Jump to content
tasos034

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΠΑΚΙΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Recommended Posts

Καλημερα

SEAT TOLEDO II  2002.

μετα απο πλημμυρα στη γειτονια μου, στη Δραμα με τα χαλαζια οποιος το ειχε δει, και μαζι με αλλα προβληματα αντιμετωπιζω και το εξης:

κατω απο το χειροφρενο εχω ενα κουμπακι που ανοιγει ηλεκτρικα το καπακι της βενζινης. το μπουτον λειτουργει, αλλα το καπακι δεν ανοιγει και το ανοιγω απο το πορτμπαγκαζ τραβωντας  με το χερι το μηχανισμο.

το μπουτον το δοκιμασα με το αλλο απο πισω του TCS (αν δε κανω λαθος) και λειτουργει κανονικα.

ξερει κανεις κατι που να του εχει τυχει;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν έχω εμπειρία.

Δεν πας να το δεις σε ένα ηλεκτρολογείο; Ίσως να είναι κάτι απλό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

οπως εγραψα αυτο ειναι μια απο τις δυσλειτουργειες που αντιμετψπιζω κατοπιν πλημμυρας.

αλλα προβληματα, οπως εγκεφαλο και αισθητηρες αεροσακων, κλειδαρια οδηγου και καποια αλλα τα αντικατεστησα μονος αφου βρηκα σε σχετικα καλες τιμες μεταχειρισμενα.

απλα δεν εχω χρονο και υπομονη αυτον το καιρο να το ψαξω και σκεφτηκα μηοως εχει τυχει σε κανεναν αλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα τα ελέγχει το cecm και αν το αυτοκίνητο έχει και συμπληρωματική μονάδα ηλεκτρονικών στον συνοδηγό.

Το πιθανότερο είναι να σου βραχυκυκλώνει το cecm που βρίσκεται στα πόδια του οδηγού, ξεκίνα από εκεί.

 

Βρίσκεις φτηνά στο ebay. Ρίξε μια ματιά στο how to για να δεις περί τίνος πρόκειται.

 

Ένα άλλο κομμάτι που πρέπει να δεις είναι η εσωτερική ασφαλειοθήκη ίσως χρειαστεί όλη πέταμα και αλλαγή.

 

Link to comment
Share on other sites

 καλησπερα  nikdev.

ενοεις το comfort control, τη μοναδα ανεσης που λενε;

αν ναι, το σκεφτηκα αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο να μη λειτουργει μονο αυτο. οι πορτες, κλειδωματα και οτι αλλο υπαρχει λειτουργει κανονικα. και η ασφαλειοθηκη επισης. μαλλον θα  αλλαξω αυτο που λες, να το δοκιμασω με κανενα μεταχειρισμενο απο γνωστο με ανταλλακτικα και βλεπω μετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.