Jump to content
ntalkos

Golf 7 ασφαλειοθήκη

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω golf 7 1600cc 105hp diesel r-line.

Σήμερα έκανα μια αλλαγή σε κάποια ασφάλεια και δεν είμαι σίγουρος αν ξανατοποθετήθηκε σωστά.

 

Ο λόγος που έγινε αυτό είναι διότι έχω ένα προβληματικό after market infotainment, το οποίο ενίοτε αποφασίζει να κολλήσει και να μην κλείνει όταν τραβάω το κλειδί, οπότε και καταναλώνει ρεύμα. Έχω μείνει από μπαταρία με αυτόν τον τρόπο. Λύση δε βρέθηκε ποτέ.

Οπότε ένας μηχανικός μου πρότεινε να αφαιρώ και να ξαναβάζω την αντίστοιχη ασφάλεια. Βέβαια όταν μου το είπε, μου έδειξε απλώς μια κίτρινη 20αρα. Εγώ λοιπόν αφαίρεσα κατά λάθος μια άλλη (διότι δεν έσκυψα αρκετά να δω και την σωστή - και επίσης δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω το βιβλιαράκι). Εκ των υστέρων το διάβασα. Και επειδή λέει πως οι θέσεις και η διάταξη μπορεί να διαφέρουν από μοντέλο σε μοντέλο, ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει το ίδιο μοντέλο με τον ίδιο εξοπλισμό, αν η ασφαλειοθήκη του είναι όπως στη φωτογραφία που επισυνάπτω.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω: μια λάθος ασφάλεια τι πρόβλημα μπορεί να προκαλέσει; Εγώ θεωρώ πως δε θα λειτουργήσει το αντίστοιχο κύκλωμα, όχι πως θα προκληθεί βλαβη σε άλλα κυκλώματα. Σωστά;

 

Ευχαριστώ

Λάμπρος

IMG_20200804_181733.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ειναι τελειως λάθος να βγαζεις ασφαλεια και να ξαναβαζεις μαλλον δεν ειναι επαγγελματιασ αυτος που σου το ειπε. προφανός η οθονη που έβαλες να έχει ελαττωματικό canbus για αυτο και μία παίζει και μία όχι οποτε ζητα να σου στείλουν νέο . αλλα βρες καποιον σοβαρο επαγγελματία να το τσεκάρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτός που μου το είπε δεν ασχολείται με ηλεκτρονικά. Μου το πρότεινε σαν λύση ανάγκης, γιατί κάποιες φορές έμενα και από μπαταρία. 

Και μάλιστα αυτό το infotainment μου το είχε βάλει η καρεντα, ως προτεινόμενο after market.

Εσύ τώρα προτείνεις να πάρω νέο infotainment; Ούτε χρήματα υπάρχει για αυτό ούτε να τους κυνηγήσω να μου το αλλάξουν, γιατί το έχω κάνει ήδη χωρίς αποτέλεσμα, οπότε εγκατέλειψα.

 

Οπότε το βαλε-βγαλε την ασφάλεια με καλύπτει για την ώρα, αν και προφανώς δεν μου αρέσει. Αλήθεια, είναι πιθανό να προκληθεί βλαβη;

 

Λάμπρος

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ως τώρα έχω μάθει να ζω με το προβληματικό μου ηχοσύστημα.

 

Η ερώτηση μου ωστόσο είναι συγκεκριμένη, όπως φαίνεται και στον τίτλο, και αφορά τις ασφάλειες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2020 at 6:49 ΜΜ, ntalkos said:

Καλησπέρα.

Αυτός που μου το είπε δεν ασχολείται με ηλεκτρονικά. Μου το πρότεινε σαν λύση ανάγκης, γιατί κάποιες φορές έμενα και από μπαταρία. 

Και μάλιστα αυτό το infotainment μου το είχε βάλει η καρεντα, ως προτεινόμενο after market.

Εσύ τώρα προτείνεις να πάρω νέο infotainment; Ούτε χρήματα υπάρχει για αυτό ούτε να τους κυνηγήσω να μου το αλλάξουν, γιατί το έχω κάνει ήδη χωρίς αποτέλεσμα, οπότε εγκατέλειψα.

