Jump to content
black1180

Πρόβλημα με την Τουρμπίνα...

Recommended Posts

Τα τελευταία πρωινά παρατηρούσα τρέμουλο και την γνωστή βλάβη κινητήρα 

cylinder 1: misfire detected p0301 μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστή εννοείται μαζί με λάδι φίλτρο και φίλτρο κινητήρα, βγάζοντας την σκάστρα παρατηρώ αυτό στην φτερωτή της τουρμπίνας... Vw jetta mk5 1.4 tsi 140hp (πρόγραμμα στάδιο 1 από το 2014) εδώ να προσθέσω ότι η απόδοση του αυτοκινήτου δεν έχει πέσει καθόλου. 

IMG_20201127_211909.thumb.jpg.42327f14d1e7f6384c669ad56d438a0d.jpg

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??? 

Ευχαριστώ. 

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , black1180 said:

Που μπορώ να το βρω ρε φίλε???

Από  τη  φτερωτή  μέχρι  πάνω  στην  κορώνα  κάποιου  εμβόλου. Όσο  πιο  βαθειά  τόσο  χειρότερα  και  πιο  καταστροφικά. Ο  επισκευαστής  δεν  θα  πρέπει  να  προχωρήσει  καν  στην  εκκίνηση  του  μοτέρ,  αν  δεν  βρεθεί  το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η  φτερωτή  είναι  χτυπημένη  πρόσφατα,  γιατί  το κόψιμο  είναι  καθαρό.

Μια  κάμερα  για  έλεγχο  σε  κάθε  κύλινδρο (από  την  μπουζότρυπα), θα  εξασφαλίσει  αν  το  κομμάτι  έχει  φτάσει  στο  απροχώρητο. Αν  το  εσωτερικό  είναι  καθαρό, τότε  λύσιμο  από  μηχανικό κομμάτι- κομμάτι, μέχρι  να  βρεθεί.

Χωρίς  έλεγχο  και  λύσιμο  δεν  πρόκειται  να  βρεθεί. Εάν  νομίζεις  ότι  μπορείς  να  κάνεις  τα  ανωτέρω  με  ασφάλεια, τότε  προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μείνει ακίνητο? Η να πάω αύριο στην δουλεία μου με προσοχή? Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Η  μηχανή  δεν  πρέπει  να  τεθεί  σε  λειτουργία  μέχρι  την  πλήρη  αποκατάσταση  της  βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι... με έπιασε η καρδιά μου. Πώς έγινε αυτό? Έπαιζε η τουρμπίνα πρίν? Το κομμάτι με λίγη τύχη δεν έχει πέραση μέσα (έτσι θέλω να πιστεύω :shok:). Εύχομαι περαστικά.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το κολλαρο του charge pipe προς το ic και ψαξε συνηθως εκει εχει κομματια και στα fins του i/c. 99%
Μετα ψαξε στην πλαστικη σωληνα που ανεβαινει απο ic στην πεταλουδα.

Η μπηκαν σκονες ή εχει χάσει το ζυγισμα απο φθορα στα θρος και δαχτυλιδια και αρχισε να κοβει κομματάκια απο τη φτερωτη έτσι κι αλλιως θελει επισκευη οποτε θα παει συνεργειο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έλεγχος turbo κάθε χρόνο και προληπτική επισκευή κάθε 80.000χλμ?

Ερώτηση πυρήνας TURBO της MEAT & DORIA είναι καλός? Για τον BMY.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS άνοιξα σήμερα στην εισαγωγή του turbo και κάτι δεν μου κάθεται καλά στις εικόνες. Επίσης έχει ένα απειροελάχιστο τζογο.  *Το αμάξι λειτουργεί άψογα και τουρβίζει ολόσωστα.

