Jump to content
Gianni$

We connect

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Έψαξα λίγο σε διάφορα θέματα αλλά βρήκα συγκεχυμένες πληροφορίες.

Ρωτώ να μάθω την λειτουργία αλλά και την χρησιμότητα του we connect. 

Επιβάλλεται να έχεις συνεχώς τη φίσα datalog κουμπωμενη;

Κατέβασα το πρόγραμμα το έτρεξα, βρήκε το αυτοκίνητο μου αλλά κόλλησα. Όποιος μπορεί ας αναφέρει 2 πράγματα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.
Έψαξα λίγο σε διάφορα θέματα αλλά βρήκα συγκεχυμένες πληροφορίες.
Ρωτώ να μάθω την λειτουργία αλλά και την χρησιμότητα του we connect. 
Επιβάλλεται να έχεις συνεχώς τη φίσα datalog κουμπωμενη;
Κατέβασα το πρόγραμμα το έτρεξα, βρήκε το αυτοκίνητο μου αλλά κόλλησα. Όποιος μπορεί ας αναφέρει 2 πράγματα βασικά.
Καλημέρα Γιάννη, ελπίζω σήμερα το βράδυ να μπορέσω να σου απαντήσω γιατί είμαι στην δρόμο at the moment.


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα έχω και τα δύο στο δικό μου κινητό, τι ακριβώς θες να μάθεις;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , forza said:

Η ερώτηση είναι για το we connect ή το we connect Go?

 

1 ώρα πριν , topmar said:

Καλημέρα, τα έχω και τα δύο στο δικό μου κινητό, τι ακριβώς θες να μάθεις;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Ψάχνω όλες τις πληροφορίες γενικά για αυτό όποιος έχει χρόνο και όρεξη ας γράψει ότι μπορεί.

Τι είναι το ένα και τι το άλλο.

Τι προσφέρουν;

Απαιτείται το datalog στη φύσα για να τρέξουν; Το εξάρτημα αυτό επιβάλλεται να είναι μονίμως πριζομένο;

Επίσης για να τρέξει όλο αυτό γιατί κάπου το έχασα θέλει το αυτοκίνητο να είναι online συνεχώς.

Οποιαδήποτε πληροφορία How to καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ παίδες

 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , forza said:

Το we connect απαιτεί infotainment που να έχει και μαμα-navigation.
Το go χρειάζεται απλά το obd plug.

Έστω λοιπόν ότι έχω και τα δύο, δηλαδή και το infotainment και το obdplug. Είναι Κάι τα δύο για τον ίδιο λόγο ακριβώς; Ποιο να επιλέξω και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Επί τροχαδην γιατί δεν έχω ίντερνετ εδώ που είμαι:

Το We Connect έχει μόνο στοιχεία προορισμών για να στείλεις στο αυτοκίνητο, δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο.

Το We Connect Go έχει πολλά δεδομένα, από στατιστικά διαδρομών (ΚΜ, κόστος, Καύσιμα, ΜΩΤ κλπ) έως ραντεβού σέρβις, στατιστικά διαδρομών, καταγραφές ανεφοδιασμού Καυσίμων, χάρτες εύρεσης στίγματος αυτοκινήτου κλπ. Μακράν πιο χρήσιμο.

Μόνιμα κουμπωμένο το Data Plug επάνω, δεν το βγάζεις ποτέ (μόνο σε αντιπροσωπεία για διαγνώσεις ή updated software).

Ελπίζω να βοήθησα.... Over and out

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , topmar said:

Επί τροχαδην γιατί δεν έχω ίντερνετ εδώ που είμαι:

Το We Connect έχει μόνο στοιχεία προορισμών για να στείλεις στο αυτοκίνητο, δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο.

Το We Connect Go έχει πολλά δεδομένα, από στατιστικά διαδρομών (ΚΜ, κόστος, Καύσιμα, ΜΩΤ κλπ) έως ραντεβού σέρβις, στατιστικά διαδρομών, καταγραφές ανεφοδιασμού Καυσίμων, χάρτες εύρεσης στίγματος αυτοκινήτου κλπ. Μακράν πιο χρήσιμο.

Μόνιμα κουμπωμένο το Data Plug επάνω, δεν το βγάζεις ποτέ (μόνο σε αντιπροσωπεία για διαγνώσεις ή updated software).

Ελπίζω να βοήθησα.... Over and out

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Ευχαριστώ πολύ. Κατέβασα και το we connect go και το χαζεύω.

Επειδή κάπου κάπως το ανέφερες. Με ποια εφαρμογή μπορώ να βρίσκω έναν προορισμό από το κινητό και να τον μεταφέρω στο μαμά Navi.

Παίζει κάποιο από τα δύο;

Τέλος για το we connect go  για συγχρονισμό απαιτείται πάντα Bluetooth και gps στίγμα στο κινητό σωστά;

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , forza said:

To we connect στέλνει στοιχεία στο Navi.

Ναι το go θέλει συνδεδεμένο κινητό για να καταγράψει τις διαδρομές.

Καλημέρα,

θα προσπαθήσω να το κάνω / βρω γιατί είναι κάτι που χρειάζομαι οπωσδήποτε. Δεν παίζει όλα αυτά να τα αναφέρει το manual ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δεν είναι "εσωτερικό" θέμα του αμαξιού. Γενικά για αρκετά πραγματακια του αυτοκινήτου έψαξα βίντεο στο YouTube

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, topmar said:

Επί τροχαδην γιατί δεν έχω ίντερνετ εδώ που είμαι:

Το We Connect έχει μόνο στοιχεία προορισμών για να στείλεις στο αυτοκίνητο, δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο.

