Jump to content
Geokorolis

Καίει λάδια???

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Έχω ένα Passat 1.8 160 του 2012 με κωδικό μηχανής cdaa. Τον Ιανουάριο είχα κάνει ανακατασκευή του κινήτηρα καθώς είχε χτυπήσει ο ένας κίλυνδρος. Μετά την ανακατασκευή, την πρώτη συμπλήρωση λαδιών την ζήτησε περίπου στα 4.500χλμ. Μετά από αυτό ομώς άρχισε πάλι να μου ζητάει 1-1.5 λιτρό συμπλήρωση κάθε 1.200-1.300χλμ. Έχω κάνει αλλαγή λαδιών μόλις συμπλήρωσα 6000χλμ μετά την ανακατασκευή. Είναι φυσιολογικό???

Link to comment
Share on other sites

Επισκευασμένος κινητήρας και να καίει ή να χάνει λάδι δεν κολλάει.

Στην περίπτωση σου είναι πολλοί οι παράγοντες που συντελούν στο να καίει ή να χάνει λάδι ο κινητήρας σου.

Π.χ Πρόβλημα από το ρεκτιφιέ, άσχετος ο μάστορας που μόνταρε τον κινητήρα, κακό στρώσιμο του κινητήρα, φτηνά ελατήρια εμβόλων, φτηνά έμβολα, φτηνό σετ φλάντζες γενικής επισκευής.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tsikis007 said:

Επισκευασμένος κινητήρας και να καίει ή να χάνει λάδι δεν κολλάει.

Στην περίπτωση σου είναι πολλοί οι παράγοντες που συντελούν στο να καίει ή να χάνει λάδι ο κινητήρας σου.

Π.χ Πρόβλημα από το ρεκτιφιέ, άσχετος ο μάστορας που μόνταρε τον κινητήρα, κακό στρώσιμο του κινητήρα, φτηνά ελατήρια εμβόλων, φτηνά έμβολα, φτηνό σετ φλάντζες γενικής επισκευής.

 

 

 

 

Για το μόνο που μπορώ να απαντήσω με σιγουριά είναι για το στρώσιμο του κινητήρα ότι ήμουν προσεκτικός. Για τις τιμές των ανταλλακτικών μπορείς να δεις το επισυναπτόμενο στο παρακάτω Post.

 

Αν δεν έχει κάνει καλή δουλειά φαντάζομαι μόνο ο ίδιος αν είναι σωστός μηχανικός μπορεί να το πει ή κάποιο άλλο συνεργείο έμπιστο, με τη έννοια ότι θα μου πει την αλήθεια και δεν θα με χρεώσει για επιπλέον επισκευή χωρίς να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το αμάξι μπήκε συνεργείο και το πρόβλημα είναι στην τουρμπίνα!! Μου είπε για αρχή επείδη το κόστος είναι μεγάλο να μου αλλάξει κάποια σωληνάκια και να δούμε αν θα διορθωθει. Μετά πάμε σε επισκεύη ή αντικατάσταση της τουρμπίνας!!

Το ερώτημα μου είναι: κάνεις επισκεύη ή την αλλάζεις με καινούργια??

Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη , αλλά δεν θέλω να γίνει επισκεύη και να την ξαναπάρω στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το αμάξι μπήκε συνεργείο και το πρόβλημα είναι στην τουρμπίνα!! Μου είπε για αρχή επείδη το κόστος είναι μεγάλο να μου αλλάξει κάποια σωληνάκια και να δούμε αν θα διορθωθει. Μετά πάμε σε επισκεύη ή αντικατάσταση της τουρμπίνας!!
Το ερώτημα μου είναι: κάνεις επισκεύη ή την αλλάζεις με καινούργια??
Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη , αλλά δεν θέλω να γίνει επισκεύη και να την ξαναπάρω στο χέρι.

Στα ποσά χλμ σου έβγαλε τουρμπίνα - αν γίνει επισκευή σε καλό μάστορα θα είναι σαν καινουρια κανένα πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα καινούργιο cartridge και θα γίνει όπως ήταν αρχικά.

Άσε τις επισκευές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δεύτερη ματιά του μηχανικού μάλλον την γλυτώσαμε την τουρμπίνα κάθως βρήκε ένα σωλήνάκι τρύπιο που έχανε λάδια. Θα του κάνω κάποια χλμ ώστε να δούμε την κατανάλωση λαδιού και ενημερώνω εκ νέου. Μετά πάμε στο 2ο πρόβλημα που σβήνει μόνο του όταν είμαι σταματημένος!! Μυρίζομαι αντλία υψηλής ή αισθητήρας πίεσης καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.