Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να αγοράσω αμάξι και μου γυάλισε το μάτι ένα golf 15’ r line περίπου 80.000km. Βενζίνη 1600 150hp. 
Το αμάξι είναι ομορφιά με την ζαντουλα του την 17αρα και πολλά εξτρα με ξενον θερμαινόμενα καθίσματα και μασάζ στου οδηγού. Ο τύπος το δίνει 17 χιλιάρικα. Έχω όμως κάποιες καχυποψίες:

-το αμάξι νιώθω ότι είναι πιωμένο και το δίνει πριν να είναι αργά

-πολλά λεφτά για την χρονολογία του

-τα χιλιόμετρα στανταρ κατεβασμένα. Σίγουρα έχει 20k περισσότερα. 
 

Γενικά επειδή έχω γκολφ παρόλα τα προβλήματα με τουρμπο, ηλεκτρικά, πολλαπλασιαστές κλπ που με εμφάνισε, θέλω πάλι γκολφ γιατί έχουν καλά κρατήματα είναι άνετα αμάξια και όμορφα. 
 

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια να έχετε με υγεία πάνω από όλα και ασφάλεια! Προσοχή στους δρόμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα τρία που σε ανησυχούν αν είχε το υποψήφιο αυτοκίνητο, εγώ δεν θα το αγόραζα. Πόσο μάλλον εάν έχει και τα τρία που λες εσύ...

17 χιλιάρικα δεν είναι λίγα λεφτά, ειδικά όταν παίρνεις και αξιόλογο καινούριο αμάξι αν θέλεις, οπότε να διαλέξεις κάτι που σε ικανοποιεί απόλυτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας όσοι έχετε golf 2015 tsi 1.4 125hp.


-είναι αξιόπιστο;

-βγάζει πρόβληματα γενικά ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, OMINUS said:

το μοτερ caxa εννοείς? (122hp)

Τώρα θα σε γελάσω. Απλά είναι να αγοράσω αμάξι και ρωτάω κάποιον που το έχει ήδη αν αξίζει 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα πιστεύω ότι μιλάμε για το ίδιο μοτέρ.

 

σαν κινητήρας είναι ίσως πολύ περισσότερο αξιόπιστος σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

και υπάρχει και περιθώριο να γίνει και μια βελτίωση στο μέλλον από τα 122hp στα 150hp.

 

καλό μοτέρ είναι, εγώ το φοράω στο Passat.

 

φίλος μου έχει το ίδιο μοτέρ με βελτίωση από την Skoda στα 150hp και αυτή την στιγμή έχει το αμάξι 200.000 χλμ χωρίς κανένα θέμα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, OMINUS said:

το μοτερ caxa εννοείς? (122hp)

Μάστορα τελικά είναι cxsa 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Rodoka said:

Μάστορα τελικά είναι cxsa 

 

χμμμ ειναι διαφορετικά τα μοτέρ αυτά τα 2.

 

άρα δεν έχουμε να κάνουμε με το caxa...

 

τότε εδώ θα σε βοηθήσει όποιος το έχει το μοτέρ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

 

χμμμ ειναι διαφορετικά τα μοτέρ αυτά τα 2.

 

άρα δεν έχουμε να κάνουμε με το caxa...

 

τότε εδώ θα σε βοηθήσει όποιος το έχει το μοτέρ αυτό.

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Ας ελπίσουμε να είναι καλό το εργαλείο και να σηκώνει πρώτο στάδιο χωρίς φθορές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, thodoris91 said:

Δεν έχει ακουστεί κάτι γι αυτά τα μοτέρ γλιτώνεις και το βραχνα της καδένας χρονισμού

Ο ιδιώτης που το έχει μου είπε ότι δεν έχει κανένα απόλυτος πρόβλημα. Δεν έχει μπει ποτε χέρι στην μηχανή και έχει 120k km βέβαια αυτά θα τα δούμε στο βιβλίο σέρβις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόσφατα απέκτησα ένα golf 7 tgi μεταχειρισμένο από εξωτερικό ( πήγα ο ίδιος να το πάρω) .Δεν κατάφερα να συνδέσω car play ,πιθανόν να μην  υποστηρίζει το αυτοκίνητο. Στις οδηγίες δεν αναφέρει κάτι πάντως. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει θα βοηθούσε. Επίσης μου έκανε εντύπωση ( έχω αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα ) το γεγονός ότι  στα βιβλία δεν αναφέρει διαστήματα για σέρβις (αλλαγή λαδιών , μπουζί , φ αέρα κλπ) . Αν γνωρίζει κάποιος που έχει tgi και θέλει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.