Jump to content
Mike_Kapa

ΡΕΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΡΕΝΤΣ, 

Παράθεση

Golf 4 1400cc

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ  ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΡΕΤΑΡΙΖΕ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ.ΦΥΣΗΞΑΜΕ ΟΛΑ ΜΠΟΥΖΙ,ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ  ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΝΑ 15ΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΤΣΕΚΑΡΩ ΑΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΑ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ..ΒΓΑΖΩ ΜΠΟΥΖΙ ΜΗΝ  ΕΧΕΙ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΕΣΤΑΡΩ ΠΟΙΟ ΜΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ Ο ΤΡΙΤΟΣ.ΠΑΩ ΣΤΗ ΦΡΑΝΤΖΗ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ  .ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ.ΑΥΡΙΟ ΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΑΣΧΕΤΩΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?? ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ.TΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by Mike_Kapa
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΡΕΝΤΣ, 

Golf 4 1400cc

 
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ  ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΡΕΤΑΡΙΖΕ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ.ΦΥΣΗΞΑΜΕ ΟΛΑ ΜΠΟΥΖΙ,ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ  ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΝΑ 15ΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΤΣΕΚΑΡΩ ΑΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΑ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ..ΒΓΑΖΩ ΜΠΟΥΖΙ ΜΗΝ  ΕΧΕΙ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΕΣΤΑΡΩ ΠΟΙΟ ΜΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ Ο ΤΡΙΤΟΣ.ΠΑΩ ΣΤΗ ΦΡΑΝΤΖΗ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ  .ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ.ΑΥΡΙΟ ΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΑΣΧΕΤΩΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?? ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ.TΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Το μέγα λάθος ήταν να πλύνεις την μηχανή και σε εξωτερικό πλυντήριο που ο καθε άσχετος νόμιζει ότι έχει να κάνει με όχημα του 1990. Αλλά ας πουμε ότι το Κάνες για δικη σου τρελά αρκεί ένα νοπο πανάκι για τα πλαστικά και ένα πινελάκι με βενζίνη για τα μέταλλα αν εισαι και λίγο εξικιωμενος αφερεις και μερικά πράγματα και τα πλένεις μεμονωμένα.
Στο θέμα μας. δύσκολα θα πάρεις ξεκάθαρη απάντηση τώρα τι φταίει με αυτά που λες το ψάξιμο πάει ότι μάλλον μπήκε νερό στην ασφαλειοθηκη και προφανώς στον ΕΓΚΈΦΑΛΟ.
Έναν καραμπινάτο ηλεκτρολόγο χρειάζεσαι που να ξέρει να ψάχνει αλλά το αν δεν είναι μόνο πολλαπλασιαστες το κόστος θα εκτοξευτεί.
Το μόνο φθηνό που σκέφτομαι τώρα είναι να αφήσεις το αυτοκινητο λίγες μέρες ακίνητο να στεγνώσει μέχρι και η τελευταία καλωδίωση και μετά να δεις άμα επανέρθει από μόνο του. Τζάμπα θα αλλάξει θεωρώ τους πολλαπλασιαστες.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση
5 hours ago , Dj mitsos said:

Το μέγα λάθος ήταν να πλύνεις την μηχανή και σε εξωτερικό πλυντήριο που ο καθε άσχετος νόμιζει ότι έχει να κάνει με όχημα του 1990. Αλλά ας πουμε ότι το Κάνες για δικη σου τρελά αρκεί ένα νοπο πανάκι για τα πλαστικά και ένα πινελάκι με βενζίνη για τα μέταλλα αν εισαι και λίγο εξικιωμενος αφερεις και μερικά πράγματα και τα πλένεις μεμονωμένα.
Στο θέμα μας. δύσκολα θα πάρεις ξεκάθαρη απάντηση τώρα τι φταίει με αυτά που λες το ψάξιμο πάει ότι μάλλον μπήκε νερό στην ασφαλειοθηκη και προφανώς στον ΕΓΚΈΦΑΛΟ.
Έναν καραμπινάτο ηλεκτρολόγο χρειάζεσαι που να ξέρει να ψάχνει αλλά το αν δεν είναι μόνο πολλαπλασιαστες το κόστος θα εκτοξευτεί.
Το μόνο φθηνό που σκέφτομαι τώρα είναι να αφήσεις το αυτοκινητο λίγες μέρες ακίνητο να στεγνώσει μέχρι και η τελευταία καλωδίωση και μετά να δεις άμα επανέρθει από μόνο του. Τζάμπα θα αλλάξει θεωρώ τους πολλαπλασιαστες.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Σε ευχαριστω για το χρονο σου!Επρεπε λοιπον να πλυθει γιατι ειχε 5 χρονια βρωμα το μοτερ δεν εβλεπες τιποτα.Λογω ελλειψεις χρονου αδυνατουσα να κατσω να ασχοληθω πιο πρακτικα με το θεμα δυστυχως...Ενα παλικαρι γνωστος μηχανικος επιμενει στον πολλαπλασιαστη (καινουργιο μαλιστα).Θα φερω ηλεκτρολογο να το δει γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν πηγε καν το μυαλο μου σε ασφαλειες και εγκεφαλο γιατι ο πλυντηριας ισχυριζεται οτι δεν εριξε νερο καθολου προς εγκεφαλο!Αν ηταν σωστος και ειλικρινης τουλαχιστον θα ηξερε να πλυνει εναν κινητρα θα μους πεις.Θα το ψαξω μολις ανοιξουν τα ηλεκτρολογεια μηπως και βρεθει λυση! Εχουν καθαριστει ολες οι φυσες μπεκ και οτι αλλο φενοταν με το ματι οτι ειχε φυσσα....Θα τσεκαρω οτι μου ειπες και θα ενημερωσω!

 

σε ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε ένα σπρέι ηλεκτρικών επαφών όπως

W-40 contact cleaner, Wurth kontakt sw, Morris contact cleaner κλπ.

Θα ψεκάσεις όλες τις ηλεκτρικές συνδέσεις που βρίσκονται στο διαμέρισμα του κινητήρα.

Εννοείται ότι θα ξεκουμπωσεις τα φις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φρεντς

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας να μου απαντησετε!!

Το αυτοκινητο ειναι ετοιμο.Πολλαπλασιαστης ηταν τελικα !!Αγορα καινουργιου στα 95ευρω...Τον συνδεσα με τα παλια μπουζοκαλωδια στην αρχη να δω οτι δουλευει και αλλαξα και μπουζοκαλωδια και μπουζια...!!Εφοσον ηρθε στα συγκαλα του σημερα θα παω τον πλυντηρια με τις αποδειξεις για να μου πληρωσει την ζημια!! (απο την αρχη ο ανθρωπος ηταν προθυμος να το επισκευασει).

Αυτα τα νεοτερα!!!Ευχαριστω για το χρονο σας να ασχοληθειται μαζι μου!!

 

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.