Jump to content
free4you

"Μούχλα" σε Polo 6R

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum,

 

Σε ένα 5πορτο Polo 6r (2011) παρατηρείται το εξής φαινόμενο το οποίο φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες:

 

Τα τελευταία 3 χρόνια κάθε που χειμωνιάζει και η θερμοκρασία πέφτει, εμφανίζεται στο συγκεκριμένο σημείο στα δυο πίσω παράθυρα η συγκεκριμένη "μούχλα". Το περίεργο είναι ότι το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει σε κάποιο άλλο σημείο το ίδιο φαινόμενο και ούτε δείχνει να μπαίνει νερό από κάπου εκεί στο παράθυρο! Το καλοκαίρι που ζεσταίνει ο καιρός αυτό το άσπρο χνούδι εξαφανίζεται και επανεμφανίζεται τον χειμώνα. Επίσης κάθε χειμώνα εμφανίζεται στο ίδιο ακριβώς σημείο χωρίς να καλύπτει μεγαλύτερη ή μικρότερη επιφάνεια! Από την αντανάκλαση στο παράθυρο φαίνεται ότι μπορεί να είναι και από μέσα από την πόρτα αλλά δεν την έχω ξηλώσει για να δω τι γίνεται!

 

Έχει εμφανιστεί σε κανέναν το ίδιο θέμα ή μήπως μπορεί κάποιος να καταλάβει από τι  μπορεί να έχει προκληθεί?

 

Ευχαριστώ!!!

1609876836895.jpg

1609876836917.jpg

Edited by free4you
Link to comment
Share on other sites

αν το καθαρίσεις φεύγει??

 

μήπως είναι από το εσωτερικό μέρος του λάστιχου της πόρτας, εκεί που πάει και φωλιάζει το τζαμί να περνάει νερό και σου γλύφει εκεί.

 

τα έχεις καθαρίσει τα λάστιχα του παραθύρου περιμετρικά να δεις μήπως έχουν πιάσει σκόνες και βρωμιά στο εσωτερικό τους.

 

 

εγώ πιστεύω ότι ειναι ίσως από κάποια υγρασία

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Φεβρουάριο έβαλα αντηλιακές μεμβράνες και το είδε αυτός που μου τις τοποθέτησε και του φάνηκε περίεργο πως έχει πιάσει εκεί μούχλα και μόνο εκεί! Έπεσαν πολλά νερά προφανώς κατά την τοποθέτηση και πλύθηκαν τα πάντα γύρω από το τζάμι και εξαφανίστηκε. Δεν εμφανίστηκε τίποτε μέχρι και ένα μήνα πριν που κρύωσε πάλι ο καιρός και εμφανίστηκε ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ καθάρισε το με λίγο χλωρόνερο (διάλυμα χλωρίνης και νερού).
Δεν χρειάζεται πολύ χλωρίνη.
Οι μουχλες έχουν το εξής φαινόμενο αν δεν τις καθαρίσεις καλά με κάποιο καθαριστικό όπως χλωρίνη ή αιθανόλη αφήνουν σπόρια. Όταν βρουν πάλι ιδανικές συνθήκες (υγρασία και χαμηλή θερμοκρασία) τσουπ να το πάλι το χνουδακι. Γιαυτό και το βλέπεις το φαινόμενο χειμώνα. Κάνε το να δεις αν θα φύγει. Λογικά θα αποχωρήσει.
Πάντως αυτό είναι φαινόμενο υγρασίας. Κάπου κρατάει υγρασία και σου βρέχει εκείνο το σημείο και απλά κάποιος μύκητας αναπτύσσετε και βλέπεις το χνουδι.

Στάλθηκε από το motorola one vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

 

Έχω δύο ερωτήσεις! 

Τι αναλογία να έχει το διάλειμμα? Μην το κάνω λάθος! Χλωρίνη καθαρή ή ήπια συμπυκνωμένη (έχει σημασία?)? 

 

Επίσης για να μην αρχίσω να ξηλώνω όλη την πόρτα, έχεις κάποια ιδέα για το που να κοιτάξω για νερά που λιμναζουν? 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μην βάλεις την πυκνή.
Βάλε με το μάτι μην αγχώνεσαι.
Βάλε σε ένα μπουκαλάκι του νερού κάτω κατω, ίσα να καλύψει τον πάτο και μετά βάλε νερό μέχρι πάνω. Και με ένα πανάκι κάνε το τοπικά.

