Jump to content
OMINUS

καταλληλη βενζινη

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά από το προηγούμενο αμάξι diesel που είχα, πριν από μερικα χρόνια, έχοντας βάλει shell Vpower diesel το καύσιμο από τον κρύο πάγωσε μέσα στο ρεζερβουάρ...

Περίμενα μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί να ξεπαγωσει για να μπορέσω να βάλω μπροστά το αμάξι.

Μετά το πλάκωσα στο αντιπαγωτικο , να μην έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά που λένε ότι και καλά δεν παγώνει στο κρύο κτλ.

 

Και πείσεις με v power diesel , εγώ είχα παρατηρήσει ένα ποιο άγριο κινητήρα ποιο θορυβώδες (Να το πω έτσι)

 

Με ένα όμως καύσιμο που είδα πολύ μεγαλη διαφορά και σε κατανάλωση και λειτουργία ήταν με το jetoil jet premium diesel 

Πολύ Ανώτερο καύσιμο σε diesel όσες φορές έβαζα ήταν λες είχα άλλο αμάξι...:thumbsup2:

 

 

ΥΓ 

 

Δεν ξέρω τι έχει γίνει με την Jetoil πλέον???

 

Έχει κλείσει η την πήρε άλλος την εταιρία? Ξέρει κανείς κάτι?

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , forza said:

Για βενζίνη έχετε να μοιραστείτε εντυπώσεις;

Εγώ βάζω να σου πω την αλήθεια shell (μάλλον 98αρα) πλέον που έγινε .

 

Και EKO ευχαριστημένος και με της 2 και πάντα από εταιρικό πρατήριο ! 

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ίσως η EKO να βγάζει λίγο παραπάνω χιλιόμετρα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΟ απλή ή 100αρα;
Έχω δοκιμάσει 100αρες από ΕΚΟ και BP. Βλέπω λίγο παραπάνω γκάζι και το ντεπόζιτο βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα, αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι και η ΕΚΟ έχει αρχίσει να προμοταρει πολύ την 100αρα της. Πριν το έκανε μόνο η shell αυτό (σε βαθμό ενοχλητικό)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω να σου πω την αλήθεια shell (μάλλον 98αρα) πλέον που έγινε .
 
Και EKO ευχαριστημένος και με της 2 και πάντα από εταιρικό πρατήριο ! 
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ίσως η EKO να βγάζει λίγο παραπάνω χιλιόμετρα.
 
 
Και γω έχω στραφεί στην 98αρα της shell αν είναι τόσο...γτ βλέπω ίδια σχεδόν συμπεριφορά με την 100αρα bp και κατά διαστήματα εναλλακτικά βάζω 100αρα bp.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , forza said:

ΕΚΟ απλή ή 100αρα;
Έχω δοκιμάσει 100αρες από ΕΚΟ και BP. Βλέπω λίγο παραπάνω γκάζι και το ντεπόζιτο βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα, αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι και η ΕΚΟ έχει αρχίσει να προμοταρει πολύ την 100αρα της. Πριν το έκανε μόνο η shell αυτό (σε βαθμό ενοχλητικό)

Και στα 2 απλή βενζίνη (κανονική δηλαδή) 

 

Θέλω να δοκιμάσω να σου πω την αλήθεια, την BP αυτή που διαφημίζει, (που έχει κάτι σκυλοψαρα και κοκοβιους μέσα της):crazy:8P και τρώνε τη  βρωμιά 

 

Επίσης αυτό που λες ότι με την 100αρα ότι βγάζει χιλιόμετρα περισσότερο,  εγώ ΔΕΝ το έχω δει ποτέ αυτό πράγμα όσες φορές έχω βάλει όλα αυτά τα χρόνια σαν νερό τελειώνει...

3 λεπτά πριν , gianniskar said:

Και γω έχω στραφεί στην 98αρα της shell αν είναι τόσο...γτ βλέπω ίδια σχεδόν συμπεριφορά με την 100αρα bp και κατά διαστήματα εναλλακτικά βάζω 100αρα bp.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Όπως το είπε ΑΝ είναι τόσο, και τι μας πουλάνε...

