Jump to content
topmar

Ελαστικά SUV 18-19-20"

Recommended Posts


Καλημέρα σε όλους σας.
 
Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για όσους από εμάς έχουν μεγάλες διαστάσεις ελαστικών στα SUV τους.
 
Η φετινή χρονιά για τα καλοκαιρινά ελαστικά στο δικό μου (της υπογραφής) μάλλον θα είναι η τελευταία, οπότε είπα να αρχίσω το ψάξιμο για τις επιλογές που έχω, σε καλοκαιρινά ελαστικά.
 
Η διάσταση είναι πολύ δύσκολη, 255/40R20, στις γνωστές Suzuka 20" του Tiguan. Από το εργοστάσιο φορά τα Continental Sport Contact 5 SUV (Seal Inside), με τα οποία έμεινα ικανοποιημένος σε όλα εκτός από την χιλιομετρική απόδοση, μιας και μετά από 25.000 πάνω κάτω, έχουν πέλμα 4,5mm - 5,5mm και άλλα 10.000 ΚΜ υπολογίζω να βγάλουν το μέγιστο.
 
Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, βρήκα πολύ περιορισμένες επιλογές καλοκαιρινών ελαστικών για τη διάσταση αυτή, τις παρακάτω:
 
Continental Sport Contact 5 SUV
Michelin Pilot Sport 4 SUV
Hankook Ventus S1 Evo 2 SUV
Pirelli Scorpion Verde SUV
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 SUV
Bridgestone Potenza Sport (2021)
 
Τα νεότερα Hankook Ventus S1 Evo 3 SUV αλλά και τα Dunlop Sport Maxx RT2 SUV δεν βγαίνουν στην διάσταση που φοράει το δικό μου, για να μπουν στη λίστα των επιλογών.
 
Από τα παραπάνω 5 προς επιλογή λοιπόν, αν εξαιρέσω τα υπάρχοντα Continental (που δεν θέλω να τα βάλω ξανά λόγω γρήγορης φθοράς) και τα Hankook που επίσης φθείρονται πολύ γρήγορα (προσωπική εμπειρία σε άλλο όχημα), μάλλον σε ένα εκ των υπολοίπων 3 θα καταλήξω.
 
Γνώμες περί αυτού; Υπάρχει άλλος που να έχει ήδη αλλάξει τα 255/40R20 του με άλλη μάρκα εκτός από τα εργοστασιακά Continental;
 
 
 
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 
 



Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχεις πέλμα ακόμα άμα είσαι στα 4,5 που λες.
Δες και falken είναι από τις μεγάλες εταιρίες. 5η στο κόσμο.
Βάζει και η vw στο τιγκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως έγραψα και πιο πάνω, αφού μετά από 25.000 πάνω κάτω, έχουν πέλμα 4,5mm - 5,5mm, δηλαδή κατά Μ.Ο 1,75-1,25mm ανά χρήση έτους (12.500ΚΜ), με την επόμενη χρήση Μαρ 21 - Δεκ 21 θα έχει πέσει το πάχος του πέλματος στα 3mm κατά Μ.Ο (θα μπουν μπρος πίσω ξανά, τα 5,5mm εμπρός δηλαδή) στο τέλος της περιόδου χρήσης τους (Νοε 21) και την Άνοιξη του 2022 θα πρέπει να μπουν νέα ελαστικά.

Τα Falken Azenis FK510 SUV είναι ωραία ελαστικά και με πολύ καλές βαθμολογίες στα τεστ, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν στη διάσταση μου (255-40-R20).

Ως εκ τούτου, πάλι σε ένα εκ των 3 παραπάνω καταλήγουμε λοιπόν.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μην μπερδεύεστε με όλα τα ελαστικά της διάστασης αυτής, είναι SUV και παίρνει ελαστικά τύπου SUV.

Ούτε αυτό που λες πρέπει να βγαίνει στη διάσταση μου σε SUV.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites



[quote post="652775" .... την Άνοιξη του 2022 θα πρέπει να μπουν νέα ελαστικά.





Ακόμα δεν έχουμε φτάσει στην άνοιξη του 21 και συ ψάχνεις τι θα βάλεις την άνοιξη του 22?
Μέχρι τότε μπορεί να βγουν κι άλλα μοντέλα ελαστικών οπότε φάκτο σε ένα χρόνο από τωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2021 at 11:03 ΠΜ, topmar said:


Καλημέρα σε όλους σας.
 
Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για όσους από εμάς έχουν μεγάλες διαστάσεις ελαστικών στα SUV τους.
 
Η φετινή χρονιά για τα καλοκαιρινά ελαστικά στο δικό μου (της υπογραφής) μάλλον θα είναι η τελευταία, οπότε είπα να αρχίσω το ψάξιμο για τις επιλογές που έχω, σε καλοκαιρινά ελαστικά.
 
