Jump to content
c_katch

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΦΡΟΝΤΙΔΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα (τον Αύγουστο) αγόρασα ένα POLO 1.4 TDI Bluemotion 90ps του 2016, το πρώτο μου αυτοκίνητο. Το πήρα μεταχειρισμένο με 30.000 km, και μέχρι τώρα έχω κάνει 6000. Δεν έχω εμπειρία ή γνώσεις σχετικά με τη συντήρηση του κινητήρα και γενικά των συστημάτων από τα οποία εξαρτάται η λειτουργία του αυτοκινήτου. Θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει μια σύνοψη κάποιων βασικών πραγμάτων για τη συντήρηση του αυτοκινήτου; Π.χ. ο κινητήρας χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα; Κάποιο υγρό ανά κάμποσα χιλιόμετρα; Αυτά που ξέρω είναι ανά πόσα χιλιόμετρα γίνονται τα service και η αλλαγή των ελαστικών. Αν μπορούσε να προτείνει κάποιος μια λίστα με χρήσιμες ενέργειες για την καλή συντήρηση του αυτοκινήτου θα ήμουν ευγνώμων. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις στο service αποτι κατάλαβα θέλει να μάθεις σε Γενικές γραμμές τη περιλαμβάνει σωστά? 

 

Θα πρέπει να κάτσεις και να ρίξεις και μια μάτια και στο Βιβλίο σου.

 

 

Σε ενα service τα βασικά ειναι.

 

Λάδια (εκει θα πρέπει να αγοράζεις ενα ποιοτικό λάδι)

Φίλτρο λαδιού.

Φίλτρο καυσιμου πετρελαίου.

Φίλτρο αέρα κινητήρα.

Φίλτρο καμπίναςA/C.

 

Και έλεγχο στα φρένα τακάκια δισκοπλακες κτλ.

 

 

Επίσης δεν εχεις πολλά  χιλιόμετρα, θα σου έλεγα να δεις το βιβλίο service το τι αλλαγές προτείνει και σε πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα ειναι αυτές.

 

 

Λόγο οτι ειναι diesel καλό θα ειναι ανά τακτικά χιλιομετρα να ρίχνεις και καθαριστικό- βελτιωτικο για το πετρέλαιο.

 

Και οσο μπορείς να προτιμάς εταιρίκα πρατήρια καυσίμων 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.