Jump to content
Kostas kom

Αναβοσβήνει το check engine σε κρύα εκκίνηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και χρόνια πολλά!

 

Έχω ενα golf 5 gt 1400,140 με 130.000χλμ

 

Το πρωί κατα την κρύα εκκίνηση που λέμε και μετα απο καποιες ωρες ακινησιας οταν το βαζω μπροστα λιγο πριν πεσουν οι στροφες αναβοσβηνει το check engine, στην συνεχεια πεφτουν κανονικα οι στροφες και το check σβηνει.

Το βαζω διαγνωστικο, δειχνει το κλασσικο βλαβη στον 1ο κυλινδρο.

Αρχικα τραμπαρω πολλαπλασιαστες αλλα η βλαβη εξακολουθει να δειχνει βλαβη στον 1ο, οποτε στη συνεχεια παω για μπεκ το οποιο κατουραγε.

Αλλαζω μπεκ και για ενα περιπου χρονο ολα ενταξει!

Αυτες τις μερες εχει αρχισει και κανει παλι ακριβως το ιδιο πραγμα, σε κρυα εκκινηση αναβοσβηνει το check που στη συνεχεια σβηνει.

Η αποψη του μηχανικου μου ειναι λυσιμο μηχανης και κοστος 800,1000,1500 ευρω αλλαζοντας οτι χρειαστει.

Η αποψη η δικια μου ειναι να παρω γνωμες απ το wv club που ολο και καποιος θα εχει αντιμετωπησει κατι αντιστοιχο και εχει παραπανω γνωσεις. 
 

Πριν παω για λυσιμο μηχανης μηπως θα επρεπε να τσεκαρω και 5-10 πραγματα ακομα;

 

Περιμενω γνωμες, ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και χρόνια πολλά!
 
Έχω ενα golf 5 gt 1400,140 με 130.000χλμ
 
Το πρωί κατα την κρύα εκκίνηση που λέμε και μετα απο καποιες ωρες ακινησιας οταν το βαζω μπροστα λιγο πριν πεσουν οι στροφες αναβοσβηνει το check engine, στην συνεχεια πεφτουν κανονικα οι στροφες και το check σβηνει.
Το βαζω διαγνωστικο, δειχνει το κλασσικο βλαβη στον 1ο κυλινδρο.
Αρχικα τραμπαρω πολλαπλασιαστες αλλα η βλαβη εξακολουθει να δειχνει βλαβη στον 1ο, οποτε στη συνεχεια παω για μπεκ το οποιο κατουραγε.
Αλλαζω μπεκ και για ενα περιπου χρονο ολα ενταξει!
Αυτες τις μερες εχει αρχισει και κανει παλι ακριβως το ιδιο πραγμα, σε κρυα εκκινηση αναβοσβηνει το check που στη συνεχεια σβηνει.
Η αποψη του μηχανικου μου ειναι λυσιμο μηχανης και κοστος 800,1000,1500 ευρω αλλαζοντας οτι χρειαστει.
Η αποψη η δικια μου ειναι να παρω γνωμες απ το wv club που ολο και καποιος θα εχει αντιμετωπησει κατι αντιστοιχο και εχει παραπανω γνωσεις. 
 
Πριν παω για λυσιμο μηχανης μηπως θα επρεπε να τσεκαρω και 5-10 πραγματα ακομα;
 
Περιμενω γνωμες, ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
 
Ένας φίλος είχε αντίστοιχο θεμα βέβαια όχι με vag group.
Κατά τις κρύες εκκινήσεις του άναβε το τσεκ. μόλις έφτανε στο συνεργείο για έλεγχο τότε έσβηνε. Με το διαγνωστικό στη μνήμη έδειχνε σφάλμα missfire στο τρίτο κύλινδρο (νομίζω) το ίδιο. αλλάχτηκαν μπουζί και πολλαπλασιαστες αλλά το θέμα ξαναεβγαινε περιστασιακά. Καθαριστήκε η μπεκιερα, το ίδιο! Του σύστησαν άνοιγμα και καθάρισμα με αντίστοιχο κόστος. (απαγορεύτηκο)
Μέχρι που το αμάξι κατέληξε εκ παραδρομής σε έναν ηλεκτρολόγο και του σύστησε αλλαγή της καλωδίωσης στα καλώδια των πολλαπλασιαστων. Του είχε πάει αρκετά άλλα σίγουρα όχι όσο να ανοίξει μοτέρ.
Τελικά το θέμα διορθώθηκε. Για κάποιο λόγο (που αποδόθηκε σε υγρασία) είχε κάτι φθαρει στη καλωδίωση και δεν έδινε σωστά ρεύματα στα μπουζί
Το κόστος ήταν κοντά στα 400 νομίζω.(πιο πολύ η δουλειά)
Το όχημα ήταν alfa romeo brera. Και αν ψάχνεις το συσχετισμό κάποια ηλεκτρικά στις alfa είναι της bosch που η bosch κατασκευάζει ηλεκτρικά και για την vw.

Έριξα μια ιδέα ελπίζω να βοηθήσει. Καλές γιορτές.


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους με υγεία.

 

πριν ανοίξεις κινητήρα τσέκαρε μια συμπίεση στους κυλίνδρους, έλεγχο πάλι στα μπεκ ιδίως εάν είχες βάλει μεταχειρισμένο. Πολλαπλασιαστές είχες αλλάξει? έλεγχο σε πολλαπλασιαστες και μπουζί.

