Jump to content
Alexandros10

VW POLO R LINE 1.0T 110PS ΓΝΩΜΕΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες! Φλερτάρω με την αγορά ενός polo 1.0T 110ps. Έχω μόνο μια μικρή απορία. Από ότι με πληροφόρησε η αντιπροσωπεία,πλέον μπορώ να αγοράσω το polo με τους 110 ίππους και όχι με τους 115. Με διαβεβαίωσε ο πωλητής οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά στις επιδόσεις του αυτοκινήτου,μιας και η αφαίρεση 5 ίππων εγινε για λόγους οικονομίας.,για να ρίξουν τους ίππους όπως μου είπε. Οπότε το αυτοκίνητο μου λεει αποδίδει ακριβώς το ίδιο με εκείνο των 115 ίππων αφου και τα 2 αμαξια εξακολουθούν να έχουν 20 κιλά ροπής(200nm). Μπορεί κάποιος ππυ γνωρίζει να μου πει την άποψη του ; Ισχυει αυτό; Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ισχύει αλλά όχι ότι θα έχουν μεγάλη διαφορά. Η μείωση έγινε για να ρίξουν τους ρυπους. Έχω το αυτοκίνητο 2 χρόνια πες μας τι ζητάς από το αυτοκίνητο να σου πω αν σου κάνει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , gianniskar said:

Αυτο εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ισχύει αλλά όχι ότι θα έχουν μεγάλη διαφορά. Η μείωση έγινε για να ρίξουν τους ρυπους. Έχω το αυτοκίνητο 2 χρόνια πες μας τι ζητάς από το αυτοκίνητο να σου πω αν σου κάνει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Καλημέρα Γιάννη! Το ίδιο πιστεύω κ εγω ,αλλά εκ των πραγμάτων όπως ειπες μια μικρή διαφορά θα υπάρχει. Λοιπόν, ψάχνω ένα αυτοκίνητο μικρομεσαίο,με σπορ εξωτερικο χαρακτήρα κατά βάση για αυτό και επέλεξα το polo,Μου έκανε το κλικ. Από εκεί και έπειτα θελω το αμάξι να μην κολλάει πουθενα. Να "φευγει" εύκολα σε μια προσπεραση και κατά βάση να έχει καλή ποιότητα κύλισης. Κατέληξα στο polo γιατι μου είπαν ότι είναι σαν να οδηγείς αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας,δεν καταλαβαίνεις ότι οδηγείς ενα 1000ρακι. Επίσης,σε αυτή την κατηγορία ψαχνω αμαξι με καλούς σχετικά χώρους κάτι που με μια πρώτη ματιά έμεινα ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που θες τα κάνει. Αλλά ίσως αξίζει να δεις και το Ibiza. Το ομοσταβλο fabia προσωπικά δεν μου αρέσει. Ρίξε σίγουρα μια μάτια και στα αλλά της κατηγορίας. Έχεις παρά πολλές επιλογές.
Οι χώροι του πόλο πάντως είναι φανταστικοί. Έχουμε πάει για μπάνιο 5 μελης οικογένεια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πετρέλαιο, θα σε φάνε οι βενζίνες. Η περίμενε για ηλεκτρικό.

Η πάρε hyundai/kia που δε θα χαλάσει ποτέ.





Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 9:53 ΠΜ, Alexandros10 said:

Επίσης,σε αυτή την κατηγορία ψαχνω αμαξι με καλούς σχετικά χώρους

Πήγαινε αν θες ρίξε μια ματιά και στο νέο i20.

Έτυχε και το είδα, έχει κορυφαίους χώρους που χρειάζεσαι, το 1000αράκι το δίνουν και με 120 άλογα.

Και λογικά θα γλιτώσεις και κανά φράγκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ 2 χρόνια που έχω το πόλο 5.5 μου καεί στην Αθήνα που κινούμαι. Εκτός πέφτει λίγο και αν πέσω σε κίνηση πάει στο 6.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είναι 5.5 με 6! Κοίταξα σχεδόν όλα της κατηγορίας,νομίζω νε κερδίζει το πολο. Αν εξαιρέσω την τιμή (ισως η πιο τσουχτερη στην κατηγορία) κατά τα άλλα είναι νομοζω πολυ καλή επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου ότι το rline είναι χαμηλωμένο 1.5 πόντο και με 17αρες με ότι συνεπάγεται αυτό σε κατανάλωση/οδηγική συμπεριφορά. Το rline έχω κ γω.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 9:53 AM, Alexandros10 said:

Καλημέρα Γιάννη! Το ίδιο πιστεύω κ εγω ,αλλά εκ των πραγμάτων όπως ειπες μια μικρή διαφορά θα υπάρχει. Λοιπόν, ψάχνω ένα αυτοκίνητο μικρομεσαίο,με σπορ εξωτερικο χαρακτήρα κατά βάση για αυτό και επέλεξα το polo,Μου έκανε το κλικ. Από εκεί και έπειτα θελω το αμάξι να μην κολλάει πουθενα. Να "φευγει" εύκολα σε μια προσπεραση και κατά βάση να έχει καλή ποιότητα κύλισης. Κατέληξα στο polo γιατι μου είπαν ότι είναι σαν να οδηγείς αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας,δεν καταλαβαίνεις ότι οδηγείς ενα 1000ρακι. Επίσης,σε αυτή την κατηγορία ψαχνω αμαξι με καλούς σχετικά χώρους κάτι που με μια πρώτη ματιά έμεινα ευχαριστημένος. 

