Jump to content
Sakis stamat

Glof 6 πίσω ζωνες έχουν πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά..ειμαι κάτοχος ενός golf 6..Και μετά από ποσά χρόνια ανακάλυψα ότι η πίσω ζώνες έχουν πρόβλημα όλες.. Αν τις τραβήξεις απότομα μπλοκάρουν και μένουν εκεί δεν πάνε πίσω.. Δεν ξέρω αν γίνετε λογο ότι δεν έχουν δουλεύτει καθόλου γιατί τόσα χρόνια σχεδόν κάνεις δεν έχει κάτσει πίσω η αν είναι ελλειμματικές.. Αν έχει συμβεί σε κανένας σας αυτό που αναφέρω και μπορούσε  με βοηθήσει με τι μπορεί να είναι και πως λύνετε αυτό το πρόβλημα.. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου 9 χρονων ειναι και οι μπροστινές τραβιούνται λιγο πιο δυσκολα. Σαν να θελουν «λαδι»
Πως μπορω να κανω τον μηχανισμο να τραβιέται πιο ευκολα;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιλικονη


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να  μην  τις  βρέξετε, ούτε απορρυπαντικό,  γιατί  σκληραίνει  ο  ιμάντας.

Link to comment
Share on other sites

Τραβήξτε τελείως έξω τις ζώνες ασφαλείας και ψεκάστε λιπαντικό PTFE όσο ποιο βαθιά γίνεται μέσα στο μηχανισμό των ζωνών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα κάθισα και έβγαλα πίσω τις ταπετσαρίες για να τι γίνετε στη μία έβαλα σπρέι σιλικόνης και στην άλλη έβαλα wd 40 αλλά το πρόβλημα παραμένει..οπότε ψάχνω να αγοράσω καινούργιες για να τις αντικαταστήσω..αν έχει κανείς κάτι στα υπόψιν του ας στείλε..

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 11:12 ΜΜ, Sakis stamat said:

Καλησπέρα σας παιδιά..ειμαι κάτοχος ενός golf 6..Και μετά από ποσά χρόνια ανακάλυψα ότι η πίσω ζώνες έχουν πρόβλημα όλες.. Αν τις τραβήξεις απότομα μπλοκάρουν και μένουν εκεί δεν πάνε πίσω.. Δεν ξέρω αν γίνετε λογο ότι δεν έχουν δουλεύτει καθόλου γιατί τόσα χρόνια σχεδόν κάνεις δεν έχει κάτσει πίσω η αν είναι ελλειμματικές.. Αν έχει συμβεί σε κανένας σας αυτό που αναφέρω και μπορούσε  με βοηθήσει με τι μπορεί να είναι και πως λύνετε αυτό το πρόβλημα.. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Έτσι  οπως το περιγράφεις, ειναι λογικό την ώρα που της τραβάς απότομα να μαγκωνουν.

Αυτη ειναι άλλωστε και η δουλειά τους, σε περίπτωση ατυχήματος να μαγκωσουν τους επιβάτες.

 

 

Σπρέι σιλικόνης σε ποιοα σημεία εχεις ρίξει ακριβώς???

 

 

 

Στο θεμα καθίσματος.

 

Ριξε μια ματιά εδω στο πως θα τα καθαρίσεις.

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2020 at 9:46 ΜΜ, Sakis stamat said:

Παιδιά σήμερα κάθισα και έβγαλα πίσω τις ταπετσαρίες για να τι γίνετε στη μία έβαλα σπρέι σιλικόνης και στην άλλη έβαλα wd 40 αλλά το πρόβλημα παραμένει..οπότε ψάχνω να αγοράσω καινούργιες για να τις αντικαταστήσω..αν έχει κανείς κάτι στα υπόψιν του ας στείλε..

 

Αν εισαι σίγουρος οτι πράγματι φταίνε η ζώνες σου  βέβαια ???

 

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/14828230-amakswma-eswteriko-zwnes-merh

 

 

Μου κανει λιγο απίθανο να σου εχου  χαλάσει έτσι και μάλιστα σε τόσο νεο αμάξι.

 

Ειναι εξάρτημα το οποιο δεν πρεπει να χαλάσει ετσι , 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , OMINUS said:

 

Έτσι  οπως το περιγράφεις, ειναι λογικό την ώρα που της τραβάς απότομα να μαγκωνουν.

Αυτη ειναι άλλωστε και η δουλειά τους, σε περίπτωση ατυχήματος να μαγκωσουν τους επιβάτες.

 

 

Σπρέι σιλικόνης σε ποιοα σημεία εχεις ρίξει ακριβώς???

 

 

 

Στο θεμα καθίσματος.

 

Ριξε μια ματιά εδω στο πως θα τα καθαρίσεις.

 

 

 

 

 

Η ζώνη σαν ζώνη είναι μια χαρά το θεμα είναι μεσα στο μηχανισμό η Καστανιά που έχει εκεί κολλάει.. Εγώ έριξα σπρέι μέσα στην Καστανια..

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Sakis stamat said:

Η ζώνη σαν ζώνη είναι μια χαρά το θεμα είναι μεσα στο μηχανισμό η Καστανιά που έχει εκεί κολλάει.. Εγώ έριξα σπρέι μέσα στην Καστανια..

Και ότι μαγκωνει Ναι είναι φυσιολογικό..Απλά το θέμα μου είναι ότι δεν ξεμαγκωνει..Μπορεί να μείνει μαγκωμενει για μέρες που βέβαια μετά από κάποιο τρίξιμο μέσα στην οδήγηση ξεμαγκωνει μόνη της..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ότι μαγκωνει Ναι είναι φυσιολογικό..Απλά το θέμα μου είναι ότι δεν ξεμαγκωνει..Μπορεί να μείνει μαγκωμενει για μέρες που βέβαια μετά από κάποιο τρίξιμο μέσα στην οδήγηση ξεμαγκωνει μόνη της..

Τότε είναι προβλημα φιλε. Να το δεις 100% για την ασφαλεια σου


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.