Jump to content
EliasP

Θόρυβος στο ταμπλό (θέση οδηγού και συνοδηγού)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!

 

Έχω ένα Golf 7.5 του 2019 (1.5, bluemotion, 130PS) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Κατά καιρούς παρουσιάζονται θόρυβοι στο ταμπλό, τόσο από την πλευρά του οδηγού, όσο και από την πλευρά συνοδηγού. Το έχω πάει τέσσερις φορές στην αντιπροσωπεία (έχω εγγύηση για ένα χρόνο ακόμα) αλλά δεν μπορούν να το βρουν. Σας επισυνάπτω και τα σχετικά βίντεο.

 

Αντιμετώπισε κάνεις σας αντίστοιχο πρόβλημα; Το αμάξι το έχω ένα χρόνο και άρχισε να κάνει τον θόρυβο από τους τρεις πρώτους μήνες... Τον θόρυβο τον κάνει όταν είμαι σε τραχύ οδόστρωμα ή όταν είμαι στάσιμος στις 1200 στροφές. 

Βέβαια, από την αντιπροσωπεία μου πέρασαν και συναγερμό (μια κάμερα αριστερά στο ταμπλό στη θέση του οδηγού και μια δεξιά του ταμπλό στη θέση του συνοδηγού). Αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα το προκάλεσαν αυτοί όταν μου "άνοιξαν" το ταμπλό και μετά δεν το "κούμπωσαν" καλά.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια. Χαλάει την όλη εμπειρία / οδηγική απόλαυση και είναι πραγματικά κρίμα για ένα καινούργιο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά έχοντας παρόμοια περίπτωση πριν από χρόνια, κατά πάσα πιθανότητα να είναι η αιτία αυτά που σου πέρασαν από την αντιπροσωπεία.

 

στον συναγερμό πολύ πιθανών να κουδουνίζουν 2 πραγματα.

η μονάδα συναγερμού που κατά πάσα πιθανότητα είναι αριστερά (μεριά οδηγού) και ίσως καμία μονάδα από την κάμερα που σου έβαλαν.

 

το αμάξι σου έχει μανισια οθόνη??? 

η σου έβαλαν αυτή??

 

επίσης να δεις το ηχείο του συναγερμού αν είναι στερεωμένο καλά, σε εμένα παλιότερα σε τραχη δρόμο ετριζε και έφερνε τον ήχο μέσα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ominus, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ναι, την οθόνη την είχε από μόνο του (συμπεριλαμβάνονταν στην έκδοση). 

Θα τους το θίξω. Αν δεν μπορούν να το βρουν τι να κάνω; 

Γιατί πραγματικά το να το αφήσω έτσι δεν είναι επιλογή για μένα. Δεν δίνουμε τόσα λεφτά για να έχουμε τέτοια προβλήματα από τον πρώτο χρόνο -απο τα πρώτα χιλιόμετρα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , EliasP said:

Ominus, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ναι, την οθόνη την είχε από μόνο του (συμπεριλαμβάνονταν στην έκδοση). 

Θα τους το θίξω. Αν δεν μπορούν να το βρουν τι να κάνω; 

Γιατί πραγματικά το να το αφήσω έτσι δεν είναι επιλογή για μένα. Δεν δίνουμε τόσα λεφτά για να έχουμε τέτοια προβλήματα από τον πρώτο χρόνο -απο τα πρώτα χιλιόμετρα!!!

 

πρόσεξε θα πρέπει να δώσεις προσοχή στο που έχουν βάλει την μονάδα του συναγερμού

θα πρέπει να δεις αν είναι στερεωμένει η μονάδα του η την έχουν πετάξει χύμα πουθενά πίσω από κανένα κάλυμα στα πλαστικά

ακόμα και τα καλώδια θα πρέπει να δεις γιατί μπορεί να τα έδεσαν με ταινία μονωτική και να έχουν χαλαρώσει η ταινίες και να συντονίζουν.

 

το ίδιο ισχύ και για την εγκατάσταση της κάμερας , μιας και λες ότι σου την έβαλαν μετά αυτή.

