Jump to content
thodorix

Ταπετσαρίες-ουρανός πεσμένες

Recommended Posts

Καλημέρα!

Πέρυσι έφτιαξα τον ουρανό του Polo 1.2 TSI 2010 που ξαφνικά...κρέμασε σε σημείο που δεν έβλεπα πίσω απο τον καθρέπτη. ¨εβαλα πινέζες αρχικά,φυσικά το έφτιαξα σε ταπετσέρη άμεσα. Έπαθα αυτά που κορόιδευα σε γιαπωνέζικα κλπ, τα λούστηκα.

Μου ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι που λένε.

 

Η ιστορία συνεχίζεται, καθώς οι ταπετσαρίες ΚΑΙ απο τις πόρτες αρχίζουν και ξεκολλάνε απο το τοίχωμα, με αποτέλεσμα να φαίνεται μια αηδία.

 Συμβαίνει γενικά αυτό παιδιά?

Το πόσο πέφτει η ποιότητα κατασκευής φαίνεται και απο το γεγονός πως το σύστημα χειρολαβή-τεμπέλης της πόρτας δεν είναι βιδωτό, ούτε καν κουμπωτό, 

αλλά απλά κολλημένο, με αποτέλεσμα να με απωθεί να πάω να μου το ξεκολλήσουν και να το κολλήσουν εξ αρχής και να τρίζει σαν παλιοκάροτσο στις λακούβες.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα η χειρολαβές που αναφέρεις στην ταπετσαρία απο της πόρτες στα περισσότερα αμαξια ανεξάρτητους μάρκας ειναι κολλημένα.

 

δεν ειναι ακριβώς όμως  κολλημένα με την έννοια οτι ειναι με κόλα.

Στα σημεία που φτιάχνονται απο τα καλούπια τους αν παρατηρήσεις της κολλήσεις που εχουν ειναι σαν έχεις λιώσει πλαστικό.

 

 

Στον ουρανό γενικά ειναι λίγο λαχείο, σε polo 6R εχει τύχει να δω polo που ειχε ξεκολλήσει το ύφασμα απο τον ουρανό.

 

Δυστυχώς πολλή παράγοντες μπορει να οφείλονται στο ξεκωλημα.

 

Ενας μεγάλος εχθρός ειναι δυστυχώς ο ήλιος,  και ο αμέσως επόμενος ειναι ο βιολογικός καθαρισμός.

 

 

 

Μην αγχώνεσαι και πολύ,  σε αλλες μάρκες και πολυ ποιο νεα αυτοκίνητα απο το δικο σου εκει να δεις μαύρα χάλια που έχουν και σε πολυ χειρότερη κατάσταση...

 

 

Και στου πατέρα μου το αμαξι (αν σε παρηγορεί αυτό) εχουν ξεκολλήσει τα υφάσματα απο της πόρτες εδω και μερικά χρόνια  και ειναι μοντέλο του 2004 και citroen (οχι οτι εχουν κατι κακό τα citroen) 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 3:58 ΠΜ, thodorix said:

Έπαθα αυτά που κορόιδευα σε γιαπωνέζικα κλπ, τα λούστηκα.

Κλασικό πρόβλημα vag και όχι ασιάτικων.

Το έχω πάθει στο Α4 και ελπίζω να γλιτώσει το polo της γυναίκας.

Edited by polo2010
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι αγαπητοι φιλοι, για το ανωτερω θεμα θελω να σας πω τα εξης . το δικο μου golf 6 122 αγορασμενο τον ιουλιο το 2010 και συνολικα χιλιομετρα 22000 (ειμαι καπετανιος και δεν το πολυδουλευω) σε κλειστο και καλα αεριζομενο γκαραζ ουτε ηλιος ουτε βροχη ουτε τιποτα και μουρθε ο ουρανος στο κεφαλι ξεκολλησαν ολα , μπορει καποιος να δικαιολογησει τι φταιει ? παντως καιρικα φαινομενα ΟΧΙ , παμε να συζητησουμε για ολα ταλλα. Ευχαριστω για την φιλοξενια.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες οικολογικά χρησιμοποιούν,  αλλά κυρίως στα vag πέφτουν τα ταβάνια.

Μάλλον τσαπατσουλοκατασκευή θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έγινε, μη ψάχνεις πως και γιατί, θα πας στον ταπετσερη να το φτιάξεις, οπότε μπορέσεις. Και εγώ έχω ακούσει σε άλλους, εκτός από τη ζέστη και η υγρασία φταίει κατά τη γνώμη μου πιο πολύ.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να το φτιάξεις σε ταπετσιέρη .

Όσον αφορά τι έφταιξε  , σίγουρα δεν έφταιξε ο κάτοχος.

Το δικό μου golf το έχω σε στεγασμένο πάρκινγκ και δεν είχα κάνει βιολογικό καθαρισμό.

Αυτό δεν το εμπόδισε στον 11 χρόνο να ¨πέσει"

Και που να δεις στις πόρτες τι ομορφιά έχουν.

Λερώνονται οι επιβάτες από τα κολλώδη τρίμματα.

Αίσχος !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2020 at 7:31 ΜΜ, polo2010 said:

Όλες οι εταιρείες οικολογικά χρησιμοποιούν,  αλλά κυρίως στα vag πέφτουν τα ταβάνια.

Μάλλον τσαπατσουλοκατασκευή θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία. 

Τα είπες όπως πρέπει.. Και επέλεξα VW για να μην τρέχω για τέτοια θέματα σκέψου. Τι να κάνουμε, οτι πληρώνεις παίρνεις. Στις άλλες εταιρίες 8)

Θα το σκεφτώ να τα φτιάξω αλλά φοβάμαι να μου ξεκολλήσουν τα χερούλια και να τα κολλήσουν μετά πάλι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς δεν χάρηκα που το έχετε πάθει και εσείς εκτός απο εμένα...

 

Αλλά δεν πειράζει, να είμαστε καλά εμείς να τα φτιάχνουμε παιδιά! καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , thodorix said:

Τα είπες όπως πρέπει.. Και επέλεξα VW για να μην τρέχω για τέτοια θέματα σκέψου. Τι να κάνουμε, οτι πληρώνεις παίρνεις. Στις άλλες εταιρίες 8)

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα αυτο που λες (με την καλή έννοια το λέω)

 

Και άλλο αμαξι να αγοράσεις (οποια μάρκα και να είναι) κατι άλλο θα σου βγάλει κάπου αλλού.

 

 

Ειχα polo 6R και μπορώ να πω οτι έμεινα πολυ ικανοποιημένος απο το αμαξι και απο ποιότητα και συναρμολόγηση το ειχα αγωρασει το 2010 16.400€ (μετρητοίς)

 

Το 2014 ειπα να αλλάξω κατηγορία και μάρκα και πάω σε Ford, εκει να δεις γλέντια απο τριξιματα σε ολο το αμαξι και κακοτεχνίες του εσωτερικού του μέσα,

Και Απο υλικά τα οποια μόνο που τα κοίταζες άνετα μπορούσαν να χαλάσουν...

Πληρωμένο τότε 22.000€ μέχρι που το έδωσα το 2017.

 

Απο το 2018 πήρα ξανά VW ενα του 2013 μεταχειρισμένο στα 12.000€ και μέχρι στιγμής απόλυτα ικανοποιημένος.

Και απο ποιότητα και ουτε τριξιμα.

 

 

 

Πως είσαι βέβαιος οτι αυτο που θα παρεις, δεν θα σου βγάλει ολο και κατι?

Αυτο το κατι μπορει να ειναι απο ουρανό μέχρι και μοτερ.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.