brock:

https://www.webcarconfig.com/upload/afbeeldingen/producten/velgen/brock/400px/B38_SG.jpg

 

Και εδώ

c0024baec7e0f732697f91ff3539a043.jpg&key=851b2e404710fae6ccadf6a97512033de106a479127b2fe6c866a2cf44484669

 

Α! Και κοιτάζω για μαύρη πάντα.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

image.jpeg.88541690d6e0c78d0a7d1e6a3e5a0cf3.jpeg

Όχι!!!

 

Ναι! Τις κοιτούσα σήμερα, τις πουλάνε εκεί που θα πάω το Σάββατο να δω

 

]Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όντως και οι GMP είναι cute

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα χοντρή φόλα. 

Θέλω να κρατήσω το OEM look στις ζάντες και δη μιας και έχω αγοράσει αυτά: https://shop.volkswagen.nl/auto-accessoires/wielensets/wielen-accessoires/000071213D-dynamische-naafkap-met-stilstaand-logo-nieuw-logo?kenteken=h377kt&modelgroup=t-roc&modeltype=t-roc-1&modelyear=2020&trimline=sport&cid=22

 

Από όσο έμαθα οι Brock B38 που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ωραίες για το setup του Μανταρίνη, δεν έχουν αρκετά μεγάλη τρύπα για να μπει το ΟΕΜ καπάκι.

Μετά από πολλά σούρτα φέρτα, ζήτησα από τον ζαντά να κοιτάξει να βρει γνήσιες Pretoria 19" σε black gloss. Αν αυτό δεν παίξει, τον ρώτησα (και περιμένω απάντηση) για το αν οι JR21 υποστηρίζουν το μαμά καπάκι και αν το 19x8.5 ET43 θα κάτσει καλά μέσα στο σασί με τα 235/40/19.

Αναμένουμε...

 

Αν φάω φόλα και σε αυτά με βλέπω να ξενερώνω άσχημα και να βάζω τις BROCK και να ψάχνομαι για custom-ιά για να κάνω τα καπάκια να μπουν (τόρνο και άνοιγμα τις τρύπες ^_^).

Link to comment
Share on other sites

βλέπω η VW τελικά έβγαλε της περιβόητες τάπες για της ζάντες.

 

το είχα διαβάσει πριν από μήνες, ότι ήθελε να κάνει κάτι τέτοιος όπως έχουν τα υπέρ πολυτελή αμάξια.

Link to comment
Share on other sites

yeap, από τις αρχές του χρόνου (αν όχι νωρίτερα). Γιατί από όταν περίμενα το αυτοκίνητο να μου έρθει, τις είχα βάλει στο μάτι τις τάπες. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν λεω εχει μια πρωτοτυπία 

 

Αλλα δεν το λες και οικονομικό απο άποψη τιμής 

Link to comment
Share on other sites

DRC DGR painted black ("Pretoria inspired") with Continental SportContact 6 XL 235/40/19 (DOT 0920)!
Ταίριαξαν και τα OEM καπάκια, αν και χρειάστηκαν λίγη διπλή κολλητική ταινία σε 2 καπάκια για να τα φέρω ώστε να μπορεί να περιφέρεται το λογότυπο. :-)

Το διαπίστωσα όμως the hard way όταν ένα μου έφυγε μερικά μέτρα μετά το μαγαζί. Οπότε παρήγγειλα ένα νέο σετάκι (τα έχουν προσφορά στα 60 ευρώ), για να βρίσκονται ως ανταλλακτικά.

 

IMG_20200801_132346b.jpg

 

IMG_20200801_133943c.jpg

 

IMG_20200801_134005b.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ψηνω πολυ μετα απο προταση φιλου να βαλω σε κανα χρονο jr28 σε μαυρο gloss.

Μ αρεσουν κ αυτες που εβαλε ο @doggy..

Edited by Lev
Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 12:32 PM, Lev said:

Ψηνω πολυ μετα απο προταση φιλου να βαλω σε κανα χρονο jr28 σε μαυρο gloss.

Μ αρεσουν κ αυτες που εβαλε ο @doggy..

