Jump to content
NydriotisAs

Polo 6R T10 led

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. 
 

Θα ήθελα τις γνώσεις σας γιατί δεν βγάζω άκρη... προμηθεύτηκα 4x Τ10 led 5w canbus. Ξέκινησα και έβαλα τα πρώτα δύο στα πίσω φώτα για να ελέγξω και δεν μου εμφάνιζε ένδειξη καμένης λάμπας (όπως εμφανίζει το canbus), οπότε πιάνω και εγώ και βάζω τα άλλα 2 μπροστά, μόλις τα συνδέω και γυρνάω διακόπτη για να δω πως φαίνονται, βλέπω την ένδειξη του canbus. Υπάρχει κάποια διαφορά στα των μπροστινών λαμπτήρων για το canbus?? Ή κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

όταν λες πίσω που πίσω εννοείς?? 

 

είχα και εγώ Polo 6R 2010 και τα πίσω φώτα στο εσωτερικό δεν ήταν με λάμπες T10.

 

που τα έχεις τοποθετήσει??

 

για να σου εμφανίζει ένδειξη καμένης λάμπας.

 

τότε τα led που σου πούλησαν για canbus , δεν είναι can bus

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι του 2014!! 

 

Ανοίγοντας το πίσω φανάρι πάνω έχει την λάμπα των φρένων τύπου μπαγιονέτ στο κέντρο έχει μια Τ10 που είναι το πορείας (αν μπορώ να το πω έτσι) και κάτω έχω το φλας και το ομίχλης αριστερά όπισθεν δεξιά!!

 

Έχω δοκιμάσει κι άλλα Τ10 canbus στα πίσω φανάρια τα οποία ήταν μούφα... για αυτό με παραξένεψε...

Link to comment
Share on other sites

άρα έχεις τότε το 6C μιας και είναι του 2014.

 

μπορεί να φταίει το ότι είναι στο φανάρι και να το διαβάζει το canbus ως καμμένη.

 

στα φανάρια γενικά και σε φλας που τα led δεν είναι εργοστασιακά τα led του εμπορίου συμπεριφέρονται λίγο περίεργα στα μέρη αυτά 

 

κατά την γνώμη τζάμπα κόπος να βάλεις led σε τέτοια τμήματα του αμαξιού.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Για την ομορφιά το ήθελα όχι για κάτι άλλο... σε αλογόνου σε λευκό η αλήθεια είναι πως δεν έχω ψάξει... η εύκολη λύση είναι τα led..  σίγουρα στο μέλον που σκέφτομαι για led H4 που φοράω θα πρέπει να τα δω...

 

 

Υ.Γ ο σειριακός 6R γράφει... αν μετράει 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , NydriotisAs said:

Για την ομορφιά το ήθελα όχι για κάτι άλλο... σε αλογόνου σε λευκό η αλήθεια είναι πως δεν έχω ψάξει... η εύκολη λύση είναι τα led..  σίγουρα στο μέλον που σκέφτομαι για led H4 που φοράω θα πρέπει να τα δω...

 

 

Υ.Γ ο σειριακός 6R γράφει... αν μετράει 

μπορεί να κάνω λάθος και εγώ με τα 6C και 6R... 

 

κοιτα εγώ που είχα βάλει led στα μπροστινά φανάρια στο αμάξι (Τ10) είχα πρόβλημα από την πρώτη μέρα γιατί  μου έβγαζε ένδειξη καμμένης λάμπας. και το πρόβλημα δεν ήταν στο ότι η λάμπες δεν ήταν can bus αλλά στο ότι , λόγο θερμοκρασίας που αναπτύσσεται μέσα στο φανάρι από της λάμπες το led ζεσταινωταν  και ειχε ως αποτέλεσμα να βγάζει σφάλμα.

 

εεε μετά τα ξηλωσα και έβαλα λάμπες κανονικές αλλά σε αυτό τον τύπο

https://oil-stores.gr/osram-cool-blue-intense-xenon-look-2τμχ-4000k-12v-w5w-2825hcbi-02b?language=el-gr&currency=EUR&gclid=CjwKCAjw2Jb7BRBHEiwAXTR4javr3g1JZQ5ofVxXRZ9X1XXP2ti5EXbHeB5TxPhGtYEhJ64UedjAwRoCDdQQAvD_BwE

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.