Jump to content
Dinnos

Πρόβλημα με φανάρια Xenon Golf MK6

Recommended Posts

Λοιπόν το αυτοκίνητο ειναι του 2011 κούτα και τα φανάρια ηταν άψογα μέχρι πριν 30 μέρες, όπου μπήκε κουκούλα και έμεινε σκεπασμένο για ενα μήνα σε σημείο που το έπιανε ο ήλιος!

 

Είναι σαν να έχει ενα λεπτό φιλμάκι απο πάνω και να έχει χαλάσει...το πλαστικό είναι μια χαρα...είναι επιφανειακο!

Για πείτε το έχει πάθει κανεις; Πως μπορώ να το φτιάξω; Ιδέες;

 

f675ffbe53eaa5a72ccebe5b8d48507b.jpg

9bff6dc7d707df3ee6bccaf21ff456ea.jpg

60d4332b9b2f47b39a9012a667603289.jpg

ebe109e007595c3bf5d2bf712644135e.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

-Ειναι σχεδόν φαινόμενο,  κυρίως αν βάζεις κουκούλα σε μεγάλες θερμοκρασίες.

Δημιουργεί αυτο πρόβλημα, το εχω δει και σε αλλα αμάξια,  δυστυχώς δεν γνωρίζω αν σε παίρνει να το φτιάξεις το ιδιο το πλαστικό.

Στο Ebay μπορει να βρεις αν εισαι τυχερός μονο τα καλύμματα και να κάνεις αντικατάσταση.

 

Η αιτία ειναι οτι ακουμπάει η κουκούλα στο φανάρι επάνω,  και οταν την βαράει ο ήλιος σε εκείνο το σημείο ειναι σαν φούρνος και ανεβάζει πολύ  υψηλές θερμοκρασίες απο την ακτινοβολία του ήλιου.

 

Και εγω βάζω κουκουλες στα αμαξια που ειχα και ποτε δεν ειχα καποιο πρόβλημα.

Αλλα αποφεύγω να την χρησιμοποιώ σε περιόδους με υψηλές θερμοκρασίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Ειναι σχεδόν φαινόμενο,  κυρίως αν βάζεις κουκούλα σε μεγάλες θερμοκρασίες.
Δημιουργεί αυτο πρόβλημα, το εχω δει και σε αλλα αμάξια,  δυστυχώς δεν γνωρίζω αν σε παίρνει να το φτιάξεις το ιδιο το πλαστικό.
Στο Ebay μπορει να βρεις αν εισαι τυχερός μονο τα καλύμματα και να κάνεις αντικατάσταση.
 
Η αιτία ειναι οτι ακουμπάει η κουκούλα στο φανάρι επάνω,  και οταν την βαράει ο ήλιος σε εκείνο το σημείο ειναι σαν φούρνος και ανεβάζει πολύ  υψηλές θερμοκρασίες απο την ακτινοβολία του ήλιου.
 
Και εγω βάζω κουκουλες στα αμαξια που ειχα και ποτε δεν ειχα καποιο πρόβλημα.
Αλλα αποφεύγω να την χρησιμοποιώ σε περιόδους με υψηλές θερμοκρασίες.

Μάλιστα, το φαντάστηκα αλλά ήθελα την επιβεβαίωση
Εχω ξενερώσει, τα φανάρια ηταν εντελώς πένα δεν είχαν ουτε γρατσουνιά ουτε θολουρά ουτε
τπτ
Αν εχει υπ´οψιν καποιος για τα καπακια, ας ρίξει κανα λινκ! Προς το παρον μόνο ολοκληρο φανάρι βρίσκω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Dinnos said:


Μάλιστα, το φαντάστηκα αλλά ήθελα την επιβεβαίωση emoji3526.png
Εχω ξενερώσει, τα φανάρια ηταν εντελώς πένα δεν είχαν ουτε γρατσουνιά ουτε θολουρά ουτε
τπτ emoji53.png
Αν εχει υπ´οψιν καποιος για τα καπακια, ας ρίξει κανα λινκ! Προς το παρον μόνο ολοκληρο φανάρι βρίσκω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δες αν ταιριάζουν πρώτα :thumbsup2:

https://www.ebay.co.uk/itm/Right-RH-Car-Headlamp-Lens-Shell-Headlight-Cover-for-Volkswagen-Golf-6-MK6-09-12/163092636553?redirect=mobile

 

https://de.aliexpress.com/item/32959028463.html

 

https://www.bimmerjakes.com/mx/volkswagen/248-vw-golf-6-new-original-headlight-headlamp-lens-cover.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