Στάλθηκε από το motorola one vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψεκάσε το όλο, η μούχλα αν την αναπνέεις συνέχεια είναι πρόβλημα,μπορεί να πάθεις από πνευμονία μέχρι φυματίωση και καρκίνο στον πνεύμονα και να το αφήνεις όσο γίνεται στον ηλιο

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, turbomaniac said:

Ψεκάσε το όλο, η μούχλα αν την αναπνέεις συνέχεια είναι πρόβλημα,μπορεί να πάθεις από πνευμονία μέχρι φυματίωση και καρκίνο στον πνεύμονα και να το αφήνεις όσο γίνεται στον ηλιο

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

ισχύει η μούχλα προκαλεί Ασπεργίλλωση..αν είσαι ανοσοκατεσταλμένος και έχεις χαμηλό ανοσοποιητικό.

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως ξεφύγαμε λίγο? 

 

Λίγη μούχλα έχει πιάσει σε μια άκρη στα δύο πίσω παράθυρα! 

Δεν λέω, όλα αυτά που λέτε ισχύουν, αλλά δεν είναι λίγο ακραία για ελάχιστα τετραγωνικά εκατοστά μούχλας που υπάρχουν σε ένα αυτοκίνητο στο οποίο παραμένω το πολύ 1 ώρα καθημερινά και συνήθως με ανοιχτό παράθυρο???

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά από εκεί που έψαχνα detailer, ξαφνικά μου λέτε να ψάχνω πνευμονολόγο! 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, free4you said:

Ρε παιδιά, μήπως ξεφύγαμε λίγο? 

 

Λίγη μούχλα έχει πιάσει σε μια άκρη στα δύο πίσω παράθυρα! 

Δεν λέω, όλα αυτά που λέτε ισχύουν, αλλά δεν είναι λίγο ακραία για ελάχιστα τετραγωνικά εκατοστά μούχλας που υπάρχουν σε ένα αυτοκίνητο στο οποίο παραμένω το πολύ 1 ώρα καθημερινά και συνήθως με ανοιχτό παράθυρο???

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά από εκεί που έψαχνα detailer, ξαφνικά μου λέτε να ψάχνω πνευμονολόγο! 

όντως ξεφύγαμε:lol:  Αλλά να ξέρεις οτι δεν είναι τόσο πολύ ´τραβηγμένο´ το σενάριο αυτό. 

Δυστυχώς είχα στην οικογένεια μου άτομο με σοβαρό διαβήτη και ως αποτέλεσμα με χαμηλό ανοσοποιητικό που είχε πάθει αυτό που προανέφερα. 

Στην περίπτωση σου θα το ψέχαζα με ένα καλό αντιμουχλικό υγρό. Γενικά ανοίγεις aircondition η καλοριφερ συχνά? Το παρκάρεις σε ανήλιαγα μέρη?

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν λέω ότι δεν συμβαίνει, συμβαίνει απλά για την ποσότητα μούχλας είναι λίγο ακραίο το σενάριο! 

 

Το αυτοκίνητο είναι έξω στο δρόμο σε νότια περιοχή της Αττικής! Οπότε είναι έρμαιο στα καιρικά φαινόμενα! Βροχή κρύο και υγρασία το χειμώνα, υγρασία και ζέστη ατελείωτη το καλοκαίρι! Αλλά γενικά το βλέπει ο ήλιος μόνιμα, στην Ελλάδα ζούμε! 

 

Air condition δεν ανάβω ιδιαίτερα, μόνο σε δύσκολες συνθήκες κρύου ή ζέστης! Προτιμώ ανοιχτό παράθυρο! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, free4you said:

Βρε δεν λέω ότι δεν συμβαίνει, συμβαίνει απλά για την ποσότητα μούχλας είναι λίγο ακραίο το σενάριο! 

 

Το αυτοκίνητο είναι έξω στο δρόμο σε νότια περιοχή της Αττικής! Οπότε είναι έρμαιο στα καιρικά φαινόμενα! Βροχή κρύο και υγρασία το χειμώνα, υγρασία και ζέστη ατελείωτη το καλοκαίρι! Αλλά γενικά το βλέπει ο ήλιος μόνιμα, στην Ελλάδα ζούμε! 

 

Air condition δεν ανάβω ιδιαίτερα, μόνο σε δύσκολες συνθήκες κρύου ή ζέστης! Προτιμώ ανοιχτό παράθυρο! 

οπότε το καθαρίζεις για τώρα και βλέπεις. Μια άλλη ιδέα είναι να ελέγξεις καλά τα λάστιχα της πόρτας αλλά και το νεροχύτη που είναι στο κάτω μέρος της πόρτας. Μήπως είναι βουλωμένοι? Δες και αυτό το βιντεάκι θα σε βοηθήσει κάπως νομίζω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.