Jump to content
cram

Νέα αγορά Tiguan

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός νέου tiguan r-line και έχω αρκετές απορίες. Επειδή είμαι επαρχία, νησιωτική περιοχή, έχουμε έναν αντιπρόσωπο και σε μια πρώτη βόλτα από εκεί μου πρότεινε ετοιμοπαράδοτο TIGUAN 1.5 TSI 130PS R-LINE.  Οπότε η 1η ερώτηση έχει να κάνει με την δύναμη του αυτοκινήτου. Είναι τα 130PS αρκετά για αυτό το αυτοκίνητο; Έχω ανεβάσει και τη προσφορά. Είναι γενικά καλή ή να το ψάξω και στην Αττική ώστε να βρω κάτι καλύτερο; Σε συζήτηση που είχα πάντως ο πωλητής μου είπε ότι "Αλλιώς θα σε κοιτάξουν αν το πάρεις από εδώ, αλλιώς από Αθήνα παρόλο που μπορείς να βρεις ελάχιστα καλύτερες τιμές".

 

Δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το r-line. Διαβάζωντας εδώ στο forum κάποιοι λέγανε για εσωτερικό πακέτο r-line. Είναι κάποιο εξτρα ή είναι μέσα στην έκδοση του αυτοκινήτου;

 

Τρίτη και τελευταία ερώτηση για τη χρηματοδότηση.

Στο 4all Auto credit μου δίνει. 

Για αυτοκίνητο αξίας 27.190 μου δίνει 3.5% επιτόκιο για 48 μήνες πληρώνοντας 159,07€ δόση + προκαταβολή 13440€ μας περισεύουν 12264€ σαν τελευταία δοση Baloon. Αυτή λέει επαναχρηματοδοτείται στο τέλος και μπορώ να κρατήσω το αυτοκίνητο ή να το δώσω πίσω (κάτι san leasing) έχοντας βέβαια πληρώσει ~20000€ για τα 4 χρόνια χρήσης ή τελευταίο να δώσει το αυτοκίνητο πίσω σαν προκαταβολή για το επόμενο με αυτή τη τιμή. Έχει ιδέα κανείς αυτή η τελευταία δόση με τι επιτοκιο επαναχρηματοδοτείται; Στο τέλος θα πληρώνουμε δόσεις για πάντα :-) Γενικά εσείς τι χρηματοδοτικό χρησιμοποιήσατε;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. 

 

tiguan.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η εκπτωση των 1.500 ευρω, θεωρω οτι ειναι καλη. Τα 130 αλογα θεωρω οτι ειναι οριακα, αλλα αν δεν ενδιαφερεσαι να βαλεις φωτια στην ασφαλτο, δεν θα εχεις προβλημα. Θα μπορουσες να μας βρεις καπου τι περιλαμβανει αυτην τη στιγμη το συγκεκριμενο μοντελο ως standard εξοπλισμο; Πηρα το advance + εξτρα πριν 1.5 χρονο, οποτε πιθανοτατα θα εχουν αλλαξει καποια πραγματα. Τοτε, το r-line αφορουσε μονο αισθητικες αλλαγες.

Επισης, εχε υποψιν σου οτι θα παιζουν γενικα καλες τιμες σε tiguan,  διοτι αναμενεται το facelift μοντελο

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Patroklos said:

Περιμενε το καινουργιο

περα απο την χαρα οτι θα ειναι το "νεο μοντελο", πρακτικα δεν εχω δει διαφορες σοβαρες. Μονο αν καποιος ενδιαφερεται για την phev εκδοση, αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα ακριβουτσικη

Edited by forza
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , forza said:

περα απο την χαρα οτι θα ειναι το "νεο μοντελο", πρακτικα δεν εχω δει διαφορες σοβαρες. Μονο αν καποιος ενδιαφερεται για την phev εκδοση, αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα ακριβουτσικη

Εχει διαφορες + οταν θα παει να το πουλησει θα εχει χασει λιγοτερα λεφτα.

 

Μπειτε VW.de  και δειτε  το καινουργιο.

 

Το δικο μου παραδειγμα το βγαζει τωρα με 200 αλογα Πετρελαιο απο 190.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει video reviews και το μεγάλο στο auto gefuehl. Δεν είναι σημαντική διαφορά το νέο τιμόνι και οι capacitative διακόπτες για τον κλιματισμό.
Ναι, θα πετύχει καλύτερη τιμή όταν θα έρθει η ώρα να το πουλήσει, αλλά έχει σημασία και τι διαφορά τιμής θα έχει το νέο από το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.