Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
abyron

Όχι πάλι "Γερμανό" !

Recommended Posts

Ναι ακριβώς! Είδα πρόσφατα ένα καινούριο και ο κώλος του θύμιζε παρά πολύ touran.

ναι το χω δει...δεν το χω τσεκαρει η αληθεια ειναι εσωτερικα...και δεν το βλεπω και στο site της vw σαν κανουριο μοντελο..ισως το σταματησε...παντως το τουραν δευτερο αμαξι vw μετα το πολο το 75αρι (τοτε δεν ειχαμε παιδια), καταλαβαινεις τι εχω παθει...ειχαμε το πολακι και σε ταξιδι παντα ειχα καποια τσαντα στα ποδια μου ή διπλα να με ενοχλει..βεβαια τιμιοτατο το πολακι..μετα  και οταν η οικογενεια μεγαλωσε εδωσα πολο και πηρα το τουραν και επαθα σοκ....7θεσιο, dsg και δυνατο...μεχρι και μετακομιση εχω κανει με αυτο...για ταξιδι δεν συζηταμε...απο βδομαδα θα παω καρεντα να τσεκαρω απο κοντα τα μοντελα και θα δουμε...

On 1/9/2020 at 11:22 ΠΜ, TMESSOLO said:

..πολυ φοβαμαι οτι τετοια αξιοπιστια δεν την εχουν τα τωρινα ιαπωνικα μοντελα...

γιατι υπαρχει στις μερες αυτοκινητο στην ευρωπη που να ειναι γιαπωνεζικο?

Το σιβικ ειναι εγγλεζικο και τουρκικο.τα κορολα γιαρις το ιδιο και το hilyx ειναι αφρικανικο

η μιτσουμπιση και η νισαν μας αφησανε καιρους εδω και χρονια αφου μονο το ονομα εμεινε.τα εφαγε η μαρμαγκα της πεζοσιτροενρενο. η σουμπαρου? κοστιζει οσο ενα καλο μερσεντες καιει οσο  μια νταλικα με 600 αλογα και δεν παει βημα στο δρομο.

On 1/9/2020 at 11:22 ΠΜ, TMESSOLO said:

.ο ξενος παιρνει αμαξι και το αλλαζει σε μαξ 3-4 χρονια..κατι τετοιο αρχιζει και γινεται και εδω σε μας με αργους ρυθμους βεβαια.

εγω γιατι νομιζω οτι ο μεσος ορος των αυτοκινητων  μεγαλωνει καθε χρονο στην Ελλαδα?

1 hour ago, takisbrax said:

εγω γιατι νομιζω οτι ο μεσος ορος των αυτοκινητων  μεγαλωνει καθε χρονο στην Ελλαδα?

αισθανομαι οτι αυτο αρχιζει και εχει ηδη αρχισει να αλλαζει...

Ισως έπαιξε ρόλο ,οτι εδω και αρκετά χρόνια παίζει πάρα πολύ με τα αμάξια πολυ leasing.

Πλέον  ειναι εύκολο να αποκτήσει κάποιος ενα αμαξι που θέλει έτσι όπως το θέλει για οσο καιρό το θέλει.

Συμβάλλει στην ανανέωση του στόλου τον αυτοκινήτων.

Edited by OMINUS

9 hours ago , forza said:

Ναι ακριβώς! Είδα πρόσφατα ένα καινούριο και ο κώλος του θύμιζε παρά πολύ touran.

9 hours ago , TMESSOLO said:

ναι το χω δει...δεν το χω τσεκαρει η αληθεια ειναι εσωτερικα...και δεν το βλεπω και στο site της vw σαν κανουριο μοντελο..ισως το σταματησε...παντως το τουραν δευτερο αμαξι vw μετα το πολο το 75αρι (τοτε δεν ειχαμε παιδια), καταλαβαινεις τι εχω παθει...ειχαμε το πολακι και σε ταξιδι παντα ειχα καποια τσαντα στα ποδια μου ή διπλα να με ενοχλει..βεβαια τιμιοτατο το πολακι..μετα  και οταν η οικογενεια μεγαλωσε εδωσα πολο και πηρα το τουραν και επαθα σοκ....7θεσιο, dsg και δυνατο...μεχρι και μετακομιση εχω κανει με αυτο...για ταξιδι δεν συζηταμε...απο βδομαδα θα παω καρεντα να τσεκαρω απο κοντα τα μοντελα και θα δουμε...

Μηπως το plus εχει σταματήσει εδω και χρόνια??

Σαν μεταχειρισμένο (στο γνωστό site με μεταχειρισμένα) το  ποιο νεο ειναι μέχρι το 2012 

26 λεπτά πριν , forza said:

Να ήμουν τόσο λάθος; :(
Μπορεί, δεν το αποκλείω

Μπορεί και να μην ήσουν λάθος όμως :huh: ισως το κοιτάξαμε με λάθος ονομασία 

Το golf plus Πολύ πιθανών να σταμάτησε με αυτή την ονομασία (ως plus) εξού και η αναφορά μου ποιο Πάνω οτι βγάζει μεταχειρισμένα μέχρι το 2012

Και μετα η VW (το 2015) το ονόμασε με νεο όνομα sportsvan 

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ananewmeno-Golf-Sportsvan_154189.asp

Και πράγματι το πίσω μέρος μοιάζει με turan 

Edited by OMINUS

να στε καλα @forza και @OMINUS...δεν ηξερα οτι υπηρχε καν αυτο το μοντελο..το βρηκα στο car...φαινεται ενδιαφερον αν και βλεπω πολυ πετρελαιο...

