Jump to content
_vwpolo_

Ουρανός- ύφασμα =πρόβλημα

Recommended Posts

έχω διαβάσει από πολλούς στο ιντερνετ ότι πάνω στη δεκαετία πολλά αυτοκίνητα του group αρχίζουν να εμφανίζουν προβλήματα με το ύφασμα του ουρανού. Κοινώς κρεμάει.

Τι σύμπτωση, έκλεισα 10 χρόνια και σήμερα παρατήρησα κάτι που δε μου άρεσε. στο σημείο που ο ουρανός ακουμπάει το παρμπριζ, το ύφασμα αρχίσει να ξεκολλάει. Πολύ λίγο αλλά το θέμα είναι ότι γίνεται η αρχή. Σα να αρχίζεις να ξεκολλάς ένα αυτοκόλλητο. 1-1,5 εκ. Αν κάθεσαι μπροστά και σηκώσεις τα μάτια σου πάνω, βλέπεις που εξέχει-κρέμεται στην άκρη. Πήρα μια κόλλα στικ και διορθώθηκε ελαφρως. Βέβαια η κόλλα έιναι της πλάκας και πιστέυω είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσει. Τουλάχιστον δε κρέμεται και διατηρείται η ψυχική μου ηρεμία. Δε μπορώ να το βλέπω. Αλλά τώρα που το ξέρω το μάτι μου πάει συνέχεια εκεί.

Αν βάλω μια καλή κόλα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τη ρουφήξει και θα κάνει στάμπα. Θα κολλήσει το ύφασμα αλλά οπτικά θα γίνει χειρότερα . Το έχω δει σε άλλο αυτοκίνητο. Τι προτείνετε;

είδα αυτή και μια άλλη που κόστιζε >30€ αλλά τρόμαξα και έκλεισα το παράθυρο.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα (είναι πολύ πολύ μικρό) αλλά φοβάμαι μη γίνει η αρχή και ξεκολλήσει κι άλλο

 

Σίγουρα δε πρέπει να μπει κόλλα σε υγρή μορφή. Αυτό να το ξέρετε. θα τη ρουφήξει και θα κάνει αμέσως μόνιμη στάμπα. γι αυτό πήρα το στικ.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , fkd said:

δεν υπαρχει γιατρειά με κόλλες 

υ.γ. νομιζω υπαρχει ανοιχτό θέμα 

ναι έχεις δίκιο. το είδα το θέμα. τεσπα, θα δω πως θα πάει διότι είναι λίγο και δε συζητάμε για μάστορα σε καμια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Με 100€ τον φτιαχνεις καινουργιο, και ξανααρχιζεις να μετρας 10 χρονια.

Μην ασχολεισαι με κολλες και μπουρδες. Αστο οπως ειναι. Οταν θα πεσει εντελως ή αν σε ενοχλει, πας σε ταπετσερη και στο φτιαχνει.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι θα πείτε. Ασχολούμαι με λεπτομέρειες αλλά όπως είπα δε θέλω να γίνει η αρχή και να κρεμάσει.

Είναι και σε σημείο που πάει το μάτι αμέσως.

Λέω να πάρω αυτό να προλάβω τη ζημιά

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , _vwpolo_ said:

Ξέρω τι θα πείτε. Ασχολούμαι με λεπτομέρειες αλλά όπως είπα δε θέλω να γίνει η αρχή και να κρεμάσει.

Είναι και σε σημείο που πάει το μάτι αμέσως.

Λέω να πάρω αυτό να προλάβω τη ζημιά

 

με το σπρέι πως θα ρίξεις σε εκείνο το σημείο?

δεν θα πρέπει να βγεί ο ουρανός έξω και μετά να ρίξεις κόλα, για να σου δώσει και χέρι να μπορέσεις να κάνει δουλειά 

 

Για εμένα καλά κάνεις και δεν το αφήνεις.

σε ταπετσερι ρώτησες καθόλου?

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα. Το ύφασμα του ουρανού ξεκολλα γιατί ξεραινεται η εργοστασιακή κόλλα. Τώρα με τα κρύα δεν θα γίνει χειρότερο. Την άνοιξη και κυρίως το καλοκαίρι θα ανοίγεις τα παράθυρα και ο αέρας που κυκλοφορεί στην καμπίνα θα στο ξηλώσει τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2021 at 11:09 ΠΜ, OMINUS said:

με το σπρέι πως θα ρίξεις σε εκείνο το σημείο?

δεν θα πρέπει να βγεί ο ουρανός έξω και μετά να ρίξεις κόλα, για να σου δώσει και χέρι να μπορέσεις να κάνει δουλειά 

 

Για εμένα καλά κάνεις και δεν το αφήνεις.

σε ταπετσερι ρώτησες καθόλου?

 

On 13/1/2021 at 12:23 ΠΜ, COSTAS_ said:

Δεν κάνεις τίποτα. Το ύφασμα του ουρανού ξεκολλα γιατί ξεραινεται η εργοστασιακή κόλλα. Τώρα με τα κρύα δεν θα γίνει χειρότερο. Την άνοιξη και κυρίως το καλοκαίρι θα ανοίγεις τα παράθυρα και ο αέρας που κυκλοφορεί στην καμπίνα θα στο ξηλώσει τελείως. 

