Jump to content
Jim 1000

Αλλαγή ζάντας από 15’ αλουμινίου μαμά σε 16’ ή 17’ vw polo 95hp tsi dsg 2019

Recommended Posts

42 minutes ago, Jim 1000 said:

Τι διάφορες θα εχει ; 
Αξίζει η αλλαγή ; 

D5C6BA26-A15A-479E-B004-1BEDB35B8451.jpeg

D293C9F8-FD99-4887-B68C-DD0F42BDEFE7.png

69E040BA-4A16-4403-B651-8D904AE72F16.png

οι ζάντες που θέλεις να βάλεις είναι replica...θα βγάλεις της μαμά που της έχεις ακριβοπληρώσει και που είναι και πανέμορφες ζάντες και ποιοτικά super για να δώσεις λεφτά να βάλεις replica?Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.

Για εμένα άσε της μάνας του μην το γυφτέψεις το αμαξάκι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, ναι είναι όντως ακόμη και για μένα που ρωτάω ‘χαζομάρα’ να τις αλλάξω, αλλα ήθελα μεγαλύτερη ζάντα κυρίως για να βάλω μεγαλύτερο λάστιχο και να εχει μικρότερο προφίλ να φαίνεται τοσο πολυ, γιατί όταν είναι πλυμένο με γυαλιστικο ναι είναι πολυ όμορφη αλλα μετά από δυο μέρες μόλις λερωθεί το λάστιχο δείχνει άσχημο... στα μάτια μου τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jim 1000 said:

Να σου πω την αλήθεια, ναι είναι όντως ακόμη και για μένα που ρωτάω ‘χαζομάρα’ να τις αλλάξω, αλλα ήθελα μεγαλύτερη ζάντα κυρίως για να βάλω μεγαλύτερο λάστιχο και να εχει μικρότερο προφίλ να φαίνεται τοσο πολυ, γιατί όταν είναι πλυμένο με γυαλιστικο ναι είναι πολυ όμορφη αλλα μετά από δυο μέρες μόλις λερωθεί το λάστιχο δείχνει άσχημο... στα μάτια μου τουλάχιστον 

πάρε ένα καλό γαλάκτωμα για τα λάστιχα να τα περνάς κάθε 20 μέρες και θα είναι μόνιμα καθαρά και γυαλισμένα+ οτι θα σου κρατήσουνε και πιο πολύ. Την ζάντα μην την αλλάξεις.Έχουμε την ίδια. Είναι καλής ποιότητας ζάντας και το piano black της πάει πάρα πολύ και δεν λερώνει. Συνήθως της ρέπλικα τις παίρνουν στο χέρι.

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

 

On 19/12/2020 at 7:14 ΜΜ, Jim 1000 said:

Να σου πω την αλήθεια, ναι είναι όντως ακόμη και για μένα που ρωτάω ‘χαζομάρα’ να τις αλλάξω, αλλα ήθελα μεγαλύτερη ζάντα κυρίως για να βάλω μεγαλύτερο λάστιχο και να εχει μικρότερο προφίλ να φαίνεται τοσο πολυ, γιατί όταν είναι πλυμένο με γυαλιστικο ναι είναι πολυ όμορφη αλλα μετά από δυο μέρες μόλις λερωθεί το λάστιχο δείχνει άσχημο... στα μάτια μου τουλάχιστον 

 

Επειδή  γούστα ειναι αυτα.

 

Να σου πω την αλήθεια,  ναι μια ποιο μεγάλη ζάντα την θέλεις.:thumbsup2:

 

 

 

Εγω δεν θα σου πω για το τι ζάντα θα βάλεις,  αλλα στα λεφτά που βλεπω απο της Φωτογραφίες που εχεις ανεβάσει.

Μπορει να δεις κατι επώνυμες ζάντες...

 

Και η άλλη Επιλογή να κοιτάς στο car..gr για καμια μεταχειρισμένη σε γνήσιο 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

οι μαμα ζαντες δεν συγκρινονται με τις ρεπλικα ποιοτικα...με δεδομενο τους ελληνικους δρομους θα σου προτεινα να βαλεις μαμα ζαντα σε μεγαλυτερη διασταση πχ 16αρα και οχι ρεπλικα...παντως και αυτη που φορας ειναι ομορφη και συγχρονη...αν τις διατηρεις καθαρες δειχνουν...εδω που τα λεμε οποια ζαντα ειναι καθαρη δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπέρ της εργοστασιακής ζάντας με περίπου 1000+ ευρώ παίρνεις από ebay Γερμανίας 17αρα,18αρα μαζί με λάστιχα.δεν ξέρω αν θα χρειαστεί χαμήλωμα μετά. Όσο για τα λάστιχα αν τους φερθείς όπως πρέπει θα φαίνονται σαν ολοκαίνουργια.




Δες το βίντεο.
Βουρτσίζεις το λάστιχο με σαμπουάν και ειδικό καθαριστικό για ζάντες να καθαρίσει τελείως.
Περνάς carpro pearl (δεν έχω βρει καλύτερο και φτηνότερο προϊόν στο είδος του!)



Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή σε διάσταση ζάντας, πέρα από το οπτικό αποτέλεσμα έχει και άλλες αλλαγές.
Πας σε μεγαλύτερη ζάντα άρα θα θες χαμηλότερο προφίλ αυτό εχει ως αποτέλεσμα να μην έχει την απορρόφηση που είχες στους κραδασμούς,μακροχρονιο αποτέλεσμα μεγαλύτερη καταπόνηση στα αμορτισέρ,επισης μεγαλύτερη πιθανότητα να στραβώσεις ζάντα αν πέσεις σε λακκούβα ή να σου σκιστεί το λάστιχο.
Αν πας και σε μεγαλύτερο πάτημα ανεβάζεις την κατανάλωση, μιας και θα έχεις μεγαλύτερη τριβή.
Επίσης πας σε διάσταση ελαστικού συνήθως μη εμπορική, αυτό σημαίνει πιο ακριβά λάστιχα στην αλλαγή τους.
Πιθανότατα να θες και χαμήλωμα για να γεμίσει ο θολός. Εκεί κερδίζεις κράτημα και πάτημα στο δρόμο αλλά χάνεις μιας και έχεις μεγαλύτερο κοπανημα και λιγότερη απορρόφηση κραδασμών.
Από την στιγμή που έχεις όμορφη και μπανικη ζάντα γνώμη μου μην τις αλλάξεις.
Από την άλλη αν πας σε αλλαγή φρόντισε να κρατήσεις τις μαμά Ζαντες, μην τις δώσεις-πουλήσεις πουθενά. Επίσης αν πας σε χαμήλωμα φρόντισε να κρατήσεις τα μαμά αμορτισέρ. Έτσι θα μπορείς ανα πάσα στιγμή να επαναφέρεις το αμαξι σου.
Απλα πληροφοριακά στο παλιό μου αμάξι ένα Peugeot 206.
Απο 15αρες έβαλα 16αρες Ζαντες διάσταση 205-45R16 έσκαγα περίπου 500-600€ για 4αδα λάστιχα. Στο golf μου τώρα διάσταση 205-55R16 βάζω premium λάστιχα με 300€.
Πολυ μεγάλη διαφορά.


Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου

Link to comment
Share on other sites

και κάτι τελευταίο. Αν τελικά το αποφασίσεις να αλλάξεις θέλει  προσοχή στις μούφα μάρκες ζαντών τύπου JP, fox κτλ.

Είναι κινεζιές και σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν της μαμά. Υπάρχουν βέβαια και ζάντες επώνυμες σε λογική τιμή εφάμιλλες και καλύτερες απο της μάνας του

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.