Jump to content
OMINUS

καταλληλη βενζινη

Recommended Posts

Και εγώ στο αυτοκίνητο μου 1.0 tsi 115αλογα βλέπω καλή απόδοση με 95/100 bp.. απογοήτευση η vpower αλλά πολύ καλή η 100αρα της shell βέβαια από πρατήριο που εμπιστεύομαι μόνο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , gianniskar said:

Και εγώ στο αυτοκίνητο μου 1.0 tsi 115αλογα βλέπω καλή απόδοση με 95/100 bp.. απογοήτευση η vpower αλλά πολύ καλή η 100αρα της shell βέβαια από πρατήριο που εμπιστεύομαι μόνο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αυτο ειναι το βασικότερο και το ποιο σημαντικό :wink::good:.

Και σε γενικές γραμμές,  η καλή βενζίνη η πετρέλαιο , θα το δείτε στο σύνολο στο πόσο κάψατε (κατανάλωση) και τι χιλιόμετρα σας έβγαλε.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο  αν για χρονια στο 1.6 εβαζα 95 πχ? και πλέον βαζω 100αρα? βλεπω διαφορα παντως αλλη αποδοση απλα μην εχει προκαλεσει καποια φθορα στο μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εχω εδώ και 1-2 μήνες που βαζω ΕΚΟ Premium ( 98 ) και μου φάνηκε "ένα κλικ" καλύτερη από την Crystal της ΕΛΙΝ που έβαζα.

 

Δεν είμαι η μηχανικάρα που καταλβαίνει τους κινητήρες από τον ήχο αλλά έχω αυτήν την αίσθηση. 

Link to comment
Share on other sites

EKO k BP 98 βάλτε και θα με θυμηθείτε ! Οπότε βάζω shell σε οποιαδήποτε πρατήριο το αυτοκίνητο δεν πάει και ανεβαίνει η κατανάλωση 1.5 λίτρο /100 ... 200.000 σε passat fsi . Η 98 vpower είναι χειρότερη και από την απλή 95αρα eko κ bp ... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EKO k BP 98 βάλτε και θα με θυμηθείτε ! Οπότε βάζω shell σε οποιαδήποτε πρατήριο το αυτοκίνητο δεν πάει και ανεβαίνει η κατανάλωση 1.5 λίτρο /100 ... 200.000 σε passat fsi . Η 98 vpower είναι χειρότερη και από την απλή 95αρα eko κ bp ... 
 
Δουλεύεις στην εκο?
Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2020 at 12:42 AM, passatfsi said:

ποια βενζινη ειναι καλυτερη για 1.6 fsi? εχω ακουσει για 100αρα εχει καλυτερη αποδοση....και γενικα για τετοιους κινητηρες

 

Πάντως σε ένα Golf V που είχα με τον 1,6 FSI, είχε υπόδειξη να βάζεις από 98 οκτάνια και πάνω...

Οπότε κατέληξα να βάζω την ακριβή των 100 ή την μεσαία των 98...

Σε νησί που έτυχε να βάλω 95 λόγω έλλειψης των παραπάνω είχα λαμπάκι κινητήρα...

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , Hellas4x4 said:

 

Πάντως σε ένα Golf V που είχα με τον 1,6 FSI, είχε υπόδειξη να βάζεις από 98 οκτάνια και πάνω...

Οπότε κατέληξα να βάζω την ακριβή των 100 ή την μεσαία των 98...

Σε νησί που έτυχε να βάλω 95 λόγω έλλειψης των παραπάνω είχα λαμπάκι κινητήρα...

φαντασου τα βενζιναδικα στην εθνικη οδο....η θα κλεψουν στην ποιοτητα η στην ποσοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.