Jump to content
_vwpolo_

Πίσω ηχεία σε Polo 1.2 (105) Highline

Recommended Posts

Μου καρφώθηκε η ιδέα μετά από τόσα χρόνια να βάλω πίσω ηχεία (στις πόρτες) στο polo. Έχω το 5πορτο. Δε θέλω τρελά πράγματα, απλά ηχεια (30--40€).  Έχω την εργοστασιακή πηγή RCD210

Οπότε έχω απορίες.

 

  1. Καταρχήν ισχύει ότι παίρνει μόνο 2 ηχεία; Είναι δυνατόν να βάλαν τέτοια μπακατέλα;
  2. Τι διαστάσεις ηχεια παίρνει στις πίσω πόρτες?κι αν έχετε να προτείνετε κάποια ηχεία
  3. Καλωδιώσεις υπάρχουν; φαντάζομαι όχι και θα πρέπει να περαστούν. Κι εδώ είναι το θέμα. Είχα βάλει φιμέ στα τζάμια κι επειδή γδύσανε τις πόρτες πλεον τα πλαστικά δε πατάνε καλά. ειδικά στη μια μπροστά έχει κενό και χωράει ένα μολύβι. Αν είναι να ανοιχτούν πάλι τα πλαστικά, βλέπω να διαλύονται.

 

Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι για γέλια.

Είχα κανει την ίδια ερώτηση πριν 2 χρόνια που ήθελα να βάλω τα ηχεία, δε το έκανα και ρωτάω πάλι τα ίδια

Δικαιολογούμαι λόγω καραντίνας

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 12:49 ΠΜ, _vwpolo_ said:

Μου καρφώθηκε η ιδέα μετά από τόσα χρόνια να βάλω πίσω ηχεία (στις πόρτες) στο polo. Έχω το 5πορτο. Δε θέλω τρελά πράγματα, απλά ηχεια (30--40€).  Έχω την εργοστασιακή πηγή RCD210

Οπότε έχω απορίες.

 

  1. Καταρχήν ισχύει ότι παίρνει μόνο 2 ηχεία; Είναι δυνατόν να βάλαν τέτοια μπακατέλα;
  2. Τι διαστάσεις ηχεια παίρνει στις πίσω πόρτες?κι αν έχετε να προτείνετε κάποια ηχεία
  3. Καλωδιώσεις υπάρχουν; φαντάζομαι όχι και θα πρέπει να περαστούν. Κι εδώ είναι το θέμα. Είχα βάλει φιμέ στα τζάμια κι επειδή γδύσανε τις πόρτες πλεον τα πλαστικά δε πατάνε καλά. ειδικά στη μια μπροστά έχει κενό και χωράει ένα μολύβι. Αν είναι να ανοιχτούν πάλι τα πλαστικά, βλέπω να διαλύονται.

 

 

είχα την ίδια μονάδα.

 

και αποτι θυμάμαι επειδή το είχα ψάξει και εγώ τότε που είχα το polo (μιλάω για περίοδο του σωτήριο έτους 2010 και μετά)

 

Ναι νομίζω η μονάδα αυτή υποστηρίζει μόνο 2 ηχεία.

 

Ναι σωστά  καλώδια πίσω δεν υπάρχουν οπότε θα πρέπει να παραστούν παροχές.

 

για τα ηχεία θα χρειαστείς βάσεις ηχείων που χρειάζεται 

 

δες εδώ για να πάρεις μια εικόνα.

 

https://www.ebay.com/itm/Alpine-560-Watts-17cm-Front-Door-Component-Car-Speakers-Kit-fit-VW-Polo-6R-09-on/302397423226?hash=item46684a7e7a:g:XpwAAOSwL5pZe6qm 

 

δεν θυμάμαι όμως αν για πίσω χρειάζονται βάσεις 16.5"cm η 17"cm (νομίζω 16.5cm αλλά δεν είμαι σίγουρος???) 

 

αυτά θα στα πει καλύτερα κατάστημα που κάνει τέτοιες δουλειές για ακόμα πιο σιγουριά

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , OMINUS said:

είχα την ίδια μονάδα.