Η αλήθεια είναι πως οι look Pretoria κρατάνε τον OEM χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Αν και το ψήνω κάργα για JR αλλά τις 21 ή 22 σαν σχέδιο. Η αλήθεια είναι πως με βλέπω μετά από κανά χρόνο να τις πουλάω αυτές τελικά και να βάζω άλλες. :startle:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

γραφω πρωτη φορα.καλως σας βρισκω υγεια για ολους.

περιμενω το t roc αρχες δεκεμβρη.

 

https://www.dotz-wheels.com/3DKonfigurator/index.php?lcs=wmqfnfk6r&lng=ot;en

DOTZ SUZUKA BLACK

αυτη πιστευω θα ειναι η πρωτη μου αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, t roc 21! said:

καλημερα 

γραφω πρωτη φορα.καλως σας βρισκω υγεια για ολους.

περιμενω το t roc αρχες δεκεμβρη.

 

https://www.dotz-wheels.com/3DKonfigurator/index.php?lcs=wmqfnfk6r&lng=ot;en

DOTZ SUZUKA BLACK

αυτη πιστευω θα ειναι η πρωτη μου αλλαγη.

Καλωσήρθες!

Δυνατή και Suzuka, δείχνει ωραία στον configurator.

Σε τι χρώμα το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

κοκκινο μαυρη οροφη.

ακομα δεν εχω αποφασισει 18" η 19".

το αυτοκινητο ερχεται με 215/55/17

για να ειμαι ακριβως πρεπει να παω 235/45/18

η 235/40/19

φοβαμαι το 40 για την ελλαδα ....καταλαβαινεις...

και δεν ειναι σαν το δικο σου το 1.5 ειναι .

Edited by t roc 21!
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, t roc 21! said:

ευχαριστω.

κοκκινο μαυρη οροφη.

ακομα δεν εχω αποφασισει 18" η 19".

το αυτοκινητο ερχεται με 215/55/17

για να ειμαι ακριβως πρεπει να παω 235/45/18

η 235/40/19

φοβαμαι το 40 για την ελλαδα ....καταλαβαινεις...

και δεν ειναι σαν το δικο σου το 1.5 ειναι .

Κόκκινο ήταν η πρώτη μου σκέψη αλλά επειδή έχω το 6Ν σε κόκκινο πήγα σε πορτοκαλί με μαύρη οροφή. Το μαύρο στη ζάντα θα δείξει πολύ ωραία με το κόκκινο. Πολύ καλή επιλογή.

Η 18" θα είναι μια χαρά και ειδικά για τους δρόμους της Ελλάδας, δεν θες να πας σε 19", εκτός αν θες να κοπανάς στο αυτοκίνητο. Εγώ με τα 19" τελικά κατέληξα να το χαμηλώσω γιατί μου φαινόταν κατσίκι, ενώ με τις 18" δεν είχα αυτή την αίσθηση. :-)

Άντε με το καλό να το παραλάβεις και περιμένουμε να δούμε φώτο μόλις το παραλάβεις! :-) 

Link to comment
Share on other sites

οκ τα λεμε παλι..

αν καποιος εχει κανει αλλαγη στη διασταση θα ηθελα τη γνωμη του για την συμπεριφορα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, t roc 21! said:

οκ τα λεμε παλι..

αν καποιος εχει κανει αλλαγη στη διασταση θα ηθελα τη γνωμη του για την συμπεριφορα του αυτοκινητου.

εγώ :)

Είχα 215/50/18 και πλέον είμαι σε 235/40/19.

Σίγουρα καταλάβαινα περισσότερο τον δρόμο και είχα λίγο καλύτερο grip. Αν και η αλήθεια είναι πως στους δρόμους της Ολλανδίας και με 155/60/13 πάλι μια χαρά θα έμπαινε το t-roc στις στροφές :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , t roc 21! said:

ευχαριστω.

κοκκινο μαυρη οροφη.

ακομα δεν εχω αποφασισει 18" η 19".

το αυτοκινητο ερχεται με 215/55/17

για να ειμαι ακριβως πρεπει να παω 235/45/18

η 235/40/19

φοβαμαι το 40 για την ελλαδα ....καταλαβαινεις...

