Jump to content
Akhsn

Σκαστρα

Recommended Posts

Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση εχω παρει το polo το r line το 1000cc 115hp  του 2020.....και θέλω να τοποθετήσω σκαστρα..... γνωρίζεται αμα υπάρχει εργοστάσιακη ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από το εργοστάσιο φοράει Wastgate που είναι ηλεκτρονική σκαστρα.

Δες εδώ https://www.awesomegti.com/shop-by-car/volkswagen/up/forge-motorsport-dump-valve-kit-vw-up-gti-and-1-0tsi/

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως το εχω πάρει δεν την φοράει πάνω.... σκεφτόμουν να βαλω του εμπορίου αλλα μετά σκέφτηκα να δω αμα υπάρχει της vw εργοστάσιακη καιγια την εγγύηση και θεμα λειτουργίας.... 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από το εργοστάσιο φοράει Wastgate που είναι ηλεκτρονική σκαστρα.

Δες εδώ https://www.awesomegti.com/shop-by-car/volkswagen/up/forge-motorsport-dump-valve-kit-vw-up-gti-and-1-0tsi/

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk








Λοπον :
ειναι waste gate , ουτε west ουτε wast.
Waste-> Απορρίμματα - απόβλητα

Ειναι η πόρτα εξοδου των καυσαερίων απο το μαντεμι της τουρμπινας.
Στα τελευταια μοντελα ελεγχεται ηλεκτρικα αντι συστηματος ελατηριου και με υποπιεση - πιεση μεσω Ν75 η boost control.


Η σκαστρα είναι κατι διαφορετικό, απελευθερωνει τη μη απαραίτητη ποσότητα εισερχομενου αέρα μεχρι και το turbo housing (inlet) οταν δεν χρειαζεται στο κύκλωμα αναλόγως φορτίου.



Απο το εργοστασιο το συγκεκριμενο, δεν φοραει σκαστρα, μπορει να μπει ομως κιτ οπως σωστα παρεθεσες το λινκ της forge!

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Λοπον :
ειναι waste gate , ουτε west ουτε wast.
Waste-> Απορρίμματα - απόβλητα

Ειναι η πόρτα εξοδου των καυσαερίων απο το μαντεμι της τουρμπινας.
Στα τελευταια μοντελα ελεγχεται ηλεκτρικα αντι συστηματος ελατηριου και με υποπιεση - πιεση μεσω Ν75 η boost control.


Η σκαστρα είναι κατι διαφορετικό, απελευθερωνει τη μη απαραίτητη ποσότητα εισερχομενου αέρα μεχρι και το turbo housing (inlet) οταν δεν χρειαζεται στο κύκλωμα αναλόγως φορτίου.



Απο το εργοστασιο το συγκεκριμενο, δεν φοραει σκαστρα, μπορει να μπει ομως κιτ οπως σωστα παρεθεσες το λινκ της forge!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Με δικασες δάσκαλε ένα e έφαγα έχεις καθόλου άποψη για το Κιτ και αν θα υπήρχε κάποιο ουσιαστικό κέρδος? Οι σωλήνες αυτοί είναι καλύτεροι από τους μαμά η θα φουσκώνουν και θα ξεφουσκώνουν?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό ήθελα να ξέρω αμα υπάρχει καποιο αλλο κιτ εργοστάσιακο. Και να μην δημιουργη πρόβλημα στο αμάξι

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μπει και της rtmg η universal σκαστρα με τις αναλογες σωληνωσεις. Της forge δεν εχει δειξει να εχει καποιο κουσουρι μεχρι στιγμης παντως. Οπως και να εχει ειναι λιγο αχρηστη λειτουργικα η σκαστρα αν δεν πας για υβριδιο ή μεγαλυτερη τουρμπινα. Αν σου αρεσει απλα ο ηχος μπορεις να ξεκινησεις με μια εισαγωγη και επειτα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2020 at 11:35 PM, gianniskar said:

Νομίζω από το εργοστάσιο φοράει Wastgate που είναι ηλεκτρονική σκαστρα.

Δες εδώ https://www.awesomegti.com/shop-by-car/volkswagen/up/forge-motorsport-dump-valve-kit-vw-up-gti-and-1-0tsi/

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

βλέπω το σαράκι της βελτίωσης έχει αρχίζει να σε τρώει φίλε μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το σαράκι της βελτίωσης έχει αρχίζει να σε τρώει φίλε μου
Καλά τα βλέπεις Φεβρουάριο έχουμε γενέθλια λήγει η εγγύηση..να δούμε τι δωράκι θα κάνω

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, gianniskar said:

Καλά τα βλέπεις Φεβρουάριο έχουμε γενέθλια λήγει η εγγύηση..να δούμε τι δωράκι θα κάνω emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

έλα ρε τι λες πότε πέρασε ο καιρός :shok: άντε να αρχίσουμε σιγά σιγά....να εδώ οι πατριώτες στο κάνουν υβριδικό https://www.r-tmg.com/el/turbo-1-0tsi-ea211-190hp.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.