Jump to content
TTmk1

Audi TT - Κοψίματα!!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου... έχω στην κατοχή μου ένα audi tt 2002 (150 αλογα mk1) και εχω κάνει μόλις σαν νεος ιδιοκτήτης 1000 χλμ ... Το αυτοκίνητο σε γενικές γραμμές μηχανικά δείχνει καλό και 1-2 μάστορες που το τσέκαραν είπαν ότι είναι οκει!!! Το προβλημά μου βέβαια είναι το εξής... Μια δυο μέρες μετά δοκίμασα να το "πατήσω", να δω και την επιτάχυνση του, με λίγα λόγια μια γεμάτη 2α-3η ταχύτητα... Παρατηρώ λοιπόν ότι στο τέρμα γκάζι (2α)  και ιδιαίτερα στις 2-2.500 στροφες το αμαξι κανει ενα μεγάλο κόμπιασμα-κόψιμο... σαν να σου τσιμπάει κάποιος το φρένο ένα πράγμα... απότομο, ξαφνικά μπορει να επανέρχεται και συνεχίζει να ανεβάζει στροφές.... γενικά ειναι κάτι το πολύ αισθητό... στην σταδιακη επιτάχυνση δεν το κάνει.. συνήθως συμβαίνει όταν οι στροφές είναι σχετικά χαμηλές και πατάς το γκάζι απότομα ή τέλος πάντων σε "χρονο που το αυτοκινητο δεν το περιμένει". Μετά απο 1-2 ελεγχους σε Ν75, σκάστρα, σωληνώσεις από μηχανικό δεν έχει εντοπιστεί κάτι... επίσης ο μάστορας είπε ότι στο αμάξι κολλάει στιγμιαια η πίεση κ μετά συνεχίζει να ανεβαίνει..... να σημειώσω επίσης ότι δεν υπάρχει καμία ένδειξη βλάβης σε vagcom και πως δεν φαινεται να μενει απο καυσιμο..

Έχει κάποιος καμία ιδέα; 

Σε επόμενο βήμα σκέφτομαι να αλλάξω μπουζί..

 

Ευχαριστώ!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστες

Διαρροες υποπιεσης

Αντλια - μπεκ

Μαφ

 

Και τουρμπινα για τζογο και πολλαπλη για ραγισμα

 

 

Αυτα με ελεγχο σε καποιον που ξερει, οχι με το δεν φαινεται, δεν θα βγαλεις ακρη

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.