Jump to content
TMESSOLO

Τι κουλο ειναι αυτο παλι;;

Recommended Posts

καλησπερες...στην εθνικη κατα την επιστροφη απο διακοπες μου αναψε το κοκκινο λαμπακι του χειροφρενου παλλομενο με 3 μπιπ μπιπ στην αρχη...εκανα στην ακρη εσβησα ξαναβαλα μπρος ολα καλα...μετα απο λιγο ξαναναβει παλλομενο με 3 μπιμπ μπιπ παλι...και τις 2 φορες παρατηρησα οτι πηγαινα με πανω απο 140...ξανακανω στην ακρη και κουμπωνω obdeleven...το σφαλμα που μου εμφανισε στη φωτο...εχουμε ιδεα κανεις το γινεται;;τουλαχιστον να προετοιμαστω...και σιγουρα εχει να κανει με φρενα...τα οποια μου λειτουργουν κανονικα..την γνωμη σας κυριοι...ευχαριστω

CC023C33-DD52-4104-BDD6-FBCE3BC099D2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Just now, gianniskar said:

Μήπως σερβο φρένων??

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ποιος ηρθε Γιαννη μου;;;;:startle:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.gerritspeek.nl/vag-com_dtc-01795.html

 

Μπορείς να βάλεις ένα Google translate να σου μεταφράσει το κείμενο. Θα το έκανα αλλά είμαι ενδιάμεσα σε μια εκπαίδευση :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..ευχαριστω...αν σε καποιον εχει συμβει ο συγκεκριμενος κωδικος σφαλματος θα εκτιμουσα τα φωτα του...απο οτι καταλαβα εχει σχεση με την αντλια πιεσης των φρενων...αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι μου το βγαζει σποραδικα και οχι παντα και μονο σε μεγαλες ταχυτητες οπως σημερα στην εθνικη...

Link to comment
Share on other sites

Δες τη σταθμη των υγρων πρωτα αν ειναι ενταξει

και μετα πρεπει να δεις τη γραμμη που ξεκινα απο το τυμπανο του σεβρο και καταληγει πισω στο μοτερ.

 

Καποια τσιμουχα η σωληνακι ειναι προβληματικο.

 

Εχω αλλαξει και στο δικο μου και σε αλλα, με τον καιρο παλιωνουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υγ. Στο over πανω αν ξεφυσα ειναι σιγουρη η διαρροη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikdev said:

Δες τη σταθμη των υγρων πρωτα αν ειναι ενταξει
και μετα πρεπει να δεις τη γραμμη που ξεκινα απο το τυμπανο του σεβρο και καταληγει πισω στο μοτερ.

Καποια τσιμουχα η σωληνακι ειναι προβληματικο.

Εχω αλλαξει και στο δικο μου και σε αλλα, με τον καιρο παλιωνουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

σε ευχαριστω...θα μπορουσες να με διαφωτισεις που βρισκω στη μηχανη το τυμπανο του σεβρο ή να παω καπου αξιοπιστα να το δει;;;το συνεργειο που το παω ειναι κλειστο αν και δεν νομιζω να εβρισκε ακρη...καρεντα θα μου πει οτι χρειαζομαι καινουριο abs....επισης πως διαολο καταλαβαινεις τη σταθμη των υγρων σε αυτο δοχειακι...εχει μαξ και μιν αλλα σταθμη δεν μπορω να καταλαβω που ειναι ακομα και οταν το καθαρισα λιγο...το μοτερ ειναι 1.4 tsi με κωδικο BMY..ευχαριστω και παλι Νικ....

Link to comment
Share on other sites

Το τυμπανο με το τρομπακι ειναι πισω απο τη μπαταρια και φτανει με σωληνακι πισω απτο μοτερ.

 

Πανω στο τρομπακι ειναι το δοχειο υγρων φρενων.