 

 

θα σου δώσω κάποια σημεία στο που μπορεί να έχουν βάλει την μονάδα του συναγερμού.

 

αν το λαμπάκι του συναγερμού είναι στο επάνω μέρος του ταμπλό στην αριστερή μεριά.

 

τότε ίσως 3 είναι τα πιθανά σημεία.

 

το ένα είναι πίσω από πλαστικό κάλυμμα που βρίσκετε στον λεβιέ που ανοίγει το καπό του μοτέρ 

 

και το άλλο είναι κάπου χωμένο στο κομμάτι του ταμπλό (κάτω από το τιμόνι) κάτω χαμηλά στο ύψος τον γονάτων (όπως κάθεσαι στο κάθισμα)

 

και ίσως ένα ακόμα σημείο (αν υπάρχει σαν κομμάτι στο δικό σου αμάξι)

 

όπως ανοίξεις την πόρτα του οδηγού στο πλάι του ταμπλό σου στο αριστερά  μέρος.

 

σε κάποια μοντέλα το κομμάτι αυτό είναι πίνακας με ασφάλειες του αμαξιού και σε άλλα ίσως να μην υπάρχει πίνακας στο σημείο αυτό

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ.
Θα τους τα θίξω όλα αυτά τα πιθανά μέρη.
Ελπίζω να βρεθεί λύση...

Στην τελική ας τον αφαιρέσουν εντελώς. Αυτός ο θόρυβος δεν υποφέρεται. 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ξεκαθαρίσουμε όμως κάτι για να ήμαστε και δίκαιει.

 

τα τριξιματα δεν είναι απαραίτητο να είναι αιτία του ιδιου του αυτοκινήτου (σαν αμάξι εννοώ) 

 

αλλα να είναι αιτία κακών μαστόρων που σου έκαναν της εγκαταστάσεις... οκ 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , EliasP said:

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ.
Θα τους τα θίξω όλα αυτά τα πιθανά μέρη.
Ελπίζω να βρεθεί λύση...

Στην τελική ας τον αφαιρέσουν εντελώς. Αυτός ο θόρυβος δεν υποφέρεται. 

 

 

μπορείς να μου εξηγείς κάποια πράγματα από τα video που τράβηξες??

 

 

πρώτον στο πρώτο video από τι βλέπω και έχω καταλάβει πίεσες το ταμπλό και το τρίξιμο που έκανε σταμάτησε αμέσως??? 

 

κατάλαβα καλά? 

 

 

και στο δεύτερο video από την άλλη μεριά με το που άνοιξες το ντουλαπάκι σταμάτησε το τρίξιμο??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά,

 

λοιπόν, στο πρώτο βίντεο (από την πλευρά του οδηγού) όταν είμαι στάσιμος και το πιέζω, σταματάει. Αλλά όταν οδηγώ, το κάνει (κυρίως σε χαμηλές ταχύτητες, σε χαμηλές στροφές, και κυρίως όταν στρίβω προς τα αριστερά). Το πιέζω και κάποιες φορές σταματάει, κάποιες όχι. Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το εάν θα "πετύχω" το σημείο. Κι εμένα ο νους μου στη μονάδα συναγερμού πάει -από εκείνη την πλευρά υπάρχει και το ηχείο.

 

Όσον αφορά την πλευρά του συνοδηγού, όπως και με αυτή του οδηγού, όταν είμαι σε στάση κάνει τον θόρυβο στις 1200 στροφές ανά λεπτό. Αν το πιέσω, σταματάει, όπως κι αν κατεβάσω το ντουλαπάκι. Αλλά όταν οδηγώ σε τραχύ οδόστρωμα, είτε κατεβάσω το ντουλαπάκι, είτε το πιέσω, δεν σταματάει. Είναι σαν να προέρχεται από πιο μέσα ο θόρυβος.