θα σου λεγα να δοκιμασεις να τα τριψεις με πολυ ψηλο γιαλοχαρτο βρεγμενο...μετα πανω wd 40 και τριψτα με βαμβακερη πεταετα ή micro fiber πανι...αλλα βλεπω σαν να χουν σπσιματα και ρωγμες...δεν ξερω κατα ποσο θα κατεφερεις κατι

Link to comment
Share on other sites

θα σου λεγα να δοκιμασεις να τα τριψεις με πολυ ψηλο γιαλοχαρτο βρεγμενο...μετα πανω wd 40 και τριψτα με βαμβακερη πεταετα ή micro fiber πανι...αλλα βλεπω σαν να χουν σπσιματα και ρωγμες...δεν ξερω κατα ποσο θα κατεφερεις κατι

Αυτο θα έλεγα τώρα, εννοείται οτι θα τα τρίψω πρώτα, δεν έχω να χάσω κάτι, θα πάω μια μέρα στο συνεργείο στο φίλαράκι μου, θα τα ξυλώσω και θα τα τρίψω! Γιατι ετσι όπως είναι πάνω δεν γίνεται, θα τα κάνω σωστά με αλοιφαδόρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετυχε σήμερα να είναι στην γειτονιά ενα 6ρι με απλά φώτα, έχω την εντυπωση οτι ενω δείχνουν ίδια δεν εχουν την ίδια επίστρωση με των xenon, τα απλά ειναι το κλασικο πλαστικό, τα δικά μου είναι σαν να έχουν καποια επίστρωση σαν φιλμάκι και αυτο είναι το οποίο έχει κρακελάρει! Θα το ψάξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dinnos said:


Αυτο θα έλεγα τώρα, εννοείται οτι θα τα τρίψω πρώτα, δεν έχω να χάσω κάτι, θα πάω μια μέρα στο συνεργείο στο φίλαράκι μου, θα τα ξυλώσω και θα τα τρίψω! Γιατι ετσι όπως είναι πάνω δεν γίνεται, θα τα κάνω σωστά με αλοιφαδόρο emoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

τσεκαρε το παντως..εχω δει να φευγει θολουρα και κιτρινιλα επιφανειακη με αυτην την διαδικασια...φανταζομαι αν η ζημια ειναι επιφανειακη κατι θα γινει..ειδικα αν παιζει και αλοιφαδορος εχεις πιο πολλες πιθανοτητες..γυαλοχαρτο πολυ ψηλο ομως βρεγμενο να φυγει το καμμενο απο τον ηλιο και μετα wd40...κανει για ολα το γαμ@@@δι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άχ αυτές οι κουκούλες...

Έγώ έβαψα ουρανό και καπό από το πουθενά σκεπασμένο σε πυλωτή χωρίς ήλιο γιατί άναψε το βερνίκι. Το είχα ξαναγράψει και εδώ μέσα... ΜΑΚΡΥΑ από κουκούλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Gianni$ said:

Άχ αυτές οι κουκούλες...

Έγώ έβαψα ουρανό και καπό από το πουθενά σκεπασμένο σε πυλωτή χωρίς ήλιο γιατί άναψε το βερνίκι. Το είχα ξαναγράψει και εδώ μέσα... ΜΑΚΡΥΑ από κουκούλες!

έτσι όπως έχουνε ψευτίσει τα βερνίκια οι εταιρείες τα τελευταία 10 χρόνια ότι και να πέσει πάνω αφήνει κουσούρι και στάμπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με τα φανάρια και την επίστρωση που έλεγα, το έψαξα και όντως εχουν ενα “protective UV coating to prevent yellowing or fading” γί αυτό και ηταν πένα και ηταν όπως οταν το αγόρασα, τα απλά φανάρια απο οτι κατάλαβα δεν το έχουν για αυτο συνήθως τα βλέπουμε κιτρινισμένα και θαμπά, ενώ δεν έχω δει ποτέ xenon έτσι!

Οπότε στην ουσία αυτο που έγινε είναι οτι την άκουσε το coating απο την ζέστη με την κουκούλα απο πάνω και οχι το πλαστικό γι’ αυτο έχει κάνει αυτη την «αράχνη» επιφανειακά χωρίς να έχει θολώσει-κιτρινίσει.

 

Οπότε προν το παρόν δεν τα πειράζω τα αφήνω ετσι να δω πώς θα εξελιχτεί και συγχρόνως ψάχνω να δω τι θα βρώ απο oem ανταλλακτικό, γιατι τα aftermarket απο οτι διάβασα έξω έχουν χάλια fitment και δεν ψήνομαι να φτιάξω ενυδρείο με ψαράκια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.