και δεν ειναι σαν το δικο σου το 1.5 ειναι .

Φίλε μου, με 215/55/17 (τα ίδια φοράω και εγώ) είσαι οριακά στο να ρολλάρεις σχετικά άνετα, χωρίς πολλή 'τραμπάλα' σε δρόμους Ελλάδας!...Οτιδήποτε κάτω από 55 και πάνω από 17, θα σε κάνει να διαπιστώσεις ότι βρίσκεσαι καβάλα σε άλογο!...Βέβαια, πάντα αναφέρομαι για κίνηση σε αστικές διαδρομές (πόλη, περιφέρεια, κωμοπόλεις, χωριά)...Αν η περισσότερη χρήση σου είναι σε αυτοκινητόδρομους (εθνικές οδοί κλπ) τότε η ταπεινή μου άποψη είναι να πας σε 45/18...

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , t roc 21! said:

οκ τα λεμε παλι..

αν καποιος εχει κανει αλλαγη στη διασταση θα ηθελα τη γνωμη του για την συμπεριφορα του αυτοκινητου.

Φιλε μου εγω εβαλα 18αρες 8πλατος κ με ελαστικα 235/45/18. Αυτη ειναι η σωστη διασταση για το δικο μας. Βεβαια αν το πλατος της ζαντας ειναι 8. Πολυ καλυτερο πατημα κ grip στις στροφες. Μολις τις ειχα βαλει ηταν λες κ αλλαξα αναρτηση. Βεβαια εχει λιγο παραπανω καταναλωση μιας κ ο 1.5 ζοριζεται παραπανω απο οτι με τις 17αρες.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Christt said:

Φιλε μου εγω εβαλα 18αρες 8πλατος κ με ελαστικα 235/45/18. Αυτη ειναι η σωστη διασταση για το δικο μας. Βεβαια αν το πλατος της ζαντας ειναι 8. Πολυ καλυτερο πατημα κ grip στις στροφες. Μολις τις ειχα βαλει ηταν λες κ αλλαξα αναρτηση. Βεβαια εχει λιγο παραπανω καταναλωση μιας κ ο 1.5 ζοριζεται παραπανω απο οτι με τις 17αρες.

κανονικά για να είσαι μέσα στα σωστά specs πρέπει να πας σε 225/45/18 με το 235, αυξάνεις το βήμα ουσιαστικά. 

Βέβαια αν θέλετε να δείτε με σιγουριά το ποιες είναι οι διαφορές, παίξτε με αυτό: https://www.wheel-size.com/calc/

Έτσι βλέπεις λίγο πολύ το τι κινδύνους μπορεί να κρύβει μια ζάντα αν έχει λάθος offset, λάθος πλάτος κλπ. 

Have fun! :)

Link to comment
Share on other sites

Βαση ενος αλλου site το εβγαλα κ σε αυτο που δινεις το 235 ειναι το σωστο. Παντα με βαση τι φοραει απο την μανα του το αμαξι. Το 235 εχει σχεδον τον ιδιο κυκλο με την μαμα διασταση ενω το 225 παει 1.3%. Εγω κρατησα το μαμα offset κ η aftermarket ζαντα μου το εδινε αυτο. Δεν ηθελα ουτε να πεταγε εξω απο τον θολο ουτε να ειναι πολυ μεσα. Ειδα κ τις διαστάσεις μιας 18αρας μαμα οποτε κατεληξα. Αν δεις κ τα χιλιομετρα που σου δειχνει το 235 ειναι ακριβως τα ιδια με το 215 ενω το 225 στα 60χλμ τα πραγματικα ειναι 59. Για να αλλαξω ζαντα εκανα τουλαχιστον ενα μηνα ψαχνοντας να βρω την διασταση γιατι η μαμα ζαντες ηταν 7αρες κ εγω πηγαινα σε 8αρα πραγμα που δεν θα μπορουσα να βαλω εστω κ το 215/50/18 οπως ερχεται απο εργοστασιο. Θα το ανοιγε η ζαντα κ θα φαινοταν πολυ άκυρο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.