Jump to content
raftopoua

Δυσλειτουργία ηλεκτρικής υποβοήθησης τιμονιού

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Μετά από 15 χρόνια συμβίωσης δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Golf μου, MK5 2005 μοντέλο.

Αφού αποσύνδεσα και επανασύνδεσα την μπαταρία, άναψε το κίτρινο λαμπάκι του τιμονιού και χάθηκε μερικώς η υποβοήθηση.
Έκανα το τιμόνι τερμα δεξιά και τέρμα αριστερά και μετά προχώρησα ευθεία για 20 μέτρα αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Η διαγνωση του συνεργείου ήταν ελλατωματικη κρεμαριέρα η οποία και αλλάχθηκε αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Η αμέσως επόμενη διάγνωση ήταν αισθητήρας γωνίας κλίσης τιμονιού ο οποίος αλάχηκε αλλά επίσης δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Έχετε καμμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι τζάμπα τα άλλαξες ολα αυτα, καποιο counting ειναι λαθος και για αυτό δεν επανέρχεται

Θελεις καποιον που να ξερει να δει το Configuration με το vagcom

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Configuration δεν διαβάζει μοίρες κλίσης του τιμονιού... Αυτό είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λέμε.

Υπαρχει ενας φιλος μελος του κλαπ και αστερι στα vw.

Αλλα ειναι Ναύπλιο, βεβαια παει ολη η ελλαδα σε αυτον

https://m.facebook.com/Volkswagen-Μercedes-Electronics-by-Dimitris-339883429851949/?ref=content_filter

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά το Ναυπλιο πέφτει λίγο μακριά...
Αν κάποιος έχει κάποιοα παρόμοια εμπειρία με τη δικια μου και έχει βρει λύση θα βοηθούσε πολύ να τη μοιραζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Δες ασφαλειες ολες ξεκινα απτις εξω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Μετά από 15 χρόνια συμβίωσης δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Golf μου, MK5 2005 μοντέλο.

Αφού αποσύνδεσα και επανασύνδεσα την μπαταρία, άναψε το κίτρινο λαμπάκι του τιμονιού και χάθηκε μερικώς η υποβοήθηση.
Έκανα το τιμόνι τερμα δεξιά και τέρμα αριστερά και μετά προχώρησα ευθεία για 20 μέτρα αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Η διαγνωση του συνεργείου ήταν ελλατωματικη κρεμαριέρα η οποία και αλλάχθηκε αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Η αμέσως επόμενη διάγνωση ήταν αισθητήρας γωνίας κλίσης τιμονιού ο οποίος αλάχηκε αλλά επίσης δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Έχετε καμμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?
Ηλεκτρική κρεμαγιερα δεν αλλάζεις έτσι αυτά μου φαινοντε πολλά λεφτά και απότομη διάγνωση.
Το πιο απλό που προτείνω εγώ είναι σβήσιμο της βλάβης και ρεσετ με ένα τύπικο φυσωμα και Ανεξοδα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Το πρώτο πράγμα που έγινε ήταν να ελεγχούν οι ασφάλειες οι οποίες ήταν όλες οκ.

Η βλάβη δεν σβήνει δυστυχώς. Το αυτοκίνητο έχει φυσωθεί σε 3 διαφορετικά συνεργεία. Ότι ανταλλακτικό άλλαξα ήταν πρότση από συνεργείο και μάλιστ πολύ γνωστό στην περιοχή.
Πραγματικά είναι πρόβλημα σπαζοκεφαλιά.
 

Για αυτό ρωτάω αν το έχει πάθει κανείς άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λέμε.
Υπαρχει ενας φιλος μελος του κλαπ και αστερι στα vw.
Αλλα ειναι Ναύπλιο, βεβαια παει ολη η ελλαδα σε αυτον
https://m.facebook.com/Volkswagen-Μercedes-Electronics-by-Dimitris-339883429851949/?ref=content_filter
 

Eixa δει ενα ποστ του στις 9/07 οτι συντομα θα ειναι και εντος αττικης..


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δες και τη γείωση να είναι βιδωμένη καλά δυναμό - μπαταρίας - ασφαλειοθήκης.

 

Ξέρεις να βγάλεις τιμόνι και να λύσεις κολόνα ? Vagcom έχεις ?

 

Το δαχτυλίδι δεν είναι κεντραρισμένο ή είναι χτυπημένο ή/και το εγκεφαλάκι την άκουσε στο βάλε βγάλε. 

Εγώ θα το άνοιγα και θα δοκίμαζα ενα εγκεφαλάκι με σωστό κεντράρισμα του δαχτυλιδιού

Δες στο ebay τσάμπα τα δίνουν πλέον, ψάξτο με p/ns-l1600.jpg

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nikdev

Ναι το άλλαξα και αυτό αλλα δυστυχώς τίποτα.

Παρόλα αυτά τη λύση την έδωσε τελικά ο Παπαδόπουλος στην Πάτρα.

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ρύθμιση στο "δόντι τιμονιού"

Επιτέλους μετά από πολύ ταλαιπωρία βρέθηκε λύση.

θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και ελπίζω και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω κάποιον φίλο στο μέλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δαχτυλιδι που σου γραφω εννοεις δοντι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.