Να πω και εγώ την άποψή μου και θα αναφέρω τις παρατηρήσεις μου για το εσωτερικό μόνον και τίποτα άλλο.

Αυτό όχι γιατί δεν έχω πράγματα να πω για τα υπόλοιπα , αλλά διότι το εσωτερικό του αυτοκίνητου δύσκολα παρερμηνεύεται.

Λοιπόν το golf v είναι του 2005. Αποκλειστικά σε στεγασμένο γκαράζ και με ελαφρά χρήση μόνο με 145 Κ Km. Ούτε φορτώματα, ούτε απαιτητική χρήση.

Λοιπόν ο ουρανός “κρέμασε” και οι ταπετσαρίες στις πόρτες είναι χάλια. Σιχαίνεσαι να τις βλέπεις γιατί πίσω από το ύφασμα υπάρχουν κάτι “κολλώδη” τρίμματα.

Οι δε κουπαστές στις πόρτες είναι σαν να τις μασούσε σκύλος.

Τα καθίσματα είναι εντάξει γιατί τα προσέχαμε να μην βρομίζουν. Και ως γνωστόν η βρώμα το φθείρει το ύφασμα

Όλοι οι διακόπτες στις πόρτες καθώς και ο διακόπτης των φώτων έχουν “ξασπρίσει” άσχημα.

Η εικόνα από το εσωτερικό είναι απογοητευτική χωρίς να έχει γίνει χρήση άτσαλη.

προβληματα απο δω προβληματα απο κει...βλαβες δεξια και αριστερα....τελικα ποσο ρομαντικοι με μαζοχιστικες τασεις ειμστε ωστε να προτιμουμε ακομα τουλαχιστον vw...απο την αλλη βοηθουν και οι υπολοιπες εταιριες με τα χρεπια που βγαζουν...

22 hours ago , TMESSOLO said:

προβληματα απο δω προβληματα απο κει...βλαβες δεξια και αριστερα....τελικα ποσο ρομαντικοι με μαζοχιστικες τασεις ειμστε ωστε να προτιμουμε ακομα τουλαχιστον vw...απο την αλλη βοηθουν και οι υπολοιπες εταιριες με τα χρεπια που βγαζουν...

για πες μερικα...

2 minutes ago, takisbrax said:

για πες μερικα...

renault, citroen, peugeot....

παντως αλλες μαρκες στις βλαβεσ βαρανε αλυπιτα φιλος με renault χαλασε το ηλεκτρικο χειροφρενο και μονο το ανταλλακτικο εχει 1400 ευρω :startle:

εμενα γνωστος πηρε το clio ντιζελοκινητο 1.400 cc ....τρελλαθηκε στα συνεργεια..το αμαξι εβγαζε 75 αλογα...του λεω πριν το παρει, δεν κοιτας κατι λιγο πιο δυνατο...να κανεις ανετα ενα προσπερασμα εο ρε παιδι μου...κοιταει στην αντιπροσωπεια του παν 500 ευρω για να το κανουν 100αλογα...δεν θελω να φανταστω τι θα βγαζε αν προχωρουσε στη βελτιωση...

To clio 1500cc φοράει το μοτέρ της Renault που βγάζει 400-500κ χλμ άνετα, το ίδιο φοράει και το qashqai και το πήρε κι η Mercedes.

Μιλάμε για χιλιόμετρα που τα Tsi θέλουν 1 ρεκτιφιέ για να τα πιάσουν.

Εμενα Πάντος φίλος μου εχει το Renault megane το 1400 με τα 140-140 hp, του 2010 αγορασμένο καινούργιο και το αμαξι αυτη την στιγμή εχει 300.000 χιλιόμετρο 

Πρόπερσι το καλοκαίρι του έβγαλε την πρώτη ζημιά στο αμαξι του η οποιο ηταν το turbo.

τι να πω ρε παιδια...εγω παντα ειχα μια επιφυλαξη με renault, peugeot και

citroen...δεχομαι οτι ενα μοτερ ντιζελ σιγουρα ειναι πιο γερο απο ενα βενζινης..αλλα το αυτοκινητο δεν ειναι μονο μοτερ ειναι και αλλα πραματα προσωπικη μου αποψη παντα...

όλα τα αυτοκινητα παρουσιαζουν βλαβες απλα τα golf 5 & 6 (και γενικα ολα τα vag απο 2006 μεχρι 2012) εβγαλαν πολλες μηχανικές βλαβες, (καδενες, μπεκ, πιστονια και αλλα πολλα) τα οποια σε πολλες περιπτωσεις το κοστος επισκευης ειναι απαγορευτικο και αλλο να σου παρουσιαζει ηλεκρικα θεματα .

τουλαχιστον τα χαιρομαστε στη οδήγησει 

Με τα προβλήματα που μου έχει βγάλει εμένα, κανονικά θα έπρεπε να είχα ήδη πηδήξει από το καράβι..αλλά δεν μου πάει η καρδιά να το αφήσω ακόμα! Είναι ωραίο το άτιμο!! Και ο ανταγωνισμός δεν βλέπω να βγάζει κάτι που να μου κάνει ιδιαίτερο κλικ!

Κι εμείς έχουμε στην οικογένεια ένα clio tce του 11' κι έχει ζητήσει ένα τρομπακι συμπλέκτη  μόνο σε 130.000km...βεβαια και στο golf (mk6 tsi 122) στα 150.000km και 11 χρόνια τα μόνα εκτός προγράμματος ήταν ενα βεντιλατερ και μια ηλεκτροβαλβίδα στο συμπίεση του a/c

Edited by thodoris91