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2020 at 12:18 ΠΜ, gianniskar said:

Και γω έχω στραφεί στην 98αρα της shell αν είναι τόσο...γτ βλέπω ίδια σχεδόν συμπεριφορά με την 100αρα bp και κατά διαστήματα εναλλακτικά βάζω 100αρα bp.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σε ρωτήσω Γιάννη.

 

Έχεις βάλει καθόλου στην βενζίνη κανένα πρόσθετο βενζίνης, τιποτα ενισχυτικά οκτανίων???

 

Αν έχεις βάλει έχεις καταλάβει καμία διαφορά.:unsure: 

 

Η και όποιος άλλος έχει βάλει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έβαλα κτ γτ από μια έρευνα αγοράς που έκανα καλύτερα να βάζω 100αρα ή 98αρα.δε συμφέρει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , gianniskar said:

Δυστυχώς δεν έβαλα κτ γτ από μια έρευνα αγοράς που έκανα καλύτερα να βάζω 100αρα ή 98αρα.δε συμφέρει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι έχεις ένα δίκιο νομίζω, μια η άλλη έρχεται  αν το δούμε από άποψη χρημάτων.

 

Link to comment
Share on other sites

ποια βενζινη ειναι καλυτερη για 1.6 fsi? εχω ακουσει για 100αρα εχει καλυτερη αποδοση....και γενικα για τετοιους κινητηρες

Link to comment
Share on other sites

Η 100αρα γενικά έχει καλύτερη απόδοση σε όλους τους τύπους κινητήρων βενζίνης άσχετα με την μάρκα και τον τύπο κινητήρα.

 

Εγω βάζω αραιά και που , ειναι βέβαια ποιο ακριβή σαν τιμή,  αλλα μόλις βάλεις, μετα απο μερικά χιλιόμετρα το μοτέρ μεταμορφώνεται.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

άποψη μου είναι πως εάν η 100άρα ήταν όντως 100άρα δεν θα μπορούσαμε να την χρησιμοποιούμε απροβλημάτιστα χωρίς ρύθμιση αφού τα απλά είναι ρυθμισμένα για 95 και εάν ελέγξεις τη τάπα θα βρεις ποια συνίσταται. Πιο καθαρή ίσως!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως και σε απλά μοτερ (οχι turbo) σε toyota vvti και citroen με 100αρα έβλεπα διαφορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , passatfsi said:

να τολμησω να ρωτησω ποια εταιρεια προτιματε?

εγώ βάζω πάνω κάτω 3 μάρκες Shell -BP- Avin 

 

λίγο ποιο πολύ Shell, λόγο κοντινής απόστασης από το σπίτι μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eβαζα Shell απο το προηγουμενο μου ι.χ και συνεχισα και στο Passat οταν το πηρα.Καποιες φορες εβαζα 100αρα καποιες οχι..Οταν εβαζα την απλη καταλαβαινα την μειωμενη αποδοση του κινητηρα κ ακουγα τα εκνευριστικα πυρακια,οκ ελεγα γτ στην ταπα το αναφερει θελει 98αρα...Καπου αρχισε να χαλαει η συνταγη καλη βενζινη(για την 100αρα εννοω)-ωραια αποδοση,ειχε παραγινει και το πρηξιμο των πωλητων να σου βαλω 100αρα εχουμε προσφορα την 100αρα...Εβαζα 100αρα κ ακουγα παλι πυρακια...μια μερα ηρθε στο μαγαζι που δουλευω ενας υπαλληλος της Shell και τον ρωταω χυμα τι παιζει με τη Shell k μου λεει τι εννοεις..του εξηγω και μου απαντα ξερα κ κοφτα:"Φιλε με τη Shell πλεον παιζει ρολο που βαζεις"...Παω στο συνεργειο για ασχετο λογο και μου λεει ο μαστορας φερτο διπλα,μπαινω βαζω 1η κ χτυπανε πυρακια..καταβαινω μου λεει γτ χτυπαν πυρακια τι βενζινη βαζεις;του λεω shell η 100αρα η 97αρα...και μου λεει ΚΟΦΤΗΝ αστο να αδειασει κ δοκιμασε Εκο κ βαλε επιτηδες την απλη κ πες μου,εμεις στα δικα μας ολοι εκο βαζουμε μου λεει...Εχει τωρα 3+ χρονια που ησυχασε το κεφαλι μου απο τα πυρακια...προσωπικα βαζω την 100αρα...Ο αδερφος μου σε 1.8Τsi πιστος στη Shell...του λεγα βαλε εκο τπτ εκει shell..ε πριν λιγες μερες πηρε την τρομπα βενζινης στο χερι(440 ευρω)..τη βγαζει ο μηχανικος κ ηταν σκετη λασπη,τι βενζινη βαζεις του λεει..

