Jump to content
Alexandros_thess

Αγορα λαδιων

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Ειμαι σχετικα νεος κατοχος VW Polo TDI 2016 αυτοματο,το πηρα με λιγα χιλιομετρα.

Εχετε να προτεινετε απο που μπορω να αγορασω λαδια,υγρο για παραφλου γιατι θελω να το συντηρω καλα.

Επισης στα ποσα χιλιομετρα να παω να τ ελεγξω για μικρο Σερβις? τ μεγαλο το εχω σε 15000χλμ. Οτιδηποτε αλλο εχετε να προτεινετε σαν νεος κατοχος που ειμαι γενικα ευπροσδεκτα.

 

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπερα,
 
Ειμαι σχετικα νεος κατοχος VW Polo TDI 2016 αυτοματο,το πηρα με λιγα χιλιομετρα.
Εχετε να προτεινετε απο που μπορω να αγορασω λαδια,υγρο για παραφλου γιατι θελω να το συντηρω καλα.
Επισης στα ποσα χιλιομετρα να παω να τ ελεγξω για μικρο Σερβις? τ μεγαλο το εχω σε 15000χλμ. Οτιδηποτε αλλο εχετε να προτεινετε σαν νεος κατοχος που ειμαι γενικα ευπροσδεκτα.
 
Ευχαριστω
 


Υγρό παραφλου από αντιπροσωπεία.
Λάδια απ' έξω αρκεί να είναι προδιαγραφών.
Δε μας είπες χλμ.
Όταν λες μεγάλο σέρβις εννοείς στα 30.000 η στα 60.000 η στα 120.000?
Βοήθησέ μας λίγο για να σε βοηθήσουμε και να μη σε ρωτάμε πιο συγκεκριμένα.
Αν το πήρες από μάντρα να έχεις στο νου σου ότι πολλά που φέρνουν οι μαντραδες είναι με 100.000χλμ το χρόνο. Τόσο κάνουν οι Ευρωπαίοι το χρόνο όταν αγοράζουν πετρέλαιο γιατί εκεί το λίτρο πετρελαίου είναι ακριβότερο από εδώ και πρέπει να κάνουν χλμ για να απέχουν απόσβεση αγορας
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παρει απο μαντρα.τ πηρα απο αντιπροσωπεια.64000 χλμ τ πηρα και τωρα εχς 68000..το βιβλιαρακι μου λεει για σερβις του χρονου ή στα 78000 χλμ.παιζει να χρειαστει και μικρο σερβις πιο πριν?

Απο εκει που το πηρα εχουν δωρεαν χειμερινο ελεγχο,λεει να τους το παω να το δουν για τον χειμωνα?

εχετε καποιο σαιτ να ψαξω για λαδια και σια?

εχω ακουσει οτι πετρελαιο πινουν πολλα λαδια.επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα καθε ποτε να το ριχνω μια ματια μηχανη κ υγρα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παρει απο μαντρα.τ πηρα απο αντιπροσωπεια.64000 χλμ τ πηρα και τωρα εχς 68000..το βιβλιαρακι μου λεει για σερβις του χρονου ή στα 78000 χλμ.παιζει να χρειαστει και μικρο σερβις πιο πριν?
Απο εκει που το πηρα εχουν δωρεαν χειμερινο ελεγχο,λεει να τους το παω να το δουν για τον χειμωνα?
εχετε καποιο σαιτ να ψαξω για λαδια και σια?
εχω ακουσει οτι πετρελαιο πινουν πολλα λαδια.επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα καθε ποτε να το ριχνω μια ματια μηχανη κ υγρα?
 
 
Τα σέρβις είναι ανά 15000 άρα εσένα πρέπει να γίνει στα 75 μετα στα 90 και πάει λέγοντας.
Τώρα εσενα γιατι λέει στα 78000 δε ξερω
Link to comment
Share on other sites

μήπως το αμάξι ακολουθεί service κάθε 2 χρόνια η 30.000

(οποίο έρθει πρώτο από τα δύο??)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:
15 hours ago , pipis13 said:

Για προσωρινή λύση καλό ειναι

εγω δεν εχω διαρροες απο κατω.δεν σταζει δηλαδη. απλα αν ελαττώνει την καταναλωση λαδιου ρωταω που εχουμε ολοι στα polo gti

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , takpanos said:

Είναι για άλλη χρήση από αυτό που θες εσυ

Επειδη αναφερει οτι <<επιδιορθωνει>> διαρροες απο βαλβιδες και ωστηρια. 

Link to comment
Share on other sites

Άσε μη βουλωσεις τίποτα άλλο. Καλύτερα να πειραματιστεί με μάρκα λαδιών. Δες ποιο εχει πιο υψηλό σημείο flash point, μεγαλύτερο viscosity

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pipis13 said:

Επειδη αναφερει οτι <<επιδιορθωνει>> διαρροες απο βαλβιδες και ωστηρια. 

 

Φίλε μου τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Οτι λάδι και να βάλεις στην περίπτωση σου δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ψάξου για επισκευή θα έλεγα καλύτερα και όταν νιώσεις έτοιμος αποφασίζεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει δεν έκανε απολύτως τπτ.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη πλησιαζω σε αλλαγη λαδιων,

εχει δοκιμασει κανεις τα liqui moly η τα amsoil?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη πλησιαζω σε αλλαγη λαδιων,
εχει δοκιμασει κανεις τα liqui moly η τα amsoil?
Πολλοί τα έχουν δοκιμάσει αλλά με τη γνώμη του καθένα δε θα βγάλεις άκρη. Είναι και τα δύο καλά λαδια
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , takpanos said:
40 λεπτά πριν , pipis13 said:
παιδια επειδη πλησιαζω σε αλλαγη λαδιων,
εχει δοκιμασει κανεις τα liqui moly η τα amsoil?

Πολλοί τα έχουν δοκιμάσει αλλά με τη γνώμη του καθένα δε θα βγάλεις άκρη. Είναι και τα δύο καλά λαδια

ρωταω αν αξιζει π.χ να δωσω 25 ευρω παραπανω στα 5 λιτρα για amsoil σε σχεσει με τα 40 για τα liqui

Link to comment
Share on other sites

ρωταω αν αξιζει π.χ να δωσω 25 ευρω παραπανω στα 5 λιτρα για amsoil σε σχεσει με τα 40 για τα liqui
Αυτό είναι δικό σου θέμα.
Για μένα που πήρα 40 ευρώ τα 5λ liqui δεν αξίζει.
Εσύ μπορεί να μου πεις ότι δε σε νοιάζει αν δώσεις 25 ευρώ παραπάνω αν είναι έστω λίγο καλύτερο το λάδι.
Υποκειμενικό είναι γιατί μέσα στο κινητηρα και στο λάδι δεν είμαστε για να ξερουμε
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, τζάμπα τα λεφτά....

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που εχεις στο Polo δεν λυνεται με ματζουνια, θελει ανοιγμα μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.