Jump to content
eduart

Αυξημενη καταναλωση λαδιου μετα απο αλλαγη φλαντζας

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum. 

Εχω ενα passat 1999 1.6 8v με κωδικο κινητηρα ARM. Πριν 2 μηνες εκαψε φλαντζα. Μου ειπε ο μηχανικος με την ευκαιρια που το ανοιγει θα μου αλλαξει τα τσιμουχακια σε ολες τις βαλβιδες επειδη του ειχα πει οτι το αμαξι εκαιγε λαδι. Μου ειπε επισης οτι θα μειωθει αρκετα η καταναλωση λαδιου. Τωρα ομως 2 μηνες μετα το αμαξι καιει παρα πολυ λαδι. Στα 800 χιλιομετρα καιει περιπου 1,5 λιτρο λαδι. Ρωτησα τον μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι εχει αυξηθει η συμπιεση. Με δουλευει ο μηχανικος? Μια μου λεει οτι θα μειωθει και την αλλη μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο. Τι προτεινετε να κανω?

(Το αμαξι εκαιγε εξαρχης πριν την επισκευη λαδι αλλα πολυ λιγοτερο)

Link to comment
Share on other sites

Το  αμάξι  βγάζει  μπλε-άσπρο  καπνό  από  την  εξάτμιση;

Το  καπάκι  πλανίστηκε  πριν  την  τοποθέτηση του;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TASOS M, said:

Το  αμάξι  βγάζει  μπλε-άσπρο  καπνό  από  την  εξάτμιση;

 

Το  καπάκι  πλανίστηκε  πριν  την  τοποθέτηση του;

 

Ναι βγαζει μπλε-ασπρο καπνο απο την εξατμιση. Και το καπακι πλανιστηκε πριν την τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

Είτε  δεν  σφίχτηκε  σωστά  το  καπάκι (μοίρες, κιλά), είτε  το  μπλοκ  δεν  ελέγθη  σωστά  για  ελατήρια- έμβολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγε στο μηχανικό σου πες του να στο λύσει και να το φτιάξει δωρεάν γιατί αυτά που λέει για συμπίεση είναι χαζομάρες γιατί βαριέται να στο λύσει.

Για αυτό δεν κάνουμε επισκευές σε ερείπια σε μηχανικούς ότι να ναι γιατί τις ξανακάνουμε. Για να βρουμε μηχανικό ρωτάμε αυτούς που βάζουνε προγράμματα γιατί ξέρουν την αγορά και έχουν δει πολλές δουλειές τους.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Κάτι που ήθελα να προσθέσω είναι ότι τα μπουζιά  εχουνε λαδι ειναι λαδομενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είτε  δεν  σφίχτηκε  σωστά  το  καπάκι (μοίρες, κιλά), είτε  το  μπλοκ  δεν  ελέγθη  σωστά  για  ελατήρια- έμβολα.

Το ψευτοκαπακο δεν μπηκε σωστα γι αυτο εχεις λαδια στο μπουζι, πλανιαρισμα/κολλα/σφιξιμο εχουν καποιο λαθος.

Το μοτερ αν ειναι τοσων ετων θελει και οδηγους βαλβιδων και μετα τσιμουχακια κλπ. Οχι σκετα τσιμουχακια.

Σιγουρα εχει και οβαλ, ισως με oversize ελατηρια πιστονιων και σωστη κεφαλη οπως εγραψα πιο πανω να το μαζευε καλυτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , nikdev said:


Το ψευτοκαπακο δεν μπηκε σωστα γι αυτο εχεις λαδια στο μπουζι, πλανιαρισμα/κολλα/σφιξιμο εχουν καποιο λαθος.

Το μοτερ αν ειναι τοσων ετων θελει και οδηγους βαλβιδων και μετα τσιμουχακια κλπ. Οχι σκετα τσιμουχακια.

Σιγουρα εχει και οβαλ, ισως με oversize ελατηρια πιστονιων και σωστη κεφαλη οπως εγραψα πιο πανω να το μαζευε καλυτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το  ψευτοκάπακο  είναι  το  πλαστικό  καπάκι  που καλύπτει  σωληνάκια - καλώδια  κλπ  και  δεν  έχει  κανένα  στεγανοποιητικό  ρόλο(λάδια, νερά κλπ). Δεν  έχει  σχέση  με το  καπάκι  που  περιλαμβάνει  όλα  τα  μηχανικά  μέρη (βαλβίδες, εκκεντροφόρους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τασο,
Ψευτοκαπακο ειναι το καπακι των εκκεντροφορων.

Εκεινο που λες είναι καλυμμα πλαστικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

333042811_.png.4aa290695e52f44acc8f5f49fd258b91.png

 

Όσο  ζεις  μαθαίνεις. Είμαι  της  παλιάς  σχολής  και  δεν  μπορώ  να  το  αποβάλω. ''Γέρος  γάιδαρος  , καινούργια περπατησιά  δεν  μαθαίνει''.

Άμα  θέλετε  τίποτα  για  πλατίνες, weber 38-40-45 κλπ, σε μένα.

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Τα vag 16ν 1.4 και 1,6 δεν έχουν ψευτοκαπακο, ή καλύτερα έχουν ενσωματωμένο το ψευτοκαπακο με τα "καβαλετα" του εκκεντρφορου.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.