 

(και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον)

Link to comment
Share on other sites

 

On 17/12/2020 at 4:49 ΜΜ, EliasP said:

Πολύ σωστά,

 

λοιπόν, στο πρώτο βίντεο (από την πλευρά του οδηγού) όταν είμαι στάσιμος και το πιέζω, σταματάει. Αλλά όταν οδηγώ, το κάνει (κυρίως σε χαμηλές ταχύτητες, σε χαμηλές στροφές, και κυρίως όταν στρίβω προς τα αριστερά). Το πιέζω και κάποιες φορές σταματάει, κάποιες όχι. Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το εάν θα "πετύχω" το σημείο. Κι εμένα ο νους μου στη μονάδα συναγερμού πάει -από εκείνη την πλευρά υπάρχει και το ηχείο.

 

Όσον αφορά την πλευρά του συνοδηγού, όπως και με αυτή του οδηγού, όταν είμαι σε στάση κάνει τον θόρυβο στις 1200 στροφές ανά λεπτό. Αν το πιέσω, σταματάει, όπως κι αν κατεβάσω το ντουλαπάκι. Αλλά όταν οδηγώ σε τραχύ οδόστρωμα, είτε κατεβάσω το ντουλαπάκι, είτε το πιέσω, δεν σταματάει. Είναι σαν να προέρχεται από πιο μέσα ο θόρυβος.

 

(και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον)

 

Επειδή δεν ξερω πως ειναι το ταμπλό σου ??

 

Πάω κατα προσέγγιση Τώρα 

 

Σου βάζω καπιες φωτογραφία με τα σημαία που σου ειπα οτι πιθανόν να ειναι η αιτία που σου κανει τα τριξιματα.

 

 

Επίσης σχετικά με το ταμπλό. 

 

Στο πρώτο video σου που πιέζεις με το χέρι σου το Ταμπλό και σταματάει 

 

Δοκίμασε το εξής,  αντι να πιέσεις το Ταμπλό την άλλη φορα που θα στο κάνει 

 

Κοιτα να πιάσει το διακοσμητικό που ειναι περιμετρικά στο κοντέρ σου.

 

 

Μπορει να ειναι και αυτο μια αιτία που τρίζει. 

 

Μπορει να ειναι ακομα και καμια καλωδίωση Πίσω απο το κοντέρ που καπου να συντονίζει και να τρίζει.

 

Το ιδιο ισχύει και με το ντουλάπια του συνοδηγού απο το Πίσω μέρος. 

 

 

Στο ντουλάπι εχείς δοκίμασει να τα βγάλεις ΟΛΑ τα πράγματι απο μέσα να δεις αν τρίζει κατι ακόμα?

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό είναι σχεδόν το ίδιο. Επισυνάπτω φωτογραφίες όπου φαίνεται και ο συναγερμός. Φαίνονται και οι ανιχνευτές κίνησης που ανέφερα ως κάμερες παραπάνω.

PXL_20201217_150527140.jpg

PXL_20201217_150509273.jpg

Edited by EliasP
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα και με το καντράν, θα το δοκιμάσω. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο θόρυβος προέρχεται από πιο μέσα και πιο πάνω.

Σχετικά με το ντουλάπι, ναι, τα αφαίρεσα όλα και πάλι τον έκανε -δυστυχώς.

Edited by EliasP
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 5:09 ΜΜ, EliasP said:

Είναι σχεδόν το ίδιο. Επισυνάπτω φωτογραφίες όπου φαίνεται και ο συναγερμός. Φαίνονται και οι ανιχνευτές κίνησης που ανέφερα ως κάμερες παραπάνω.

PXL_20201217_150527140.jpg

PXL_20201217_150509273.jpg

 

Ο συναγερμός ειναι ίδιος με αυτόν που έβαλα στο passat , αφου ειναι στην αριστερή πλευρά αυτό σημαίνει οτι η μονάδα ειναι Κατά πάσα πιθανότητα κάπου στην αριστερή  πλευρά. 

 

Στα σημεία που σου εχω μαρκάρει στην οθόνη. 

 

 

Στον αισθητήρα ομως που ειναι στην δεξιά μεριά του ταμπλό, εκει με προβληματίζει το πως ο αισθητήρας εχει παει στην πλευρά εκεί???