 

5c9b143ccb27caadb6634ee0c4df744e.jpg&key=843d2c78ec97c60c620e63eba4d4a951338de91ff7171b347c99c2c947049605

 

 

Τα συνηθη υποπτα ειναι, τα τσιμουχακια εδρασης του δοχειου, το τσιμουχακι υποδοχης απο το σωληνακι με την ανεπιστροφη και το ιδιο το σωληνακι.

 

Πρεπει να τα δεις ολα αυτα και να δεις στο over αν ξεφυσα. Ακομα και ρελαντι αν ειναι ξεχαρβαλωμενα ξεφυσαει.

 

Επισης ελαχιστη σκληροτητα στο πενταλ αν νιωσεις η πιο αργη αντιδραση.

 

Το σωληνακι εχει αλλαξει part number βγηκε βελτιωμενο απο αυτο που φορας

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, turbomaniac said:

Ξεβιδσε το καπάκι να δεις πόσο έχει μεσα

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

το καπακι το ξεβιδωσα... τα βλεπω τα υγρα πανω οποτε υποθετω οτι ειναι οκ...θα ανεβασω και μια φωτο για γνωμη...καλα αυτα τα γα@@@να τα δοχεια λιγο πιο διαφανη δεν μπορουν να τα κανουν;;;τι νοημα υπαρχει στο να μου χεις βαλει δειχτη μαξ και μιν αν δεν μπορω να δω τη σταθμη μεσα απο το δοχειο;;;ελεος

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikdev said:

Το τυμπανο με το τρομπακι ειναι πισω απο τη μπαταρια και φτανει με σωληνακι πισω απτο μοτερ.

 

Πανω στο τρομπακι ειναι το δοχειο υγρων φρενων.

 

5c9b143ccb27caadb6634ee0c4df744e.jpg&key=843d2c78ec97c60c620e63eba4d4a951338de91ff7171b347c99c2c947049605

 

 

Τα συνηθη υποπτα ειναι, τα τσιμουχακια εδρασης του δοχειου, το τσιμουχακι υποδοχης απο το σωληνακι με την ανεπιστροφη και το ιδιο το σωληνακι.

 

Πρεπει να τα δεις ολα αυτα και να δεις στο over αν ξεφυσα. Ακομα και ρελαντι αν ειναι ξεχαρβαλωμενα ξεφυσαει.

 

Επισης ελαχιστη σκληροτητα στο πενταλ αν νιωσεις η πιο αργη αντιδραση.

 

Το σωληνακι εχει αλλαξει part number βγηκε βελτιωμενο απο αυτο που φορας

σοφα μιλας μαστορα μου αλλα ξερεις..αν δεν εισαι εξηκειωμενος με ολα αυτα σου φαινονται βουνο...θα ανεβασω φωτο μηπως και δω το φως το αληθινο...γιατι με βλεπω να ξεφυσαω εγω στο τελος στο over

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TMESSOLO said:

καλα αυτα τα γα@@@να τα δοχεια λιγο πιο διαφανη δεν μπορουν να τα κανουν;;;τι νοημα υπαρχει στο να μου χεις βαλει δειχτη μαξ και μιν αν δεν μπορω να δω τη σταθμη μεσα απο το δοχειο;;;ελεος

 

Για να μην ταλαιπωρήσε άδικα,  παρε εναν φακό (και το φλάς του κινητού σου κάνει )άναψε τον και βάλτο να χτυπάει το φως προς το δοχείο τον υγρόν φρένων θα το ακουμπήσεις- κολλήσεις το φώς επάνω στο δοχείο ετσι θα εχεις ποιο έντονα φωτισμό και θα δεις πεντακάθαρα την στάθμη του υγρού φρένων 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως και μένα με δυσκολεύει πολύ να δω την στάθμη του υγρού φρένων.

Ακόμα και όταν το φωτίζω πλάγια με φακό.

