Jump to content
steliosh

Retrofit Πιτσιλιστήρια προβολέων σε MK5 TSi!

Recommended Posts

Πιτσιλιστήρια (πιτισλήθρες κατ' άλλους!) Έτοιμα!

Το όλο σκηνικό κράτησε περίπου 15 μέρες.
Η αρχική ιδέα ήταν να βρω και να μαζέψω τα δεκάδες ψιλολόγια από ξένα ή εγχώρια μαγαζιά (ξένα: Autodoc και τέτοια παρόμοια, εγχώρια: από καταστήματα με γνήσια ανταλλακτικά).
Το κόστος πλησίαζε τα 300 και βάλε!
Χαζολογώντας στο καρ, βρήκα ένα προφυλακτήρα ίδιο με το δικό μου, αλλά ΜΕ πιτσιλιστήρια πάνω!
Στην Πρέβεζα! Τον αγόρασα (100 ως εδώ).

 

118766460_1193124224398179_8333594983067


Στη συνέχεια λείπαν μια τρόμπα (το παγούρι μου έχει θέση για 2η τρόμπα και είναι και το μεγάλο των 5,5 λίτρων!), μια γωνίτσα να συνδεθεί η τρόμπα με τα υδραυλικά του προφυλακτήρα και μια τσιμούχα για την τρόμπα. (29 αυτά).
Τέλος, τα ηλεκτρικά. Εδώ ψωνίσαμε Kufatec που φτιάχνει ένα σκασμό καλωδιώσεις για retrofit. (48 αυτά).

 

IMG_20200903_143354.jpg


Δόθηκε ο προφυλακτήρας στον ζωγράφο (και όχι... βαφέα!) εξουσιοδοτημένου SEAT γνωστού μου καταστήματος και 3 μέρες μετά τοποθέτηση. (80 η βαφή).
Στην αρχή δεν παίξανε! Φτου! Ευτυχώς... βρήκα λύσεις στα VwVortex και δεν χρειάστηκε να ξαναβγεί ο προφυλακτήρας! Μια αλλαγή στην Κωδικοποίηση ήθελε!
Αρχικά φοβήθηκα ότι μπορεί να ήταν βουλωμένα τα μπεκ!

 

118700445_370869410596552_31044756619542

 

Ελάττωμα; Ναι το είπαν ΟΛΟΙ: Γίνεται κ@λ@ς το αμάξι, εδικά αν είναι φρεσκοπλυμένο!

 

IMG_20200903_213702.jpg


Υγεια!
Τελικό κόστος? Μικρότερο από το αρχικά υπολογισθέν, συν την ευκολία της "έτοιμης" μισής υδραυλικής εγκατάστασης!

 

http://steliosh.net/golf/lightswashers/index.html

 

Σε τρία μέρη!

 

Και Video φυσικά!

 

https://youtu.be/Wh9sbn7a8RA

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 ωραιος...αν και ρε φιλε δεν ξενερωνεις οταν στο κανει πο@@@@@να;;;θελω να πω αξιζει ολο αυτο;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο προηγούμενο αμάξι ειχα πιτσιλιστηρια ομολογώ οτι σε τέτοια σημείο το αμαξι δεν γινόταν μεσα στα νερά.

 

Δες αν τα μπεκ που εχουν μπορεις να τα ρυθμίσεις και να τα κάνεις να βαράνε ποιο χαμηλά 

 

Υγ

Διαφωνώ λίγο  και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη στο οτι δεν εχουν πρακτική αξία :wink:

 

Δοκίμασε τα εν κινήσει (και οχι σταματημένος) αν και εκει σου γεμίζει το αμάξι όλο με νερά οπως στην φωτογραφία που έβαλες.

Αλλά εν κινήσει 

 

ΥΓ 2

Ρε φίλε μια ερώτηση σε παρακαλώ.

 

Ειδα τον οδηγώ που εκανες με την εγκατάσταση και το τι υλικά θα χρειαστείς (με την ευκαιρία τα θερμά μου συγχαρητήρια τα χέρια σου πιάνουν :hi:)

Λύσε μου μια απορία η kufatec όταν αγοράζεις προϊόντα τους σου κάνουν και δώρο ενα σακουλάκι με ζελεδακια ????:crazy:

 

Γιατι καπου εχει ξανα παρει το μάτι μου κατι τετοιο με τα ζελεδακια 

Edited by OMINUS
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χάζεψα και τη σελίδα σου. ΜΠΡΑΒΟ σου για την υπομονή σου, τις γνώσεις αλλά και το μεράκι σου πάνω από όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2020 at 8:22 ΜΜ, OMINUS said:

Επειδή στο προηγούμενο αμάξι ειχα πιτσιλιστηρια ομολογώ οτι σε τέτοια σημείο το αμαξι δεν γινόταν μεσα στα νερά.

 

Δες αν τα μπεκ που εχουν μπορεις να τα ρυθμίσεις και να τα κάνεις να βαράνε ποιο χαμηλά 

 

Υγ

Διαφωνώ λίγο  και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη στο οτι δεν εχουν πρακτική αξία :wink:

 

Δοκίμασε τα εν κινήσει (και οχι σταματημένος) αν και εκει σου γεμίζει το αμάξι όλο με νερά οπως στην φωτογραφία που έβαλες.

Αλλά εν κινήσει 

 

ΥΓ 2

Ρε φίλε μια ερώτηση σε παρακαλώ.

 

Ειδα τον οδηγώ που εκανες με την εγκατάσταση και το τι υλικά θα χρειαστείς (με την ευκαιρία τα θερμά μου συγχαρητήρια τα χέρια σου πιάνουν :hi:)

Λύσε μου μια απορία η kufatec όταν αγοράζεις προϊόντα τους σου κάνουν και δώρο ενα σακουλάκι με ζελεδακια ????:crazy:

 

Γιατι καπου εχει ξανα παρει το μάτι μου κατι τετοιο με τα ζελεδακια 

Καλημέρα! (Σορρυ δεν το ειδα νωρίτερα!)

στην Ευρώπη είναι υποχρεωτικά δια νόμου, αν έχεις Xenon. Εγω εχω βάλει ρετροφιτ φανάρια με προτζέκτορες (Ζεφκ@ς) και λάμπες LED στα μεσαία (λευκές Philips στα μεγάλα και ομίχλης, για φουλ λευκό Look).

 

Δεν ρυθμίζονται. Η μάλλον... ρυθμίζεται μόνο το "μεσα-εξω" τους, λίγα χιλιοστά, ώστε να μην "παίζει" το καπάκι τους.

Ζελεδάκια... οχι, πρώτη φορά είναι (εχω πάρει 4 φορές καλωδιώσεις Kufatec μέχρι τώρα)!!!!.  

 

Εχουν κι' άλλο... ελάττωμα: Αδειάζει το 5,5λιτρο σε ένα βράδι! Πήγα σε μια συνάντηση Golf Maniacs, και όλοι θελαν να τα δούνε να... πιτσιλάνε! (Πιο πολύ σε κέρχερ φέρνει πάντως!). Οπότε... σε 20 λεπτά... άδειο! χαχα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.