Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

έχω βρει ένα set εμπρός 312 αλλα είναι χωρίς τις λαμαρίνες - προφυλακτήρες που έχει από μέσα χρειάζονται και αυτές? είναι διαφορετικές από των 312 από τον 288?μήπως γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς η  και ποσο έχουν να δω αν αξίζει να κάνω την αγορά?
Στα 312 και στα 288 ειναι ιδιες. Αν δεν βρεις. Εχω σετ απο κιθαρες σχεδον καινουργια. Αν θελεις θα σου στειλω και φωτο αυριο.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα golf 5 tsi gt sport 140αρι το οποίο φοράει φρενα 288mm. Σκοπεύω να τα αλλάξω με τα φρένα του gti (312) μιας και το αμάξι φοραει προγραμμα. Απο οτι εχω δει τα φρενα του gti μπαίνουν κανονικά στο αμάξι μου χωρίς να χρειάζεται καποια μετατροπή. Η ερώτηση μου είναι μηπως γνωρίζει κάποιος αν η εργοστασιακή πεντάκτινη 16αρα ζάντα χωράει τα φρένα του gti;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αν εχεις φρενα 288 οι δαγκανες που εχεις ειναι ιδιες αλλα θα χρειαστεις καινουργιες βασεις και δισκοπλακες 312. Στις 16αρες ζαντες χωρανε να μπουν τα φρενα

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ισχυεί αυτο που λενε οτι οι δαγκάνες του gti εχουν μεγαλύτερη διάμετρο εμβόλου?

 

58 minutes ago, nilasgr said:

Στις 16αρες ζαντες χωρανε να μπουν τα φρενα

Τελεια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , odv said:

Δηλαδή δεν ισχυεί αυτο που λενε οτι οι δαγκάνες του gti εχουν μεγαλύτερη διάμετρο εμβόλου?

 

Τελεια ευχαριστω

στην ουσια οι δαγκανες του GTI με του TSI ειναι ίδιες οι βασεις και η διαμετρος του δισκου αλλαζει

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gtse said:

στην ουσια οι δαγκανες του GTI με του TSI ειναι ίδιες οι βασεις και η διαμετρος του δισκου αλλαζει

Οκ ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα.
Το παρον κλειδωνει και θα μεταφερθουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν εδώ @odv μπορείς να ρίξεις μια ματιά.

 

Τα φρένα χωράνε κανονικά τα είχα φορέσει πολύ παλαιότερα κι εγώ σε αυτοκίνητο με 16άρα κανονικά.

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασιες εχουμε στις δισκοπλακες? εχε μετρησει κανεις?

 

καποια σκεψη 550C???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήρθα και εγώ να ρωτήσω την ίδια ερώτηση ξανά. Golf 5 GT Sport 1.4 TSI 140bhp. Φρένα εργοστασιακά, ζάντες 16 ίντσες. Δίσκοι είναι μπροστά 288μμ νομίζω. Αναρτήσεις καινούργιες Koni Street T. Χρειαστήκε να κάνω ένα απότομο φρενάρισμα από 50κμ/ω και δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος, το αμάξι ταξιδεύει αρκετά. Λάστιχα καινούργια Michelin, οκ ο δρόμος ήταν χάλια, γυαλί. ABS δεν πολυκατάλαβα. Είχα ένα Giulietta Quadrifoglio 240bhp TCT, παρόμοιο αυτοκίνητο σε βάρος, και με τα Brembo φρένα που είχε και μόνο που τα κοίταζα κοκκάλωνε. Το ίδιο και με ένα MG TF με 4πίστονα AP Racing μπροστά (οκ, ποιο ελαφρύ αυτοκίνητο). Τέλος πάντων, σκέφτομαι για αλλαγή μπροστινών δαγκανών χωρίς όμως να χρειαστεί να αλλάξω ζάντες.  Budget μέχρι 500-600 περίπου οπότε για δαγκάνες μάλλον για μεταχειρισμένες, δίσκους και τακάκια καινούργια. Τί επιλογές έχω; Brembo βρίσκω διάφορα αλλά δεν ξέρω αν χωράνε. Έχω μπερδευτεί εντελώς με τις άπειρες παραλλαγές. Βλέπω φρένα GTI από ποιο καινούργιες εκδόσεις Golf, από αυτά ταιριάζει τίποτα; Υπάρχει κάποια στάνταρντ λύση που κάνουν όλοι που δεν την έχω αντιληφθεί; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , hydra1981 said:

Καλησπέρα, ήρθα και εγώ να ρωτήσω την ίδια ερώτηση ξανά. Golf 5 GT Sport 1.4 TSI 140bhp. Φρένα εργοστασιακά, ζάντες 16 ίντσες. Δίσκοι είναι μπροστά 288μμ νομίζω. Αναρτήσεις καινούργιες Koni Street T. Χρειαστήκε να κάνω ένα απότομο φρενάρισμα από 50κμ/ω και δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος, το αμάξι ταξιδεύει αρκετά. Λάστιχα καινούργια Michelin, οκ ο δρόμος ήταν χάλια, γυαλί. ABS δεν πολυκατάλαβα. Είχα ένα Giulietta Quadrifoglio 240bhp TCT, παρόμοιο αυτοκίνητο σε βάρος, και με τα Brembo φρένα που είχε και μόνο που τα κοίταζα κοκκάλωνε. Το ίδιο και με ένα MG TF με 4πίστονα AP Racing μπροστά (οκ, ποιο ελαφρύ αυτοκίνητο). Τέλος πάντων, σκέφτομαι για αλλαγή μπροστινών δαγκανών χωρίς όμως να χρειαστεί να αλλάξω ζάντες.  Budget μέχρι 500-600 περίπου οπότε για δαγκάνες μάλλον για μεταχειρισμένες, δίσκους και τακάκια καινούργια. Τί επιλογές έχω; Brembo βρίσκω διάφορα αλλά δεν ξέρω αν χωράνε. Έχω μπερδευτεί εντελώς με τις άπειρες παραλλαγές. Βλέπω φρένα GTI από ποιο καινούργιες εκδόσεις Golf, από αυτά ταιριάζει τίποτα; Υπάρχει κάποια στάνταρντ λύση που κάνουν όλοι που δεν την έχω αντιληφθεί; Ευχαριστώ!

 

μπορεις να βαλεις φρενα απο gti και θα βελτιωθει πολυ. τωρα εαν το συγκρινεις με τετραπιστονα σιγουρα ουτε με αυτα θα ικανοποιηθεις αλλα δεν χωραει κατι αλλο στην 16αρα ζαντα του tsi.

το ιδιο αμαξι ειχα και εβαλα απο gti με ενα ποιοτικο δισκο και καλα τακακια εμεινα ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.