Link to comment
Share on other sites

Το που βάζεις όντος παίζει μεγάλο ρόλο,  εγώ προσωπικά  ψάχνω για πρατήρια "Εταιρικά" και πάντα σε συγκεκριμένα.

Ομολογώ οτι απο το 2010 εως και σήμερα σε 2 πρατήρια Shell τα οποια είναι εταιρικά και σε Βενζίνη και diesel δεν αντιμετώπισα ουδέποτε πρόβλημα.

 

Στην περίπτωση ομως της shell εκεί λίγο πολύ έχουν ακουστεί και γραφτεί για προβλήματα με αντλίες...:unsure:

 

Άβυσσος η ψυχή της shell 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο θα ήταν να παρατηρείτε και την εσωτερική κατάσταση του φίλτρου καυσίμου μετά την αντικατάσταση του.

Δεν προδικάζει την ύπαρξη ή μη της κάθε λογής νοθείας αλλά για τή λάσπη κάτι θά μας πει.

Και κάτι άλλο :

Η βενζίνη "100 οκτανίων" είναι ελληνική πατέντα , στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο θα ήταν να παρατηρείτε και την εσωτερική κατάσταση του φίλτρου καυσίμου μετά την αντικατάσταση του.
Δεν προδικάζει την ύπαρξη ή μη της κάθε λογής νοθείας αλλά για τή λάσπη κάτι θά μας πει.
Και κάτι άλλο :
Η βενζίνη "100 οκτανίων" είναι ελληνική πατέντα , στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει.

Με όλο το σεβασμό, κάνεις λάθος. Ήμουν Αγγλία για 7 χρόνια και οι μεγάλες εταιρίες πουλάνε ενισχυμένο καύσιμο π.χ. Vpower.
Βέβαια εκεί έχουν και άλλα στάνταρ για την απλή βενζίνη, δεν γίνονται εύκολα νοθείες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία υπάρχουν τρεις τύποι βενζίνης:

  - Premium Unleaded (95 RON)

– Super Unleaded (97 / 98 RON)

– Premium Fuels (e.g. Shell V-Power)

Οι δύο πρώτοι τύποι είναι αυτοί που χρησιμοποιούνται περισσότερο με την 95αρα να κατέχει τή μερίδα του λέοντος.

Τα premium fuels όπως η αγγλική V-Power είναι σπάνια χρησιμοποιούμενη και δεν έχει τόν χαρακτηρισμό 100 οκτανίων.

Αναφέρεται (κάπως ανεπίσημα) ως 99 οκτάνιων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία υπάρχουν τρεις τύποι βενζίνης:
  - Premium Unleaded (95 RON)
– Super Unleaded (97 / 98 RON)
– Premium Fuels (e.g. Shell V-Power)
Οι δύο πρώτοι τύποι είναι αυτοί που χρησιμοποιούνται περισσότερο με την 95αρα να κατέχει τή μερίδα του λέοντος.
Τα premium fuels όπως η αγγλική V-Power είναι σπάνια χρησιμοποιούμενη και δεν έχει τόν χαρακτηρισμό 100 οκτανίων.
Αναφέρεται (κάπως ανεπίσημα) ως 99 οκτάνιων.

Α, εννοείς πως το «100 οκτάνια» στην Ελλάδα ξεκίνησε για λόγους μάρκετινγκ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , GolfMk5Fan said:


Α, εννοείς πως το «100 οκτάνια» στην Ελλάδα ξεκίνησε για λόγους μάρκετινγκ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό ακριβώς!

Στην Ελλάδα γίνεται σαφής κατάχρηση του χαρακτηρισμού ως "κατοσταρας".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς!
Στην Ελλάδα γίνεται σαφής κατάχρηση του χαρακτηρισμού ως "κατοσταρας".

Κατάλαβα! Συγνώμη για την παρανόηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.