Η διάσταση είναι πολύ δύσκολη, 255/40R20, στις γνωστές Suzuka 20" του Tiguan. Από το εργοστάσιο φορά τα Continental Sport Contact 5 SUV (Seal Inside), με τα οποία έμεινα ικανοποιημένος σε όλα εκτός από την χιλιομετρική απόδοση, μιας και μετά από 25.000 πάνω κάτω, έχουν πέλμα 4,5mm - 5,5mm και άλλα 10.000 ΚΜ υπολογίζω να βγάλουν το μέγιστο.
 
Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, βρήκα πολύ περιορισμένες επιλογές καλοκαιρινών ελαστικών για τη διάσταση αυτή, τις παρακάτω:
 
Continental Sport Contact 5 SUV
Michelin Pilot Sport 4 SUV
Hankook Ventus S1 Evo 2 SUV
Pirelli Scorpion Verde SUV
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 SUV
 
Τα νεότερα Hankook Ventus S1 Evo 3 SUV αλλά και τα Dunlop Sport Maxx RT2 SUV δεν βγαίνουν στην διάσταση που φοράει το δικό μου, για να μπουν στη λίστα των επιλογών.
 
Από τα παραπάνω 5 προς επιλογή λοιπόν, αν εξαιρέσω τα υπάρχοντα Continental (που δεν θέλω να τα βάλω ξανά λόγω γρήγορης φθοράς) και τα Hankook που επίσης φθείρονται πολύ γρήγορα (προσωπική εμπειρία σε άλλο όχημα), μάλλον σε ένα εκ των υπολοίπων 3 θα καταλήξω.
 
Γνώμες περί αυτού; Υπάρχει άλλος που να έχει ήδη αλλάξει τα 255/40R20 του με άλλη μάρκα εκτός από τα εργοστασιακά Continental;
 
 
 
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 
 
 

Καλημέρα ,

 

Εγώ σε 18'' ζάντα που φοράει από το εργοστάσιο έχει τα Pirelli Scorpion Verde SUV(seal inside) εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Τα εχω σχεδον 4 χρονια και μολις γυρισω απο το εξωτερικο(λογο δουλειας-Ναυτικος) θα τα αλλαξω και θα βαλω τα ιδια.Το αμαξι ειναι το 2,0 TDI 190 ps 4 motion και παταει καλα με αυτα τα λαστιχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , topmar said:

Καλημέρα, μην μπερδεύεστε με όλα τα ελαστικά της διάστασης αυτής, είναι SUV και παίρνει ελαστικά τύπου SUV.

Ούτε αυτό που λες πρέπει να βγαίνει στη διάσταση μου σε SUV.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

βγαίνει από τι βλέπω και σαν διάσταση και για SUV

 

https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyres/rainsport-5

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites






Ακόμα δεν έχουμε φτάσει στην άνοιξη του 21 και συ ψάχνεις τι θα βάλεις την άνοιξη του 22?
Μέχρι τότε μπορεί να βγουν κι άλλα μοντέλα ελαστικών οπότε φάκτο σε ένα χρόνο από τωρα


Ουσιαστικά μία σεζόν έμεινε, από τώρα άρχισα το ψάξιμο γιατί οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες όπως είπα. Εξάλλου, "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν"


Καλημέρα ,
 
Εγώ σε 18'' ζάντα που φοράει από το εργοστάσιο έχει τα Pirelli Scorpion Verde SUV(seal inside) εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Τα εχω σχεδον 4 χρονια και μολις γυρισω απο το εξωτερικο(λογο δουλειας-Ναυτικος) θα τα αλλαξω και θα βαλω τα ιδια.Το αμαξι ειναι το 2,0 TDI 190 ps 4 motion και παταει καλα με αυτα τα λαστιχα.


Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με τα συγκεκριμένα ελαστικά, στα 4 χρόνια χρήσης τους; Είναι κι αυτά μία επιλογή....

βγαίνει από τι βλέπω και σαν διάσταση και για SUV
https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyres/rainsport-5


Πρέπει να δω την διάσταση αν βγαίνουν κι αυτά....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , topmar said:



 

 


Ουσιαστικά μία σεζόν έμεινε, από τώρα άρχισα το ψάξιμο γιατί οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες όπως είπα. Εξάλλου, "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν" emoji12.png




Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με τα συγκεκριμένα ελαστικά, στα 4 χρόνια χρήσης τους; Είναι κι αυτά μία επιλογή....