Το We Connect Go έχει πολλά δεδομένα, από στατιστικά διαδρομών (ΚΜ, κόστος, Καύσιμα, ΜΩΤ κλπ) έως ραντεβού σέρβις, στατιστικά διαδρομών, καταγραφές ανεφοδιασμού Καυσίμων, χάρτες εύρεσης στίγματος αυτοκινήτου κλπ. Μακράν πιο χρήσιμο.

Μόνιμα κουμπωμένο το Data Plug επάνω, δεν το βγάζεις ποτέ (μόνο σε αντιπροσωπεία για διαγνώσεις ή updated software).

Ελπίζω να βοήθησα.... Over and out

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Νομίζω είναι ανάποδα. 

Έχω το We Connect χωρίς OBD Plug και έχω όλα όσα ανέφερες για το Go. :)

Πάρτε και ένα Printscreen από τα όσα δεδομένα βλέπω.

 

Από το We Connect μπορώ από μακριά να ξεκλειδώσω/κλειδώσω το αυτοκίνητο, να αναβοσβήσω φώτα και να χτυπήσω κόρνα σαν συναγερμό. 

Επιπλέον έχω όλες τις επιλογές για να στείλω προορισμούς στο αυτοκίνητο για το GPS.

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ανάποδα. 
Έχω το We Connect χωρίς OBD Plug και έχω όλα όσα ανέφερες για το Go.
Πάρτε και ένα Printscreen από τα όσα δεδομένα βλέπω.
 
Από το We Connect μπορώ από μακριά να ξεκλειδώσω/κλειδώσω το αυτοκίνητο, να αναβοσβήσω φώτα και να χτυπήσω κόρνα σαν συναγερμό. 
Επιπλέον έχω όλες τις επιλογές για να στείλω προορισμούς στο αυτοκίνητο για το GPS.
 
image.thumb.png.18b2425808e0b3b1e5bc9f26d9ce7954.png
Μια χαρά τα είπα, απλά στο δικό σου που είναι νεότερο ('2020) σε σχέση με το δικό μου που είναι ('2018), έχει περισσότερες επιλογές, οπότε είναι θέμα και μοντέλου και χρονιάς.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , doggy said:

Νομίζω είναι ανάποδα. 

Έχω το We Connect χωρίς OBD Plug και έχω όλα όσα ανέφερες για το Go. :)

Πάρτε και ένα Printscreen από τα όσα δεδομένα βλέπω.

 

Από το We Connect μπορώ από μακριά να ξεκλειδώσω/κλειδώσω το αυτοκίνητο, να αναβοσβήσω φώτα και να χτυπήσω κόρνα σαν συναγερμό. 

Επιπλέον έχω όλες τις επιλογές για να στείλω προορισμούς στο αυτοκίνητο για το GPS.

 

image.png

Ρε συ επειδή νιώθω χαζός.. πως σκατα στέλνεις τις διαδρομές στο Navi.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, topmar said:

Μια χαρά τα είπα, απλά στο δικό σου που είναι νεότερο ('2020) σε σχέση με το δικό μου που είναι ('2018), έχει περισσότερες επιλογές, οπότε είναι θέμα και μοντέλου και χρονιάς.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Ααααα...! 

Συν ότι τα κλασσικά που κάνουν ανά χώρα και είναι διαφορετικά. Μόλις είδα πως στο NL Play Store δεν υπάρχει We Connect Go. :)

Link to comment
Share on other sites

Λήξη συναγερμού. Τα βρήκα όλα..

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλων. Μια τελευταία ερώτηση. Έστω ότι κάνω σύνδεση με το κινητό ανεβάζω προορισμό το βρίσκω και όλα οκ.

Εάν κλείσω το δίκτυο στο κινητό κρατά τον προορισμό το Navi ή θέλει συνεχώς on line..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααα...! 
Συν ότι τα κλασσικά που κάνουν ανά χώρα και είναι διαφορετικά. Μόλις είδα πως στο NL Play Store δεν υπάρχει We Connect Go.
Επιγραμματικα, ότι κάνει στη χώρα που ζεις το σκέτο, εδώ κάνει το Go

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, topmar said:

Επιγραμματικα, ότι κάνει στη χώρα που ζεις το σκέτο, εδώ κάνει το Go emoji41.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Σωστός! :)

3 hours ago, Yiannis_2 said:

Λήξη συναγερμού. Τα βρήκα όλα..

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλων. Μια τελευταία ερώτηση. Έστω ότι κάνω σύνδεση με το κινητό ανεβάζω προορισμό το βρίσκω και όλα οκ.

Εάν κλείσω το δίκτυο στο κινητό κρατά τον προορισμό το Navi ή θέλει συνεχώς on line..

Ωραίος!

Και ναι, δε χρειάζεσαι να είσαι online μιας και το navi είναι offline στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το έχει δοκιμάσει κάνεις σε Volkswagen golf 5 2008 το vw data plug???

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι οδηγίες για την σύνδεση του αυτοκινήτου με το VW We Connect

https://www.volkswagen.gr/el/syndesimoteta-kai-yperesies-kinetikotetas/syndesimoteta/we-connect/energopoiese.html

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την ΚΑΡΕΝΤΑ και μου είπαν οτι το αυτοκίνητο μου βάση αρ.πλαισίου είναι πλήρως συμβατό με το volkswagen we connect (data plug). Περίεργο πάντως γιατί στα συμβατά οχήματα αναφέρεται από Golf mk6 2008 και μετά εκτός αν είναι ενδεικτικό. Το παράγγειλα από Γερμανία τώρα ο Θεός βοηθός. 

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.