έχω το προηγούμενο μοντέλο με τον ίδιο κινητήρα 1.0 tsi 95 ps. Κατανάλωση μέσα στην πόλη maximum 6,5 .

Έχω κάνει κοντά 60000 χλμ δεν μου καίει σταγόνα. Για ταξίδια είναι πολύ καλό. Σαν κατασκευή καλή απλά προβληματικό service.

 

Σαν χώρους ειδικά το δικό σου είναι κορυφή. Α...ξέχασα.Μην πάρεις αυτόματο.

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σχόλια που βλέπω για το αυτοκίνητο είναι θετικά,καλό αυτό. Βενζίνη θα το πάρω.  Νια τελευταια απορία,ακούω από αρκετούς ότι γενικά ο όμιλος της vw είναι "χριστουγεννιάτικο δέντρο " ,αναβουν συβεχεια λαμπακια κτλ χωρίς βέβαια να είναι κάποιος κάτοχος αυτοκονητου vw. Ξερω πολλούς που αποφεύγουν την μάρκα για αυτόν τον λόγο . Έχω οδηγήσει για περίπου 1.5 χρονο ενα πασατ καινούριο,όσο το είχα στα χέρια μου πότε δεν μου έβγαλε κάτι πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Alexandros10 said:

Τα περισσότερα σχόλια που βλέπω για το αυτοκίνητο είναι θετικά,καλό αυτό. Βενζίνη θα το πάρω.  Νια τελευταια απορία,ακούω από αρκετούς ότι γενικά ο όμιλος της vw είναι "χριστουγεννιάτικο δέντρο " ,αναβουν συβεχεια λαμπακια κτλ χωρίς βέβαια να είναι κάποιος κάτοχος αυτοκονητου vw. Ξερω πολλούς που αποφεύγουν την μάρκα για αυτόν τον λόγο . Έχω οδηγήσει για περίπου 1.5 χρονο ενα πασατ καινούριο,όσο το είχα στα χέρια μου πότε δεν μου έβγαλε κάτι πάντως. 

Βρες μου μια μάρκα απο τα καινούργια που να μην ειναι χριστουγεννιάτικο δέντρο οταν χαλάσει....

 

Επίσης τα VW για να το ξεκαθαρίσουμε οταν χαλάσει η μπαταρία του αμαξιού

Τοτε ΝΑΙ εκει γίνετε λίγο δαιμονισμένο σαν να θελει εξορκισμό..:girl_devil:

Αλλα πρόσεξες τι γράφω μπαταρία αυτοκινήτου.

 

Που να δεις BMW να ανάβουν λαμπάκια και να γίνεται χριστουγεννιάτικο δέντρο κάθε 20 μέτρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες ,κ εγω πιστεύω ότι είναι μια χαρα γενικά σαν αυτοκινητα. Κύριοι,αυριο το απόγευμα έχω ραντεβού Θεσσαλονίκη για το αυτοκίνητο. Πάω το κλεινω κτλ κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας ! Καλές γιορτές να έχετε,καλά Χριστούγεννα,με υγεία! 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Alexandros10 said:

Με καλυψες ,κ εγω πιστεύω ότι είναι μια χαρα γενικά σαν αυτοκινητα. Κύριοι,αυριο το απόγευμα έχω ραντεβού Θεσσαλονίκη για το αυτοκίνητο. Πάω το κλεινω κτλ κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας ! Καλές γιορτές να έχετε,καλά Χριστούγεννα,με υγεία! 

Το Μόνο αρνητικό στο Grup vag ειναι το DSG , εκει εχει καποια θέματα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Alexandros10 said:

Με καλυψες ,κ εγω πιστεύω ότι είναι μια χαρα γενικά σαν αυτοκινητα. Κύριοι,αυριο το απόγευμα έχω ραντεβού Θεσσαλονίκη για το αυτοκίνητο. Πάω το κλεινω κτλ κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας ! Καλές γιορτές να έχετε,καλά Χριστούγεννα,με υγεία! 

φίλε μου αν θές κάτι πιο αξιόπιστο πρέπει να πας σε κάτι πιο απλό και μη σύνθετο. 

Τώρα σαν μάρκα η VW ΔΕΝ είναι από τις πιο αξιόπιστες. Αν θες αξιοπιστία και τίποτε άλλο πας σε Ιάπωνα. Και όταν λέω Ιάπωνα εννοώ Made in Japan και όχι τογιότα made in Turkey. Φυσικά θα το ακριβοπληρώσεις. Και πάλι δεν θα είναι αξιόπιστο 100% όπως τα παλιότερα μοντέλα.

Το πολάκι ειδικά το καινούργιο δεν είναι κακή επιλογή.Έχει πολύ καλούς χώρους, αξιόπιστο κινητήρα κ.λ.π. Προσπάθησε να πάρεις εγγύηση πάνω από 2 χρόνια. Όταν με το καλό το πάρεις να είσαι τυπικός με το service του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όπως είπανε και τα παιδιά μη κολας στο θέμα μάρκας, όλες οι μάρκες πλην honda toyota japan και Κορέα είναι στο ίδιο μέτριο επίπεδο αξιοπιστίας, οπότε διάλεξε αυτά που σου δίνουν τα περισσότερα σε σχέση με αυτά που πληρώνεις(εγγύηση, εξοπλισμός άνεσης, χρηματοδοτικό πρόγραμμα),κατέληξε σε 2 - 3 προτάσεις, κάνε test drive και διάλεξε αυτό που θέλεις.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.