Πρέπει να δω την διάσταση αν βγαίνουν κι αυτά....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

Δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα λόγω επαγγέλματος.....μόνο 15.000 χλμ. Απλώς η γόμα τους έχει κρατήσει σχεδόν την αρχική μορφή και δεν έχει αλλοιωθεί με την πάροδο του χρόνου σε σύγκριση με αλλά ελαστικά που έβαζα σε προηγούμενα αμάξια που είχα.(Continetal,Michelin,Dunlop)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5.       225/40/19 αυτά έβαλα τώρα που άλλαξα στο t roc.

για να πω την αλήθεια με έπεισε ο λαστιχάς γι αυτό το μοντέλο. Ψάχνοντας όμως κάποια στοιχεία ειδα οτι μου άρεσε.

Καλύτερη άποψη θα σου πω στην πορεία γιατι έχω μόνο 900 χιλιομ. 

Αυτό που μου άρεσε εμφανισιακά, με την πρώτη ματιά που λέμε, Ήταν το νυχάκι προστασίας  για την ζάντα

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα λόγω επαγγέλματος.....μόνο 15.000 χλμ. Απλώς η γόμα τους έχει κρατήσει σχεδόν την αρχική μορφή και δεν έχει αλλοιωθεί με την πάροδο του χρόνου σε σύγκριση με αλλά ελαστικά που έβαζα σε προηγούμενα αμάξια που είχα.(Continetal,Michelin,Dunlop)
Μάλιστα, οπότε η εμπειρία σου με τα συγκεκριμένα δεν με βοηθάει, καθόσον εγώ τόσα ΚΜ κάνω - σχεδόν - το έτος και η χιλιομετρική απόδοση με ενδιαφέρει. Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει καλές κριτικές για τον συγκεκριμένο τομέα, στο συγκεκριμένο ελαστικό.
καλησπέρα
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5.       225/40/19 αυτά έβαλα τώρα που άλλαξα στο t roc.
για να πω την αλήθεια με έπεισε ο λαστιχάς γι αυτό το μοντέλο. Ψάχνοντας όμως κάποια στοιχεία ειδα οτι μου άρεσε.
Καλύτερη άποψη θα σου πω στην πορεία γιατι έχω μόνο 900 χιλιομ. 
Αυτό που μου άρεσε εμφανισιακά, με την πρώτη ματιά που λέμε, Ήταν το νυχάκι προστασίας  για την ζάντα
 
 
 
Αυτά έχω κι εγώ στο μυαλό μου ως επικρατεστερη επιλογή - με εναλλακτική πρόταση τα Michelin - αλλά είναι πολύ νέα για να διαβάσω κριτικές. Οπότε, η δική σου εμπειρία με την χρήση τους, θα με ενδιέφερε πολύ, στην πάροδο του χρόνου.

Έχουν ένδειξη SUV επάνω τους ή είναι τα ίδια με τα υπόλοιπα που μπαίνουν σε μη-SUV;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 11:03 AM, topmar said:


Καλημέρα σε όλους σας.
 
Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για όσους από εμάς έχουν μεγάλες διαστάσεις ελαστικών στα SUV τους.
 
Η φετινή χρονιά για τα καλοκαιρινά ελαστικά στο δικό μου (της υπογραφής) μάλλον θα είναι η τελευταία, οπότε είπα να αρχίσω το ψάξιμο για τις επιλογές που έχω, σε καλοκαιρινά ελαστικά.
 
Η διάσταση είναι πολύ δύσκολη, 255/40R20, στις γνωστές Suzuka 20" του Tiguan. Από το εργοστάσιο φορά τα Continental Sport Contact 5 SUV (Seal Inside), με τα οποία έμεινα ικανοποιημένος σε όλα εκτός από την χιλιομετρική απόδοση, μιας και μετά από 25.000 πάνω κάτω, έχουν πέλμα 4,5mm - 5,5mm και άλλα 10.000 ΚΜ υπολογίζω να βγάλουν το μέγιστο.
 
Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, βρήκα πολύ περιορισμένες επιλογές καλοκαιρινών ελαστικών για τη διάσταση αυτή, τις παρακάτω:
 
Continental Sport Contact 5 SUV
Michelin Pilot Sport 4 SUV
Hankook Ventus S1 Evo 2 SUV
Pirelli Scorpion Verde SUV
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 SUV
 
Τα νεότερα Hankook Ventus S1 Evo 3 SUV αλλά και τα Dunlop Sport Maxx RT2 SUV δεν βγαίνουν στην διάσταση που φοράει το δικό μου, για να μπουν στη λίστα των επιλογών.
 
Από τα παραπάνω 5 προς επιλογή λοιπόν, αν εξαιρέσω τα υπάρχοντα Continental (που δεν θέλω να τα βάλω ξανά λόγω γρήγορης φθοράς) και τα Hankook που επίσης φθείρονται πολύ γρήγορα (προσωπική εμπειρία σε άλλο όχημα), μάλλον σε ένα εκ των υπολοίπων 3 θα καταλήξω.
 