 

Υποψιάζομαι οτι ισως εχουν βγάλει το ντουλάπι του συνοδηγού και απο την αριστερή μεριά (που ειναι η μονάδα ) να εχουν τραβήξει το καλώδιο του αισθητήρα ( τον δεξί ) στην δεξια μεριά του συνοδηγού.

 

 

 

 

 

On 17/12/2020 at 5:11 ΜΜ, EliasP said:

Σχετικά με το ντουλάπι, ναι, τα αφαίρεσα όλα και πάλι τον έκανε -δυστυχώς.

 

Ισως να ειναι και κατι άλλο πίσω απο το ντουλάπι. 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σε βοήθησα με τα σχεδιαγράμματα που σου έκανα και τα σημεία που σου ανέφερα.

 

Ειναι τα Ποιο κύρια σημεία απο την στιγμή που η αισθητήρες βγαίνουν σε αυτα τα σημεία.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ominus, φυσικά και με βοήθησες. Θα τα θίξω στην αντιπροσωπεία. Ελπίζω το πρόβλημα να λυθεί..
Είναι πραγματικά κρίμα. 

Σ' ευχαριστώ‼

Edited by EliasP
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν , EliasP said:

Καλή ιδέα και με το καντράν, θα το δοκιμάσω. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο θόρυβος προέρχεται από πιο μέσα και πιο πάνω.

Σχετικά με το ντουλάπι, ναι, τα αφαίρεσα όλα και πάλι τον έκανε -δυστυχώς.

 

Φιλε μου εχω φάει κατι πακέτα με τριξιματα σε αμάξι που ουτε φαντάζεσαι...!!!

Στο προηγούμενο αμάξι που ειχα (μάρκας ford) έτριζαν τα πάντα σχεδόν απο καινούργιο. 

 

Τα τριξιματα τα έλυσα σχεδόν σε ολο το αμαξι ΜΌΝΟΣ ΜΟΥ.

 

Ολη την ωρα ημουν ανα χήρας με κομμάτια απο σφουγγάρι που τα έβαζα σφήνα ενδιάμεσα και πίσω απο πλαστικά (πορτες - κολόνες καθίσματα ) και ολη την ωρα σχεδόν με σπρέι σιλικόνης που έριχνα με το  σωληνάκι σε πλαστικά ενδιάμεσα και ανάμεσα σε εγκωπες (πόρτες παράθυρα ταμπλό ) και όπου δεν φαντάζεσαι... 

 

 

Θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις και κανένα σπρέι σιλικόνης (κάνει δουλειά αρκετά)

 

και ενα άλλο υλικό το οποίο με έσωσε απο τα τρεξίματα ειναι αυτο εδω.

 

https://www.tzini.gr/index.php?route=product/product&path=1186_1187_1188_1869&product_id=90315

 

 

Αεροστοπ για πόρτες,  επειδή ειναι σαν σφουγγάρι (αφρώδες ) και εχει αυτοκόλλητο στην μια πλευρά του .

 

Εχει ως αποτέλεσμα να μπορώ να το κολλήσω πισω απο κάθε επιφάνεια η διακοσμητικό στο ταμπλό η και στην κονσόλα.

 

Και να σταματάει το τρίξιμο 

https://www.skroutz.gr/s/25361231/Viosarp-Αεροστόπ-Πόρτας-Αυτοκόλλητη-Ταινία-Αφρώδες-8mx20mm.html

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τις εμπειρίες σου αυτές. Καινούργια αμάξια πραγματικά δεν πρέπει να κάνουν έτσι.

Ευχαριστώ και για τα υλικά που προωθείς. Κι εγώ το ψάχνω αλλά επειδή το πρόβλημα δεν είναι επιφανειακό, δεν τολμώ να ανοίξω το αμάξι μόνος μου. Θα τα επισημάνω όμως όλα αυτά στην αντιπροσωπεία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο αμαξι και το ιδιο προβλημα βρεθηκε καποια λυση ευχαρηστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.