 

και αποτι θυμάμαι επειδή το είχα ψάξει και εγώ τότε που είχα το polo (μιλάω για περίοδο του σωτήριο έτους 2010 και μετά)

 

Ναι νομίζω η μονάδα αυτή υποστηρίζει μόνο 2 ηχεία.

 

Ναι σωστά  καλώδια πίσω δεν υπάρχουν οπότε θα πρέπει να παραστούν παροχές.

 

για τα ηχεία θα χρειαστείς βάσεις ηχείων που χρειάζεται 

 

δες εδώ για να πάρεις μια εικόνα.

 

https://www.ebay.com/itm/Alpine-560-Watts-17cm-Front-Door-Component-Car-Speakers-Kit-fit-VW-Polo-6R-09-on/302397423226?hash=item46684a7e7a:g:XpwAAOSwL5pZe6qm 

 

δεν θυμάμαι όμως αν για πίσω χρειάζονται βάσεις 16.5"cm η 17"cm (νομίζω 16.5cm αλλά δεν είμαι σίγουρος???) 

 

αυτά θα στα πει καλύτερα κατάστημα που κάνει τέτοιες δουλειές για ακόμα πιο σιγουριά

πριν 2 χρόνια που το έλεγα δε το έκανα αλλά τώρα το πήρα απόφαση. Μόνο που μου κόπηκε η όρεξη διαβάζοντας αυτά.

Δηλαδή εκτός του ότι πρέπει να ανοιχτούν πάλι τα πλαστικά (δεν είναι και τόσο καλό αυτό), πρέπει να περαστούν καλώδια και φυσικά να αλλαχτεί η μονάδα με μια άλλη της προκοπής

 

αν και ψάχνοντας στο internet έχω βρει φωτογραφίες με την πίσω όψη της μονάδας όπου δείχνει επαφές για πίσω ηχεία

κοίτα εδώ κι εδώ

Κι επίσης σε αυτό το forum αναφέρεί ο τύπος ότι έχει βάλει πίσω και του εμφανίστηκε στο menu η επιλογή

Φαντάζομαι είναι η ίδια έκδοση και όχι καμια παραλαγή

Και στο γνωστό site με αυτοκίνητα (προφανώς απαγορεύεται το link -βλέπω μου το κόβει) πουλάει ένας μια μονάδα από polo του 2011  και στις φωτογραφίες δείχνει το σχεδιάγραμμα με τις πίσω θέσεις

 

Μου κάνει εντύπωση να βάλανε τέτοια μπακατέλα, στην ακριβή έκδοση κιόλας. Μόλις λήξει η καραντίνα θα πάω σε ένα κατάστημα να δω.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το ράβε - ξήλωνε για να περάσουν τα καλώδια. Από τις πόρτες ήδη έχουν χαλαρώσει τα πλαστικά με τη μια φορά που βγήκαν για να μπούνε τα φιμέ. και δε ξέρω από που θα τα περάσουν για να φτασουν στις πίσω πόρτες

Edited by _vwpolo_
Link to comment
Share on other sites

κοίτα καλώδια δυστυχώς δεν υπάρχουν  οπότε θα πρέπει να σφίξεις τα δόντια σου και να το πάρεις απόφαση...

 

δεν ξέρω τι σου κάνανε με της ταπετσαρίας σου, αλλά πιστεύω ότι ίσως να μην τα έχουν κουμπώσει σωστα?? 

 

και ίσως για αυτό σου κάνει κενά.

 

βρες έναν καλό μάστορα να σου κάνει την όλη διαδικασία που χρειάζεται , και να του κάνεις εξήγηση από την αρχή, ότι ξέρεις υπάρχει αυτό και αυτό το θέμα της ταπετσαρίας στο αμάξι; τι θα κάνεις πως θα το κάνεις? 

 

στο τέλος θα το δεις και εσύ θα αποζημιωθείς από τον ήχο στο αμάξι σού:thumbsup2::yahoo:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.