 

Οπότε το βαλε-βγαλε την ασφάλεια με καλύπτει για την ώρα, αν και προφανώς δεν μου αρέσει. Αλήθεια, είναι πιθανό να προκληθεί βλαβη;

 

Λάμπρος

Αρα από την στιγμή που στο εκανε εγκατασταση η ΚΑΡΕΝΤΑ πας εκει και τους λες το πρόβλημα φανταζομαι οτι το αγορασες από εκει οποτε μαλλον θα ξερουν την λύση (δυσκολο). Επειδη ειχα το ιδιο προβλημα παλιοτερα να σου εξηγήσω περισσοτερο ποιο ειναι μάλλον το πρόβλημα που εχει δημιουργηθεί στο αμάξι σου. τωρα δεν ξέρω εαν εχεις χειριστιρια στο τιμονι γιατι παιζει και αυτο ρόλο. επίσης δεν ξερω και τις διαφορες αναμεσα στα αμαξια μας γιτι εγω εχω golf v.

 

τα αυτοκινητα διαθετουν το can gateway το οποιο επικοινωνεί με ολες της συσκευες που υπάρχουν μεσα στο αμαξι. Οταν σβήσεις το αμαξι και τραβήξεις το κλειδη τοτε αυτο επικοινωνει με ολες τισ συσκευες και τις κλεινει για να μην τραβανε ρευμα. Αρα το προβλημα που υπάρχει στο δικό σου αυτοκίνητο είναι το εξής το can gateaway δεν μπορει να επικοινωνησει με την οθονη που εχεις βαλει (εχει ενα μικρό κουτακι στην συνδεσει που κανει αυτην την επικοινωνια) οποτε δεν πεφτει το can gateway ποτε σε κατασταση sleep mode οποτε τραβαει πολυ ρευμα.

αυτο οφειλετε σε δυο περιπτώσεις είτε το can gateaway που διαθετει το αμαξι σου δεν ειναι highline οπποτε και δεν καταλαβένει την οθόνη σου είτε το canbus (αυτο το κουτακι που ανεφερα πριν) της οθονης σου ειναι ελλατωματικο οποτε δεν στελνει απάντηση πισω.

 

λύσεις

1. αλλάζεις το can gateway του αμαξιου με επόμενο μοντελο κόστος περιπου 100 ευρω. Αληθεια σου εμαφανιζει τους σταθμους στην οθονη? εχεις κουμπια στο τιμονι για ελεγχο της οθόνης? ετσι θα καταλαβεις εαν φταιει το συγκεκριμενο ή εαν τοθς βλεπεις αλλα μετα κολλαει

2. καταργης το  canbus της οθονης και περνεις απευθειας ρευμα αλλα δεν θα κλεινει τραβωντασ το κλειδι χανεις ολες της λειτουργιες των κουμπιως και το τι δείχνει στην οθονη

3. απο το canbus της οθονης υπαρχει ενα καλωδιο (νομιζω το πορτοκαλι ειναι) εχει ενδειξη πανω can- το οποιο το κοβεις. θα κλεινη απο το κλειδι αλλα χανεις ολες της λειτουργιες των κουμπιων και το τι δείχνει στην οθονη

 

εαν εχεις αποριες στειλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gtse said:

Αρα από την στιγμή που στο εκανε εγκατασταση η ΚΑΡΕΝΤΑ πας εκει και τους λες το πρόβλημα φανταζομαι οτι το αγορασες από εκει οποτε μαλλον θα ξερουν την λύση (δυσκολο). Επειδη ειχα το ιδιο προβλημα παλιοτερα να σου εξηγήσω περισσοτερο ποιο ειναι μάλλον το πρόβλημα που εχει δημιουργηθεί στο αμάξι σου. τωρα δεν ξέρω εαν εχεις χειριστιρια στο τιμονι γιατι παιζει και αυτο ρόλο. επίσης δεν ξερω και τις διαφορες αναμεσα στα αμαξια μας γιτι εγω εχω golf v.

 

τα αυτοκινητα διαθετουν το can gateway το οποιο επικοινωνεί με ολες της συσκευες που υπάρχουν μεσα στο αμαξι. Οταν σβήσεις το αμαξι και τραβήξεις το κλειδη τοτε αυτο επικοινωνει με ολες τισ συσκευες και τις κλεινει για να μην τραβανε ρευμα. Αρα το προβλημα που υπάρχει στο δικό σου αυτοκίνητο είναι το εξής το can gateaway δεν μπορει να επικοινωνησει με την οθονη που εχεις βαλει (εχει ενα μικρό κουτακι στην συνδεσει που κανει αυτην την επικοινωνια) οποτε δεν πεφτει το can gateway ποτε σε κατασταση sleep mode οποτε τραβαει πολυ ρευμα.