Γνώμες περί αυτού; Υπάρχει άλλος που να έχει ήδη αλλάξει τα 255/40R20 του με άλλη μάρκα εκτός από τα εργοστασιακά Continental;
 
 
 
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 
 
 

αν τα continetal φθείρονται γρήγορα τα michelin να δεις πόσο γρήγορα θα κατέβουν....αλλά να θυμάσαι πως τα michelin που είναι τα πιο μαλακά και φθείρονται γρήγορα σου προσφέρουν κορυφαία πρόσφυση  ...για τα good year ουτε καν..έχω   53 φορτηγά και τα έχω φάει όλα στην μούρη τόσα χρόνια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5.       225/40/19 αυτά έβαλα τώρα που άλλαξα στο t roc.

για να πω την αλήθεια με έπεισε ο λαστιχάς γι αυτό το μοντέλο. Ψάχνοντας όμως κάποια στοιχεία ειδα οτι μου άρεσε.

Καλύτερη άποψη θα σου πω στην πορεία γιατι έχω μόνο 900 χιλιομ. 

Αυτό που μου άρεσε εμφανισιακά, με την πρώτη ματιά που λέμε, Ήταν το νυχάκι προστασίας  για την ζάντα

 

 

Οχι δεν είναι αποκλειστικά για SUV

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@xarpas Δηλαδή τα Michelin φθείρονται πιο γρήγορα και από τα Conti ε; Άρα, από το κακό στο χειρότερο....

@t_roc 21! Μήπως μπορείς να δεις τι Treadwear γράφουν επάνω; Είναι ένα 3ψηφιο νούμερο στα πλάγια, μεταξύ 280-320 λογικά θα είναι.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

240 φιλε

Αυτή η ένδειξη είναι για να εξηγεί το ποσο πρέπει να φθείρεται το πέλμα?

Edited by t roc 21!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο πιο αργά φθείρονται.

Περισσότερο αναλυτικά για τις ενδείξεις στα πλαϊνά των ελαστικών, δες αυτό το πολύ αναλυτικό άρθρο (εστίασε στο treadwear).

https://www.glavopoulos.com/tires-utqg/

Είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο μικρό το νούμερο; Τώρα είδα τα δικά μου Continental Sport Contact 5 SUV, τελικά είναι πολύ περισσότερο από το εύρος 280-320 που υπέθετα, εμένα γράφουν 420 .

Οπότε, αν όντως είναι 240 τα δικά σου, πάρα πολύ χαμηλό είναι το treadwear, που σημαίνει ότι θα φθείρονται πάρα πολύ πιο γρήγορα!




VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

οκ

παντως θα ενημερώνω για τις επιδόσεις του ελαστικού με τον τρόπο οδήγησης μου.

εχουμε καιρό μεχρι να τα αλλάξεις.αχχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , topmar said:

Μην παίρνεις και όρκο....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

σε Bridgestone βγάζει καθόλου κάτι για το αμάξι σου?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,
 
Εγώ σε 18'' ζάντα που φοράει από το εργοστάσιο έχει τα Pirelli Scorpion Verde SUV(seal inside) εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Τα εχω σχεδον 4 χρονια και μολις γυρισω απο το εξωτερικο(λογο δουλειας-Ναυτικος) θα τα αλλαξω και θα βαλω τα ιδια.Το αμαξι ειναι το 2,0 TDI 190 ps 4 motion και παταει καλα με αυτα τα λαστιχα.

Πολυ καλο ελαστικο οντως


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι πιο εκτός, θα σου πρότεινα το Pirelli Scorpion All Terain Plus... Η Pirelli το ονομάζει ως 60-40.... Θεωρώ ότι δεν το έχει 50-50 διότι είναι πιο σμιλεμένο για την άσφαλτο...

Για το Michelin Latitude Cross λένε αρκετοί, αλλά προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί στα 2,5 χρόνια είχε σκληρύνει πολύ... Είναι και πολύ παλιό σχέδιο...

Σε ασφάλτινο το Pirelli Scorpio Verde που έχω δοκιμάσει ήταν καλό, αλλά πλέον είναι παλιό για τα συγχρονα suv... Έχουν βγει πολύ πιο καινούργια ασφάλτινα που να αντέχουν και περισσότερο στο χρόνο...

Θα συμφωνήσω επίσης με τον συνάδελφο παραπάνω και δεν θα έβαζα σε καμία περίπτωση τα continental... Πολύ γρήγορη φθορά και κακή συμπεριφορά από τα μέσα της ζωής του και μετά (από προσωπική εμπειρία)...

Τα falken τα έχω σε απλό επιβατικό και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...

Edited by Hellas4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός δρόμου δεν βγαίνω ποτέ, καθαρά ασφάλτινο θέλω για το δικό μου.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.