 

 

 

 

20201202_140712.jpg

20201202_140612.jpg

 

Σας φαίνεται οκ? Έβαλα το δάκτυλο μέσα και ειναι εντελώς λείο. Ίσως παιδιά να μου φαίνεται γιατί έχω αρχίσει τα τροπάρια και έχω κατεβάσει εικονίσματα να μην εχει κάτι. *Έχει γίνει επισκευή ολική στο turbo από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη προληπτικά λόγο 90.000χλμ στην αντιπροσωπεία της ΚΑΡΕΝΤΑ.

ΤΡΈΜΩ ΟΛΌΚΛΗΡΩΣ!!!

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

φαινεται λιγο κρυωμενη...με λιγο ντεπονακι θα γινει περδικι...ασε μας ρε μαν....πλακα κανεις;;;μια χαρα φαινεται...αφου δουλευει και καλα χαλαρωσε και απολαυσε

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ τρέμω με την επισκευή τούρμπο στην αντιπροσωπεία, τη στιγμή που είναι τοις πάσοι γνωστό ότι οι αντιπροσωπείες δεν έχουν εργαλεία για τέτοια πράγματα. Να ρωτήσεις Την καρεντα σε ποιον τουρμπίνα τις πάνε για επισκευή για να πιστοποιήσεις τι κανανε. Αν δε βγάζει άσπρο καπνό στο ρελαντί και δεν έχει τζόγο ΜΕΣΑ ΕΞΩ , μη την πειράξεις.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , turbomaniac said:

Εγώ πιο πολύ τρέμω με την επισκευή τούρμπο στην αντιπροσωπεία, τη στιγμή που είναι τοις πάσοι γνωστό ότι οι αντιπροσωπείες δεν έχουν εργαλεία για τέτοια πράγματα. Να ρωτήσεις Την καρεντα σε ποιον τουρμπίνα τις πάνε για επισκευή για να πιστοποιήσεις τι κανανε. Αν δε βγάζει άσπρο καπνό στο ρελαντί και δεν έχει τζόγο ΜΕΣΑ ΕΞΩ , μη την πειράξεις.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Σιγά μην δίνει η κάθε αντιπροσωπία τα στοιχεία  των συνεργατών της στους πελάτες.

Πριν πολλά χρόνια μου κοπάνησαν το αυτοκίνητο που είχα τότε.

Το πήγα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που γίνονταν η συντήρηση του.

Το συνεργείο ήξερα δεν είχε φαναρτζίδικο. Το παρέλαβα επισκευασμένο.

Η απόδειξη που πλήρωσα ήταν του εξουσιοδοτημένου συνεργείου και όχι του συνεργαζόμενου φαναρτζή.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, επειδή άλλαζες το λάδι κινητήρα κάθε 10.000 ΚΜ, γιαυτό καταστράφηκε η τουρμπίνα; Σοβαρά τώρα; Ποιος σου είπε τέτοιο πράγμα;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , topmar said:

Δηλαδή, επειδή άλλαζες το λάδι κινητήρα κάθε 10.000 ΚΜ, γιαυτό καταστράφηκε η τουρμπίνα; Σοβαρά τώρα; Ποιος σου είπε τέτοιο πράγμα;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


 

αν σου φαίνεται αυτό παράξενο που να είχες ακούσεις αυτό που μου έιχε πει εμένα γνωστός μαντράς με μεταχειρισμένα αμάξια για τα TSI μοτερ πέρι  λαδιού

 

για γέλια και για κλάματα είναι κάποιοι...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , topmar said:

Δηλαδή, επειδή άλλαζες το λάδι κινητήρα κάθε 10.000 ΚΜ, γιαυτό καταστράφηκε η τουρμπίνα; Σοβαρά τώρα; Ποιος σου είπε τέτοιο πράγμα;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


 

Ψάχνω  να  βρω  τη  δημοσίευση  για  τα λάδια στα  10Κκm. Που  είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω  να  βρω  τη  δημοσίευση  για  τα λάδια στα  10Κκm. Που  είναι;
Την έσβησε και άλλαξε το κείμενο του ποστ του....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.