 

οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί αφού έβαλα λίγη κόλλα. Κόλλα της πλάκας βέβαια γιατί ακουμπούσα το χέρι μου και δεν ένιωθα να κολλάει.

το υλικό που έχει από μέσα όμως πρέπει να έχει ξεφτιλιστεί τελείως διότι ακουμπούσα το στικ με την κόλλα και άφηνε κίτρινα υπολείμματα πάνω. Τριβόταν λες και για 10 χρόνια το χτυπούσε ο ήλιος.

Απορώ γιατί κάνουν τόσο χάλια κατασκευή. Απαράδεκτο. Όπως είπα η ζημιά είναι πολύ μικρή (προς το παρόν). Ίσα που κρεμόταν το ύφασμα 1-1,5εκ.

Ε για να μη γίνει χειρότερα σκεφτόμουν να πάρω αυτή την κόλλα σπρευ, να κατεβάσω λίγο το ύφασμα, να ψεκάσω και να το πατήσω.

Αν δε κάνει δουλειά και αρχίζει να ξεκολλάει περισσότερο μετά βλέπουμε.  Το κόστος της κόλλας είναι μικρό εξάλλου οπότε δε χάνω κάτι να δοκιμάσω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου πρότειναν σωστά και παραπάνω, να πας στον ταπετσέρη και θα σου αλλάξει το ύφασμα του ουρανού. Το έκανα και εγώ όπως και όλοι όσοι το αυτοκινητό τους πλησιάζει την 10ετία. Δεν είναι θέμα κατασκευαστικό αλλά θέμα συντήρησης του αυτοκινήτου. Με κόλλες, σπρέυ και καρφίτσες στις ακρούλες και λίγο εδώ λίγο εκεί, δεν κάνεις κάτι. 

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2021 at 10:29 ΠΜ, COSTAS_ said:

Δεν είναι θέμα κατασκευαστικό αλλά θέμα συντήρησης του αυτοκινήτου.

Τί εννοείς δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρόκειται για φυσιολογική φθορα λόγω πολυμερισμου της κολλας και ότι στα 10 χρόνια πρέπει να γίνει αντικατάσταση 

Link to comment
Share on other sites



Δεν είναι θέμα κατασκευαστικό αλλά θέμα συντήρησης του αυτοκινήτου.

Κάπου μπερδεύεσαι φίλε.
Εννοείται είναι κατασκευαστικό και είναι ελάττωμα εργοστασίου που δε το φτιάχνουν να αντέχει όπως στους υπόλοιπους κατασκευαστές.
Στο γκρουπ 8 στα 10 αυτοκίνητα το παθαίνουν.
Στους άλλους η συχνότητα είναι λιγότερη.
Σιγά μαζί με τα σέρβις μη γράφουν "αντικατάσταση οροφής ανά 10 χρόνια" σαν συντηρηση
Link to comment
Share on other sites

παιδια δε χρειάζεται να το συζητάμε, είναι ξεκάθαρα χαμηλή ποιότητα. Δε συζητιέται αυτό το θέμα.

Μιλάμε για αυτοκίνητο  (το δικό μου εννοώ) που το παρκάρω σε κλειστό σχετικά χώρο.  Δε το χτυπάει ο ήλιος. Και γενικά είναι σε άριστη κατάσταση. Τι συντήρηση να κάνεις δηλαδή στην οροφή; Δεν είναι αλυσίδα από παπί να τη λαδώνεις συχνά.

Και σε γνωστό μου με golf πάλι τα ίδια. Σε αυτόν νομίζω κρέμασε λίγο μετα τη δεκαετία. Εντάξει σε μένα μπορείς να πεις ότι δε τρέχει κάτι, ίσα ίσα που ξεκολλάει στην άκρη. 

Έχω δει και από άλλες μάρκες αλλά κατακόρον το έχω ακούσει για τα VAG. 

Και όπως σωστά έγραψε ο takpanos, τρίβεται από μέσα. Είναι σαν τις σακούλες από το μαρκετ που αν τις αφήσεις για μεγάλο διάστημα μετα βλέπεις έχουν γίνει σκόνη. Ή κάτι κινέζικα ψευτοδερματινα-πλαστικά ρούχα-μπουφαν που μπορει να τα έχεις στη ντουλάπα και να αρχίσουν να τρίβονται (μου έχει τύχει)

 

Για την ιστορία να πω πως έχω κι άλλο αυτοκίνητο 30ετιας παρατημένο μέσα στον ήλιο και την βροχή που γίνεται χαμός από χόρτα στο εσωτερικό (δεν έχει παράθυρο) και ο ουρανός είναι στη θέση του. Τα VAG σε 30 χρονια δε θα είχαν καν ουρανό.

Τέσπα σε ταπετσέρη δεν υπάρχει περίπτωση να το πάω τώρα, θα βάλω την κόλλα και αν δε κάνει δουλειά θα δω τότε. Περιμένω να ανοίξουν τα καταστήμα γιατί με τα κουριερ μπορεί να έρθει σε κανα μήνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.