Jump to content
zakbonza

Λαμπακι χαμηλής σταθμης υγρών ψυγειου

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, 

εδώ και 15 μέρες, μετά από 5-10 λεπτά οδήγησης, ανάβει στο ταμπλό η ένδειξη χαμηλής σταθμης υγρών. Κάνει 3 μπιπ  και αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Νερό έχει πάντα, γιατί το τσεκάρω συνέχεια. Το πήγα στον μηχανικό, τσέκαρε οτι όντως έχει νερά, κ ότι δεν έχει κάποια διαρροη, οπότε μου άλλαξε παγούρι. Τελικά και μετά την αλλαγή το λαμπάκι συνεχίζει και ανάβει και μου είπε ότι αν δεν ειναι και το παγούρι, τότε είναι όργανα, και να εύχομαι να μην είναι όργανα (λόγω κοστους μάλλον),  αλλά να μην ανησυχώ αρκεί να τσεκαρω ότι έχει πάντα υγρό. Απλά είναι εκνευριστικό να βλέπεις λαμπακι στο ταμπλό. Ξέρει κανείς τι εννοεί όταν λέει ειναι όργανα?   Να συμπληρώσω ότι τον μηχανικό τον εμπιστεύομαι απόλυτα.... και οι περισσότεροι ίσως να τον ξέρετε (ειναι σύνορα Αιγάλεω-Περιστερι). 

Edited by zakbonza
Link to comment
Share on other sites

@nikoskallithea γτ το λες αυτό?  Σκέψου ότι οταν  άναψε το. λαμπακι για πρώτη φορά, ημουνα εκτος Αθήνας, και. επειδή είχα αγχωθεί το. πηγα κ. τότε σε συνεργείο,  και μου είχε πει ακριβώς το ίδιο... οτι δηλαδή θέλει αλλαγή το. παγούρι. Θα μου πεις βέβαια... το παγούρι το άλλαξα... το λαμπάκι είναι ακομα εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ,  αλλά σχετικά με το θέμα που αναφέρω στην αρχή.... ότι δηλαδή εφόσον δεν είναι και το παγούρι το. πρόβλημα, σημαίνει ότι είναι στα οργανα.... ξέρεις τι παίζει?  

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρέπει να πας να το δουνε

Μπορεί να ειναι αισθητήρας, καλώδια κλπ, τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Αντλία πότε άλλαξες ? Είναι μανούρα, αλλά πρέπει να τη βγάλει μήπως έγινε κομμάτια η φτερωτή ή μια δουλεύει και μια όχι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν κανα χρόνο, άλλαξα ιμάντα αλλα δεν άλλαξα αντλία (βλακεια μου) γιατί μου είχαν πει ότι είναι μια χαρά....   τώρα δεν ξέρω....  Θερμοκρασία δεν ανεβάζει πάντως. Απλά μετά από λίγο,  ανάβει το λαμπακι. Και στο ιντερνετ που το ψάχνω,  όλοι για το παγούρι λένε. Εγω το. άλλαξα  αλλά δεν..... 

Link to comment
Share on other sites

Ποιες του μηχανικού να σου βάλει δοκιμαστικά τίποτε μεταχειρισμένα όργανα για να το κάνεις δοκιμή. Και αν δουλέψει, ε βάζεις καινούρια η κρατάς τα μεταχειρισμένα :-)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , doggy said:

Ποιες του μηχανικού να σου βάλει δοκιμαστικά τίποτε μεταχειρισμένα όργανα για να το κάνεις δοκιμή. Και αν δουλέψει, ε βάζεις καινούρια η κρατάς τα μεταχειρισμένα :-)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Θα μιλήσω πάλι μαζί του απο βδομάδα. Πάντως είναι γρίφος η όλη φάση....  να μην σηκώνει θερμοκρασία.... το νερό να γυρνάει κανονικά στο κύκλωμα.... να αλλάζω παγούρι (γιατί πιστεύαμε οτι απλα και έχει χαλάσει το φλοτερακι που έχει μέσα και δίνει λάθος πληροφορία)..... το παγούρι έχει κανονική ποσότητα νερού..... και πάλι να ανάβει το λαμπακι.   Δεν ξέρω μήπως απο κανεναν θερμοστάτη γίνεται ολο αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, zakbonza said:

Θα μιλήσω πάλι μαζί του απο βδομάδα. Πάντως είναι γρίφος η όλη φάση....  να μην σηκώνει θερμοκρασία.... το νερό να γυρνάει κανονικά στο κύκλωμα.... να αλλάζω παγούρι (γιατί πιστεύαμε οτι απλα και έχει χαλάσει το φλοτερακι που έχει μέσα και δίνει λάθος πληροφορία)..... το παγούρι έχει κανονική ποσότητα νερού..... και πάλι να ανάβει το λαμπακι.   Δεν ξέρω μήπως απο κανεναν θερμοστάτη γίνεται ολο αυτό... 

Στην αρχή το ίδιο σκέφτηκα και εγώ αλλά όπως είπες δεν φαίνεται να ανεβάζει θερμοκρασίες. Σε αυτή τη φάση δυστυχώς πας ψάχνοντας. Προσωπικά ίσως να άλλαζα θερμοστάτη πρώτα σαν πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

εστω κι ενα χιλιοστο να ειναι κατω απο το min αναβει το λαμπακι και σε μενα το ιδιο κανει...μην πειραξεις τπτ τσαμπα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.