Χωρίς πλάγιο φωτισμό είναι αδύνατον να το δεις.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

καλημερες κυριοι...παμε καλα...μπορεσα και ειδα την σταθμη των υγρων φρενων:goodjob:...η οποια  δεν ειναι στο μαξ αλλα λιγο πιο κατω...σκεφτομαι οτι τα λαμπακια με το μπιπ μπιπ μου τα αναβει σε γκαζια τυπου 140χλμ και πανω και μαλιστα μετα απο ωρα στην εθνικη και φορτωμενος μπαγκαζια και παιδια, και ισως θα ταν καλο να προσθεσω λιγο να παει μαξ..μηπως πεφτει και αλλο η σταθμη λογω κλισης;;;;(ξερω εχω φαντασια) τι υγρα βαζουμε;; επισης @nikdev με το σωληνακι που λες δεν μπορω να δω και πολλα πραματα...θα ελεγα να το αλλαξω ολο μαζι με την εδραση του δοχειου υγρων ουτως η αλλως..τι διαολο ποσο να χει αυτο το πραμα απο χρυσο δεν ειναι...εχουμε part numbers απο ανταλλακτικα που χρειαζομαι;;;ευχαριστω παιδες

Edited by TMESSOLO
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παμε ολο και καλυτερα...ειδα το σωληνακι που φευγει απο το σερβοτυμπανο και παει στην εισαγωγη...:goodjob:...δεν βλεπω φθορα στις βαλβιδες και στις ενωσεις..γενικα το ειδα σε καλη κατασταση..βεβαια απο την πισω μερια δεν μπορω να δω...καθαρισα και λιγο με σπρευ επαφων τον αισθητηρα σταθμης στο παγουρι των υγρων..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά σου γενικά ειναι σε καλή κατάσταση το χρώμα τους πως εχει γίνει? Ειναι σκούρο η ειναι προς το κίτρινο χρώμα με ξανθό (να το πούμε κάπως έτσι )

 

Ο τύπος τον υγρόν φρένων ειναι Dot4 

Link to comment
Share on other sites

ασχετο..διαβαζω στο νετ οτι και η τυχον μη αναβαθμιση λογισμικου στο αυτοκινητο μπορει να πεταξει κωδικο σφαλματος και συγκεκριμενα στα φρενα, χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι προκειται για πραγματικη βλαβη...το γεγονος αυτο εχει συμβει σε γκολφ 1.4 tsi dsg....

 παραθετω τον συνδεσμο ο οποιος αναφερει πολλα πραγματακια και κλασικες βλαβες...

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&tl=en&u=http://www.michaelneuhaus.de/golf6/golf6-probleme.htm

 

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, TMESSOLO said:

ασχετο..διαβαζω στο νετ οτι και η τυχον μη αναβαθμιση λογισμικου στο αυτοκινητο μπορει να πεταξει κωδικο σφαλματος και συγκεκριμενα στα φρενα, χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι προκειται για πραγματικη βλαβη...το γεγονος αυτο εχει συμβει σε γκολφ 1.4 tsi dsg....

 παραθετω τον συνδεσμο ο οποιος αναφερει πολλα πραγματακια και κλασικες βλαβες...

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&tl=en&u=http://www.michaelneuhaus.de/golf6/golf6-probleme.htm

 

αρκετά ενδιαφέρον το λινκ, thanks!

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου καρεντα 9/9 για διαγνωστικο ελεγχο...μεχρι τοτε απο το ψαξιμο παιζει να το χω φτιαξει μονος μου..λεμε και καμια μ@@@@κια να περναει η ωρα..για την ωρα εχω σβησει το σφαλμα..τα λαμπακια καθονται φρονιμα και σβηστα..αναβουν μονο στο αρχικο τσεκ που κανει...εχω κανει output test στο abs με το obdeleven και κοιταω που και που τον σωληνα απο το σερβο στην εισαγωγη..τον κοιταω τον μπαλαμουτιαζω σε λιγο θα κανουμε και τιποτα αλλο...αυριο θα κανω μια

μινι εκδρομη...ευελπιστω οτι θα ξαναβγαλει το σφαλμα..δεν θα σβησω τιποτα για να το δουν και τα μαστορια μετα...ειδομεν...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2020 at 10:59 ΜΜ, TMESSOLO said:

εκλεισα ραντεβου καρεντα 9/9 για διαγνωστικο ελεγχο...μεχρι τοτε απο το ψαξιμο παιζει να το χω φτιαξει μονος μου..λεμε και καμια μ@@@@κια να περναει η ωρα..για την ωρα εχω σβησει το σφαλμα..τα λαμπακια καθονται φρονιμα και σβηστα..αναβουν μονο στο αρχικο τσεκ που κανει...εχω κανει output test στο abs με το obdeleven και κοιταω που και που τον σωληνα απο το σερβο στην εισαγωγη..τον κοιταω τον μπαλαμουτιαζω σε λιγο θα κανουμε και τιποτα αλλο...αυριο θα κανω μια

μινι εκδρομη...ευελπιστω οτι θα ξαναβγαλει το σφαλμα..δεν θα σβησω τιποτα για να το δουν και τα μαστορια μετα...ειδομεν...

 

Σεμνά...:angel:

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερες....επανερχομαι στο θεμα...η αντιπροσωπεια υστερα απο διαγνωστικο ελεγχο δεν βρηκε καποιο κωδικο σφαλματος πανω στο συστημα υποπιεσης των φρενων...ως εκ τουτου δεν μπορουν να κανουν κατι αν δεν βρουν καταγεγραμμενο κωδικο σφαλματος...οποτε ή περιμενω να τους παω οταν το ξαναβγαλει σαν σφαλμα ή αλλαζω την γραμμη με

τις ανεπιστροφες βαλβιδες απο σερβο μεχρι εισαγωγη απο μονος μου και παρακολουθω...  @nikdev , @doggy , @OMINUS , @geopro , @turbomaniac  σας ευχαριστω για την βοηθεια πανω στο θεμα...σκεφτομαι να αλλαξω το σωληνακι μιας και οπως ειπωθηκε πιο πανω εχει βγει καινουριο βλετιωμενο...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TMESSOLO said:

καλημερες....επανερχομαι στο θεμα...η αντιπροσωπεια υστερα απο διαγνωστικο ελεγχο δεν βρηκε καποιο κωδικο σφαλματος πανω στο συστημα υποπιεσης των φρενων...ως εκ τουτου δεν μπορουν να κανουν κατι αν δεν βρουν καταγεγραμμενο κωδικο σφαλματος...οποτε ή περιμενω να τους παω οταν το ξαναβγαλει σαν σφαλμα ή αλλαζω την γραμμη με

τις ανεπιστροφες βαλβιδες απο σερβο μεχρι εισαγωγη απο μονος μου και παρακολουθω...  @nikdev , @doggy , @OMINUS , @geopro , @turbomaniac  σας ευχαριστω για την βοηθεια πανω στο θεμα...σκεφτομαι να αλλαξω το σωληνακι μιας και οπως ειπωθηκε πιο πανω εχει βγει καινουριο βλετιωμενο...

Κρίμα που δεν μπόρεσαν να σε βοηθήσουν από karenta. 

Όντως ίσως να είναι καλύτερα να αλλάξεις το σωληνάκι μπας και δεις αλλαγή στην συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, doggy said:

Κρίμα που δεν μπόρεσαν να σε βοηθήσουν από karenta. 

Όντως ίσως να είναι καλύτερα να αλλάξεις το σωληνάκι μπας και δεις αλλαγή στην συμπεριφορά.

ισως φταιω και γω που δεν βοηθησαν...παιζει να χα σβησει τον κωδικο με obd11...δεν θυμαμαι και καλα..τελοσπαντων...βρεθηκε ενα σφαλμα για αισθητηρα ποιοτητας αερα στο clima και ενα σποραδικο σφαλμα στον διακοπτη του οδηγου για ηλεκτρικα παραθυρα..μου δωσανε προσφορα στα 380 ευρω και για τα δυο...τους ειπα εννοειται μην ακουμπησετε τιποτα...αυριο θα περασω απο το συνεργειο που κανω σερβις να μου αλλαξει τη σωληνα στο σερβο και βλεπουμε...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.