αυτο οφειλετε σε δυο περιπτώσεις είτε το can gateaway που διαθετει το αμαξι σου δεν ειναι highline οπποτε και δεν καταλαβένει την οθόνη σου είτε το canbus (αυτο το κουτακι που ανεφερα πριν) της οθονης σου ειναι ελλατωματικο οποτε δεν στελνει απάντηση πισω.

 

λύσεις

1. αλλάζεις το can gateway του αμαξιου με επόμενο μοντελο κόστος περιπου 100 ευρω. Αληθεια σου εμαφανιζει τους σταθμους στην οθονη? εχεις κουμπια στο τιμονι για ελεγχο της οθόνης? ετσι θα καταλαβεις εαν φταιει το συγκεκριμενο ή εαν τοθς βλεπεις αλλα μετα κολλαει

2. καταργης το  canbus της οθονης και περνεις απευθειας ρευμα αλλα δεν θα κλεινει τραβωντασ το κλειδι χανεις ολες της λειτουργιες των κουμπιως και το τι δείχνει στην οθονη

3. απο το canbus της οθονης υπαρχει ενα καλωδιο (νομιζω το πορτοκαλι ειναι) εχει ενδειξη πανω can- το οποιο το κοβεις. θα κλεινη απο το κλειδι αλλα χανεις ολες της λειτουργιες των κουμπιων και το τι δείχνει στην οθονη

 

εαν εχεις αποριες στειλε μου pm

Να σε ενημερώσω ότι χειριστήρια στο τιμόνι δεν έχω. Το πρόβλημα δεν είναι σταθερό, αλλά μπορεί να εμφανιστεί εντελώς τυχαία. Το έχω γύρω στα 5 χρόνια και μου το έχει κάνει 6-7 φορές. Άλλοτε έκανε μήνες να εμφανιστεί και άλλοτε δύο φορές σε ένα μήνα. Και όταν συμβεί, παγώνει όλο το ηχοσύστημα. Η οθόνη δείχνει ότι έδειχνε, ο ήχος δεν ρυθμίζεται, να αλλάξω σταθμό δεν μπορώ κλπ κλπ...

Για την ακρίβεια, δεν συμβαίνει όταν τραβάω το κλειδί αλλά κάποια στιγμή πιο πριν. Αλλά ένα από τα συμπτώματα, εκτός από τα παραπάνω, ειναι να παραμένει ανοιχτό ακόμα και όταν τραβήξω το κλειδί και άρα να τραβάει ρεύμα. Στο μυαλό μου λοιπόν θεωρώ πως είναι θέμα software του ηχοσυστήματος, που όταν κρασαρει προκαλεί διάφορα προβλήματα τριγύρω του. Και μόνο με μια επανεκκίνηση συνέρχεται. Κουμπί reset δεν έχει, άρα τραβάω και γω την ασφάλεια.

 

Εκτιμώ την προσπάθειά σου να με βοηθήσεις, αλλά πλέον το έχω παρατήσει. Στην Καρέντα το πήγα και απλά "κάτι έκαναν" χωρίς να μου πουν (αφού έφαγα και 2 ώρες) απλά για να ξεκολλήσει. Στον επίσημο αντιπρόσωπο πήγα, μπας και βρουν κάτι, αλλά τίποτα. Παλιό μοντέλο είπε, το έψαξε κάμποσο αλλά τζιφος. Το μοντέλο είναι το NAVIS NS-2860. Παλιό, αλλά το λέω ενημερωτικά, αν τυχόν βρεθεί κανένας ταλαιπωρημένος σαν και μένα και αναρωτιέται αν μπορεί να βρει λύση. Και το αστείο είναι πως το πρότεινε και το τοποθέτησε η ίδια η Καρέντα!! Βέβαια, κάτι έμαθα και γω από αυτό. Να στέκομαι μακριά από αυτούς.

 

Λάμπρος

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ntalkos το NAVIS NS-2860 που λες ειναι αυτό που έβαζε (η βάζει) η meta system με τους συναγερμούς??

 

Γιατι σαν όνομα Navis νομίζω το ειχα ξανα ακούσει απο φίλο μου με golf .

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά.

Αυτοί είναι νομίζω ο επίσημος αντιπρόσωπος και σ αυτούς είχα πάει να το ελέγξουν κιόλας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , ntalkos said:

Ναι σωστά.

Αυτοί είναι νομίζω ο επίσημος αντιπρόσωπος και σ αυτούς είχα πάει να το ελέγξουν κιόλας.