έχεις vag com να τσεκάρεις κατα την κρύα εκκίνηση εάν έχεις missfires? για να ανάβει το τσεκ κατα την κρύα εκκίνηση μόνο για επικαθήσεις πάει το μυαλό μου αλλά και αυτό μπορείς να το τσεκάρεις.

καλο κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας για τις χρήσιμες συμβουλές σας θα τσεκάρω όλα όσα είπατε να κοιτάξω παραπάνω.

 

Μια ερώτηση σε περίπτωση που έχει επικαθήσεις ειναι αυτο που λεμε καπνισμενες βαλβιδες; Η μεσα στον κυλινδρο;

Επισης πως μπορω να το ελεγξω αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!
 
Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας για τις χρήσιμες συμβουλές σας θα τσεκάρω όλα όσα είπατε να κοιτάξω παραπάνω.
 
Μια ερώτηση σε περίπτωση που έχει επικαθήσεις ειναι αυτο που λεμε καπνισμενες βαλβιδες; Η μεσα στον κυλινδρο;
Επισης πως μπορω να το ελεγξω αυτο;
 
Καπνιλα μαζεύεται παντού αλλά περισσότερο στις βαλβίδες και αυτό ειναι ενα στάνταρ προβλημα σε όλα τα τελευταίας 10 ετιας αυτοκίνητα.
Για να δεις άμα οι βαλβίδες έχουν πιάσει Καπνιλα σε τραγικό στάδιο πρέπει να βγάλεις την κεφαλή και ειναι διαδικασία.
Άμα θες να δεις αν έχουν πιάσει οι θάλαμοι μπόλικη είναι σχετικά εύκολο.
Βγάζεις τα μπουζί και χώνεις στη σχισμή μια μικρή κάμερα με φακό.


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2020 at 10:06 ΠΜ, max said:

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ πριν κάποια χρόνια και τελικά οφειλόταν στις καπνισμένες βαλβίδες εισαγωγής.

Για να καθαριστουν οι βαλβιδες θελει υποχρεωτικα λυσιμο κεφαλής; Η εχω ελπιδα με κανενα καθαριστικο που το ψεκαζεις απ την εισαγωγη η ακομα και σε αυτα τα carbon off? 

Link to comment
Share on other sites

Aν βγάλεις την πολλαπλή εισαγωγής μπορείς να δεις αν υπάρχουν επικαθήσεις στις βαλβίδες.

Ρίξε μια ματιά στο link 

https://www.google.com/search?q=καθαρισμος+βαλβιδων+tsi+τιμη&oq=καθαρισμος+βαλβιδων+tsi&aqs=chrome.1.69i57j0i22i30.20032j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Kostas kom said:

Για να καθαριστουν οι βαλβιδες θελει υποχρεωτικα λυσιμο κεφαλής; Η εχω ελπιδα με κανενα καθαριστικο που το ψεκαζεις απ την εισαγωγη η ακομα και σε αυτα τα carbon off? 

Οριστική λύση μόνο με λύσιμο θα έχεις. Έγω πριν το λύσω, δοκίμασα με κάποια χημικά που τα προσθέτεις στην βενζίνη αλλά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Με καθαριστικά από την εισαγωγή δεν έχω άποψη, ας απαντήσει κάποιος αν τα έχει δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2020 at 10:22 ΠΜ, max said:

Οριστική λύση μόνο με λύσιμο θα έχεις. Έγω πριν το λύσω, δοκίμασα με κάποια χημικά που τα προσθέτεις στην βενζίνη αλλά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Με καθαριστικά από την εισαγωγή δεν έχω άποψη, ας απαντήσει κάποιος αν τα έχει δοκιμάσει

Ποσο περιπου κανει ενας καθαρισμος βαλβιδων; 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο περιπου κανει ενας καθαρισμος βαλβιδων; 
Δεν υπάρχει στάνταρ τιμή όλα εξαρτιουντε από την πολύπλοκοτητα του αυτοκινήτου να λυθεί η κεφαλή και κύριος από το πόσα λεφτά ζητάει ο εκάστοτε μηχανικός για την δουλειά. Γενικά ξεκινάμε από 600 μέχρι πάνω από 1500.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2020 at 6:21 ΜΜ, Kostas kom said:

Για να καθαριστουν οι βαλβιδες θελει υποχρεωτικα λυσιμο κεφαλής; Η εχω ελπιδα με κανενα καθαριστικο που το ψεκαζεις απ την εισαγωγη η ακομα και σε αυτα τα carbon off? 

Καλη χρονια καταρχήν.

 

υπάρχουν και αλλες λύσεις εκτός το λυσιμο κεφαλής το carbon off θα βοηθήσει αλλα δεν θα λύσει το προβλημα. πολλά συνεργεια βγάζουν την πολλαπλη και καθαριζουν από εκει κανα 200αρι κοστος υπάρχει και το soda blasting καπως ετσι λεγετε και υπαρχουν και συνεργεια που το κανουν και νομιζω οτι το κανουν και καποιες αντιπροσωπειες

Link to comment
Share on other sites

Δες τα μπεκ σου και την υψηλής σίγουρα και δες τι σφάλματα βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 7:36 ΜΜ, nikdev said:

Δες τα μπεκ σου και την υψηλής σίγουρα και δες τι σφάλματα βγάζει.

Μου βγαζει σφαλμα στον 3ο κύλινδρο, αυτο έδειξε το διαγνωστικό ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.