 

Κοιτα έτσι οπως περιγράφεις το πρόβλημα σου,  θα συμφωνήσω με τον φιλο gtse οτι Καλό θα ειναι να δεις την μονάδα του can bus σου μην τυχόν και τα εχει παίξει.

 

Δυστυχώς δεν ειναι και οτι καλύτερο Ούτε και λύση να βγάζεις την ασφάλεια κάθε τρεις και λίγο.

 

Αλήθεια αν βάλεις την εργοστασιακή οθόνη σου το πρόβλημα παραμένει ακόμα??

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την εργοστασιακή δεν την έχω πλέον. Την έχω δώσει εδώ και 3 χρόνια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά όσο καιρό την είχα πάνω, πριν αγοραυσω το NAVIS (κάπου 7-8 μήνες), δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ελαττωματικό canbus δεν θα προκαλούσε κι άλλα προβλήματα; Έχω τρόπο να ελέγξω κάτι άλλο που ίσως έχει επηρεαστεί;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , ntalkos said:

Την εργοστασιακή δεν την έχω πλέον. Την έχω δώσει εδώ και 3 χρόνια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά όσο καιρό την είχα πάνω, πριν αγοραυσω το NAVIS (κάπου 7-8 μήνες), δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ελαττωματικό canbus δεν θα προκαλούσε κι άλλα προβλήματα; Έχω τρόπο να ελέγξω κάτι άλλο που ίσως έχει επηρεαστεί;

Χμμμμ:huh:

 

Θα ηταν Καλή ευκαιρία αν ειχες την εργοστασιακή για δοκιμή :unsure:

 

Το αλλο που ισως μπορει  να κανεις ειναι να βρεις κανενα ηλεκτρολόγο που να ασχολείται με τέτοια και να το ελέγξει.

 

Αν εισαι απο Αθήνα και σε βολεύει περνα καμια βόλτα μπας και σε βοηθήσουν? 

 

https://delectronics.gr/ 

 

Η στην χειρότερη περίπτωση να κοιτάξεις ίσως καμια άλλη οθόνη ???

 

Σαν αυτη πχ

 

https://kalogeropoulos.gr/projects-projects/103-golf-7-10-inces-android-10

 

https://www.mavrofridis.gr/el/project/249-vw-golf-7-10-multimedia-digital-iq

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, OMINUS said:

Χμμμμ:huh:

 

Θα ηταν Καλή ευκαιρία αν ειχες την εργοστασιακή για δοκιμή :unsure:

 

Το αλλο που ισως μπορει  να κανεις ειναι να βρεις κανενα ηλεκτρολόγο που να ασχολείται με τέτοια και να το ελέγξει.

 

Αν εισαι απο Αθήνα και σε βολεύει περνα καμια βόλτα μπας και σε βοηθήσουν? 

 

https://delectronics.gr/ 

 

Η στην χειρότερη περίπτωση να κοιτάξεις ίσως καμια άλλη οθόνη ???

 

Σαν αυτη πχ

 

https://kalogeropoulos.gr/projects-projects/103-golf-7-10-inces-android-10

 

https://www.mavrofridis.gr/el/project/249-vw-golf-7-10-multimedia-digital-iq

 

 

Καλημέρα.

Ναι από Αθήνα είμαι. Θα ρίξω μια ματιά.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2020 at 12:22 ΠΜ, ntalkos said:

Την εργοστασιακή δεν την έχω πλέον. Την έχω δώσει εδώ και 3 χρόνια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά όσο καιρό την είχα πάνω, πριν αγοραυσω το NAVIS (κάπου 7-8 μήνες), δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ελαττωματικό canbus δεν θα προκαλούσε κι άλλα προβλήματα; Έχω τρόπο να ελέγξω κάτι άλλο που ίσως έχει επηρεαστεί;

εαν το αμαξι το χρησιμοποιεις καθε μερα τοτε θα κανει πολυ καιρο να μεινει απο μπαταρια μολισ το αφισεις για 2-3 μερες τοτε αδειαζει ειναι γνωστο θεμα σε πολλους που κανουν εγκατασταση και το προβλημα σου ειναι ο εγκεφαλος ανεσης θελεις το επομενο κωδικο. και θα λυθει το προβλημα εκτος και εαν κοψεις το καλωδιο που ανεφερα.

ειχα το ιδιο θεμα και το γνωριζω καλα και ειχα λυση με το κοψιμο του καλωδιου αφου ουτε και εγω εχω κουμπια στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.